Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Sort by
Sort by

Jak číst informace na obalu?

Spotřebitelé očekávají, že se z obalu dozví všechny potřebné informace o výrobcích, které konzumují. Chtějí správně rozumět seznamu složek a výživovým údajům, aby si byli jistí, že kupují výrobek, který má dobré složení a zapadá do jejich vyváženého jídelníčku. Proto dbáme o to, aby údaje na našich výrobcích byly jednoduché, snadno pochopitelné a zároveň v souladu s platnou legislativou. Kromě povinných údajů se také snažíme poskytovat informace, které spotřebitelům vysvětlují původ surovin nebo příběh značky. V neposlední řadě naši spotřebitelé najdou na obalech praktickou informaci o doporučené velikosti porce, a to jak v nutriční tabulce, tak pomocí piktogramů.

informace-obaly-1.jpg
informace-obaly-2.jpg

 

Seznam složek

Složky neboli ingredience, jsou na obalu uvedeny v pořadí podle jejich množství v daném výrobku. Proto je složka, které je ve výrobku nejvíce, uvedena na prvním místě. Někdy se stává, že výrobky obsahují také přídatné látky (často označené E-kódem) – barviva, konzervanty, antioxidanty, emulgátory nebo látky zvýrazňující chuť. Jedná se o složky, které byly důkladně prověřeny Evropským úřadem pro bezpečnost potravin, a jsou schválené pro bezpečné používání v rámci vyvážené stravy.

Alergeny

Nařízení EU 1169/2011 stanovuje povinnost poskytnout spotřebitelům informace o alergenních látkách a produktech, které byly použity při výrobě potraviny. Tyto informace se nachází ve složení, alergenní látky musí být jasně odlišeny od ostatních složek (např. tučností či TYPEM písma). Na obalech se také vyskytuje věta „může obsahovat“. Jedná se o preventivní značení, jehož cílem je upozornit spotřebitele na riziko nezáměrné kontaminace potraviny alergenní složkou.

Seznam alergenů: 1. obiloviny obsahující lepek, 2. korýši, 3. vejce, 4. ryby, 5. arašídy, 6. sója, 7. mléko (včetně laktózy), 8. skořápkové plody (např. mandle, lískové a vlašské ořechy, pistácie), 9. celer, 10. hořčice, 11. sezam, 12. oxid siřičitý a siřičitany, 13. vlčí bob (lupina), 14. měkkýši

Tabulka výživových hodnot

Podle nařízení EU 1169/2011 musí být na zadní straně obalu uvedeny výživové údaje na 100 g nebo na 100 ml potraviny. Kromě této informace se mohou uvést údaje na doporučenou porci a referenční hodnotu příjmu. Ta představuje orientační informaci o tom, jaký podíl doporučeného denního množství dané živiny představuje porce potraviny. Je stanovena na průměrnou dospělou osobu, proto je vhodné porci upravit podle věku či pohlaví.

Povinnými údaji v nutriční tabulce jsou hodnoty energie v kilojoulech a kilokaloriích, tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, cukry, bílkoviny a sůl (v gramech). Nepovinnými údaji pak může být hodnota vlákniny, vitamínů a minerálních látek.

Nutri-Score pro rychlé porovnání nutričního složení

Jednoduché a zřejmé značení výrobků na obalu pomáhá již při nákupu k lepšímu výběru potravin a nápojů. Díky jednotnému značení potravin na přední straně obalů spotřebitelé mohou lépe zvolit potravinu, která bude nutričně prospěšnější.

Proto podporujeme povinné značení na přední straně obalů, které poskytuje konzistentní a informativní přehled nutričního složení. V Evropských zemích implementujeme systém Nutri-Score, protože věříme, že je pro naše spotřebitele na první pohled nápomocný a užitečný.

www.nestle.cz/nutriscore

Velikost porce

Obezita je ve světě stále větším problémem, zároveň ale víme, že porce jídla se stále zvětšují.

V Nestlé chceme dosáhnout, aby konzumace správné porce byla intuitivní, což je nezbytné pro vyváženou stravu. Jedním z řešení, jak dosáhnout výběru správné porce, je jasný návod a popis na zadní straně obalu potravin a nápojů. Dalším řešením je upravit tvar výrobků tak, aby se dal snadno rozdělit na porce, či aby byla jedna porce v balení.

Datum minimální trvanlivosti × Datum použitelnosti

Kromě dobré péče o sebe je také důležité pečovat o planetu. Celosvětově se vyhodí třetina potravin, což je samozřejmě škoda! V boji proti plýtvání potravinami pomáhá pečlivé sledování data spotřeby a minimální trvanlivosti.

Datum minimální trvanlivosti MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST DO mm/rrrr vymezuje minimální dobu, po kterou si potravina zachovává své specifické vlastnosti při dodržení skladovacích podmínek a splňuje požadavky na nezávadnost. Je zároveň velice pravděpodobné, že při správném skladování je výrobek konzumovatelný i po tomto datu. Výrobky (konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny apod.) mohou být prodávány i po uplynutí doby minimální trvanlivosti, ale musí být nabízeny odděleně a tato skutečnost musí být zřetelně uvedena. Za kvalitu odpovídá prodejce.

Datum použitelnosti SPOTŘEBUJTE DO dd/mm/rrrr vymezuje maximální dobu, po kterou si potravina zachovává své specifické vlastnosti při dodržení skladovacích podmínek a splňuje požadavky na nezávadnost. Jedná se o potraviny, které podléhají rychle zkáze, a musí být rychle spotřebovány, např. jogurty a jiné mléčné výrobky, ryby, chlazená drůbež či výrobky studené kuchyně. Po uplynutí této doby se výrobky nesmí prodávat ani bezplatně nabízet a není doporučeno je konzumovat.

Na některých výrobcích není podle vyhlášky potřeba uvádět datum spotřeby. Je to například čerstvé ovoce a zelenina, houby, nijak neupravené konzumní brambory, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje s obsahem alkoholu nejméně 10 % objemových, víno, pekařské výrobky, které se spotřebují do 24 hodin po výrobě, jedlá sůl, cukr v pevné formě, žvýkačky, ocet atd.

Samozřejmě vždy důvěřujte vlastním smyslům, když posuzujete, zda je výrobek ještě dobrý, nebo ne.

Další informace na obale: hmotnost, recyklační symboly, návod na přípravu, infolinka, web

Zpět na začátek