Sort by
Sort by

 

Stačí jeden pohled a okamžitě zjistíte, zda mají vaše oblíbené cereálie lepší složení než jiné značky cereálií. Nebo proteinová tyčinka, kávový nápoj, čokoláda či veggie burger. Nezní to dobře? Víme, že se zajímáte o složení potravin a nápojů a chcete, aby byl jejich výběr co nejjednodušší. Myslíme na to a představujeme vám Nutri-Score – jednoduchý evropský systém nutričního značení potravin a nápojů. Nutri-Score pomáhá díky své barevné stupnici k lepší orientaci a výběru nutričně vyváženějších potravin. Ale proč? A jak? Jaký je rozdíl mezi výrobky se zeleným Áčkem a červeným Éčkem? Vysvětlíme vám to!

Nutri-Score ABCDE
Co je Nutri-Score?
Nutri-Score je dobrovolný systém označování výživové hodnoty potravin a nápojů na přední straně obalu výrobku. Je snadno pochopitelný a poskytuje spotřebitelům rychlý přehled o výživovém profilu potraviny pomocí pěti barevně odlišených písmen. Pomůže vám jíst a pít vyváženě, zdravě a chutně.

Jak funguje Nutri-Score

Nutri-Score je založen na vědeckém algoritmu vyvinutém pro tento účel porovnání. Základem pro výpočet je podíl živin, které jsou v naší stravě důležité – množství vlákniny, bílkovin a také podíl ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin a podíl živin, které jsou vnímány méně pozitivně, jejichž příjem v naší stravě bychom si měli hlídat – nasycené mastné kyseliny, cukr a sůl a množství energie. Pro snazší představu je vše počítáno na 100 g (ml). Kombinace těchto hodnot dá finální barevný výsledek.

Jednoduše řečeno: Pokud je výrobek hodnocen v levé části spektra (písmeny „A“, nebo „B“) jsou v něm v převažující míře zastoupeny pozitivně vnímané nutrienty, např. vláknina nebo bílkoviny. Pokud je výrobek hodnocen v pravé části spektra („D“, nebo „E“) převažují v něm citlivě vnímané nutrienty, tzn. nasycené mastné kyseliny, cukr a sůl.

Nutri-Score A
Nutri-Score B
Nutri-Score C
Nutri-Score D
Nutri-Score E

Má váš oblíbený výrobek hodnocení „C“, „D“, nebo „E“?

Nevěšte hlavu, neznamená to, že je váš oblíbenec zdraví škodlivý. Jen byste měli více myslet na to, jaké množství tohoto výrobku sníte a konzumovat ho s rozmyslem a spíše pro potěšení. Nutri-Score nedělí potraviny na dobré a špatné, zdravé a nezdravé, a už vůbec ne na bezpečné a nebezpečné. Všechny potraviny uváděné na trh musí splňovat přísné požadavky na bezpečnost a kvalitu a mohou být součástí vyvážené stravy. Rozhodující je množství, které konzumujete. Proto koukněte na zadní stranu Nestlé obalů, kde najdete porci stanovenou v souladu s racionální a vyváženou stravou. A nezapomínejte na aktivní životní styl.

vitamin A
Garden Gourmet Vegan NUGETKY
vitamin B
MAGGI Rajská polévka
vitamin C
Thomy Salsa with tomato & paprika
vitamin D
Thomy BBQ Sauce
vitamin E
KitKat

Zpět na začátek