Sort by
Sort by

Ve výpočtu Nutri-Score se zohlední zastoupení živin ve výrobku následovně:

Krok 1

Živinám, které mohou mít méně pozitivní vliv na zdraví, jsou přiděleny body od 0 do 10. Čím vyšší je množství energie, nasycených mastných kyselin, cukru a soli ve 100 g (ml) výrobku, tím více bodů jednotlivé živiny dostanou.

Krok 2

Živinám s pozitivním vlivem v naší stravě – množství vlákniny, bílkovin, ovoce a zeleniny, ořechů a luštěnin ve 100 g (ml), se přidělí od 0 do 5 bodů.

Krok 3

Konečný výsledek se vypočítá tak, že se součet bodů z kroku 2 odečte od součtu bodů z kroku 1. Čím nižší je výsledné skóre, tím vyšší je nutriční kvalita potraviny. K příslušnému výsledku je pak přiřazeno písmeno Nutri-Score.

 

NS-tabulka-vypocet.jpg

 

Hodnota Nutri-Score je na výrobcích zobrazena barevným písmenem podle následující škály:

NS-skala.jpg

 

Výpočet Nutri-Score pro Nestlé Fitness Chocolate 375 g:

NS-Nestle-Fitness-Chocolate.jpg

 

NS-Nestle-Fitness-Chocolate-pozitivni-nutrienty.jpg

 

Jak se orientovat?

Systém Nutri-Score byl vyvinut proto, aby sloužil k porovnání stejných nebo podobných výrobků. Nemůžete porovnávat mrkev s čokoládou. Nutri-Score je transparentním pomocníkem při výběru oblíbených produktů v rámci jedné kategorie. Například porovnávejte pouze Nestlé cereálie mezi sebou nebo s konkurenčními výrobky, které taky používají Nutri-Score. Stejné pravidlo platí i pro další kategorie výrobků, např. pro kávové nápoje, dehydrované polévky a jídla nebo čokolády apod.

Zpět na začátek