Sort results by
Sort results by

6 největších firem v oblasti udržitelného rozvoje

Udržitelný rozvoj velkých firem
6-nejvetsich-firem-v-oblasti-udrzitelneho-rozvoje
Nejdříve si tedy ukážeme, co taková udržitelnost obnáší a poté představíme její největší světové průkopníky. Většina z nás si pod tímto pojmem asi představí každodenní třídění plastů nebo zelenou energii. Podle Organizace spojených národů je udržitelnost: Civilizační rozvoj, který naplňuje potřeby dnešního světa bez narušování potřeb pro budoucí generace.

Firmy, které jsou největšími průkopníky udržitelného rozvoje na Zemi, se neustále snaží zmenšovat svůj negativní dopad na životní prostředí, zatímco zvětšují svůj pozitivní dopad na společnost. Jak se to té které firmě daří, určuje index DJSI (Dow Jones Sustainability Index). Zde je pět lídrů udržitelného rozvoje ve svých vlastních odvětvích. 

Automobilový průmysl

 

BMW

Tento německý výrobce aut rozhodně patří v oblasti udržitelného rozvoje ke světové špičce. Díky inovacím posledních let dosáhl plošného snížení emisí CO2 ve svých vozech o 3,3 %. Dle indexu DJSI je ale také jedním z nejatraktivnějších světových zaměstnavatelů. Nejenže mají jeho zaměstnanci bezpočet možností pro další sebevzdělávání, tento zaměstnavatel má také impozantní závazky vůči ochraně základních lidských práv.

Spotřební zboží

 

LG Electronics

LG si na rok 2020 dalo ambiciózní „Zelené“ cíle. Chce například snížit svojí produkci skleníkových plynů o 40% a také investovat do nových „zelenějších“ odvětví. Díky novým postupům v balení svých produktů a logistice se LG od roku 2008 podařilo snížit objem vyprodukovaných skleníkových plynů o 353 000 tun!

Ze svého rozpočtu pro sociální investice dala firma 91% na vývoj mobilních aplikací pro postižené. Ty dnes již pomáhají potřebným lidem v pohybu po městech.

Potravinářská výroba

 

Nestlé

S celkovým skóre 92 bodů ze 100 je tato společnost průkopníkem udržitelné výroby v potravinářském průmyslu. Obdržela dokonce nejlepší hodnocení ve všech třech sledovaných kategoriích; Ochrana životního prostředí, Dopad na společnost a Ekonomický rozvoj.

Díky svým snahám na ochranu základních lidských práv v zemích třetího světa firma přispívá k lepší budoucnosti pro celý svět. To platí i v oblasti výživy a zdraví, kde Nestlé zastává vůdčí pozici na poli výzkumu a inovací.

V ochraně životního prostředí obdrželo Nestlé maximálních 100 bodů ze 100. A to hlavně díky zajištění co nejšetrnější výroby svých produktů. Jejich vizí je zlepšení kvality života a přispění ke zdravější budoucnosti.

Hygienické produkty 

 

Unilever

Holandský Unilever se dle indexu DJSI také vydává cestou udržitelného rozvoje.

Například značka Dove je uznávaná pro svůj dlouhodobý projekt narušující stereotypy ženské krásy, a zároveň podporující ženské sebevědomí. A o ženskou rovnoprávnost se starají i uvnitř společnosti. 45% manažerských pozic ve firmě je totiž výhradně v ženské režii.

Nesmíme také zapomínat na snahy Unileveru v oblasti ochrany životního prostředí. Firmě se od roku 2010 podařilo snížit odpad z použitých výrobků o 29%.

Hardware výroba

Společnost Hewlett Packard

HP se hlavně zasazuje v oblasti ochrany osobních dat a tím podporuje dodržování základních lidských práv. Dle indexu tak napomáhá životní úrovni jak svých zaměstnanců, tak i zákazníků.

Ptáte se, proč na tom záleží?

Ve chvíli kdy velké firmy přispívají k lepším zítřkům, pro obyčejné lidi je hned větší radost v nich pracovat. Nemyslíte si, že se vám bude vstávat do práce lépe, když víte, že váš zaměstnavatel hledí také na budoucnost příštích generací?

Firma, kterou zajímá budoucnost vás a vašich dětí pak může počítat s větším nasazením svých zaměstnanců. V dnešní době zákazníkům záleží čím dál tím víc na tom, jak utratí své těžce vydělané peníze. Firmy, které chápou, že vrátit něco ze svých zisků společnosti je správné, jsou pravými průkopníky udržitelného rozvoje.