Sort by
Sort by

Věříme benefitům rostlinné stravy

Ať jste #whatevertarian, máme pro vás přichystanou pestrou nabídku
Věříme benefitům rostlinné stravy
Neobsahuje-li pokrm masný výrobek, často jej lidé považují za neúplné jídlo. I přesto se ale stále více z nás pokouší maso ze svých jídelníčků vynechávat či jej úplně vyloučit. V Nestlé věříme, že snížení spotřeby masa má nejen pozitivní dopad na naše zdraví, ale dokáže ulehčit také naší planetě.

V lednu jsme se připojili k veganské výzvě a inspirovali naše zaměstnance a naše spotřebitele po celém světě, aby vyzkoušeli veganskou nebo jinou rostlinnou stravu, a to buď po celý měsíc, nebo jen občas jako alternativu jejich běžného jídla.

Jeden z nás, který lednovou výzvu podpořil, byl sám Michiel Kernkamp, ředitel Nestlé pro střední a výhodní Evropu. Rozhodli jsem se mu položit několik otázek.

michiel-with-garden-gourmet-product-400.jpg

Michieli, jaké stravě dáváte přednost?

Snad nikoho nezklamu, když hned v úvodu přiznám, že se nepovažuji za vegana ani vegetariána. Jsem jen jeden z mnoha lidí, kteří jedli maso každý den a rozhodli se tuto formu stravování změnit. Nyní se stravuji jako flexitarián. Snažím se konzumaci masa cíleně omezovat, nikoliv ale zcela vynechávat.

Kdy a proč jste se rozhodl nahradit část pokrmů z masa za rostlinnou stravu?

Rostlinnou stravu jsem se rozhodl zařadit do svého jídelníčku už dávno – během svého pobytu ve Skandinávii. Navedli mě k tomu vlastně mé 3 dcery, které se hodně zajímají o životní prostředí a částečné nahrazení masa rostlinnou stravou jim přišlo jako relativně bezbolestný příspěvek k ochraně klimatu. Dalším důvodem je, že bezmasá jídla jsou lepší nejen pro planetu, ale i pro naše zdraví. Bohužel se stále setkávám s tím, že spousta lidí trpí předsudky vůči chuti bezmasých pokrmů. V dnešní době je to ale zcela zbytečné!

Jak Nestlé pomáhá lidem, kteří upřednostňují rostlinné potraviny a chtějí uspokojit své výživové potřeby?

V Nestlé vyvíjíme a vyrábíme rostlinná jídla, která nejen skvěle chutnají, ale mají i výborné nutriční hodnoty. Dopady potravin a stravy na lidské zdraví studují naši nejlepší vědci už téměř 50 let. Za tu dobu jsme získali nejen zkušenosti, ale i výborné znalosti k tomu, abychom byli schopni našim spotřebitelům poskytnout ty nejkvalitnější rostlinné potraviny. Skvělý příkladem je náš Garden Gourmet Sensational burger, který získal v nutričním hodnocení Nutri-Score nejlepší známku A.

Jaké rostlinné produkty Nestlé jsou dostupné ve střední a východní Evropě a kde se vyrábějí?

V Česku i na Slovensku nabízíme veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Spotřebitelé si mohou pochutnat například na vegetariánských kuličkách, řízcích, falafelu, rondu i na veganských hamburgerech, klobáskách, nudličkách či mletém. Málokdo ale ví, že tyto produkty vyrábíme přímo v České republice v závodu Krupka u Teplic. Ještě před několika lety jsme celou výrobu exportovali na západní trhy. Od roku 2019 je značka Garden Gourmet spotřebitelům k dispozici na českém trhu. O rok později jsme ji uvedli také na slovenský trh.

Můžete konkrétně dokázat, že je rostlinná strava doopravdy šetrnější k životnímu prostředí?

V roce 2019 jsme požádali nezávislé instituce o posouzení životního cyklu u konkrétních rostlinných produktů. Ukázalo se, že výroba Garden Gourmet Sensational burgeru generuje o 75 % méně emisí CO2 a spotřebuje o 80 % méně půdy a energie než výroba klasického hovězího hamburgeru. Se značkou Garden Gourmet navíc usilujeme o dosáhnutí čistých nulových emisí uhlíku do roku 2022.

Jaký je váš nejoblíbenější produkt od značky Garden Gourmet?

Můj nejoblíbenější produkt je jednoznačně Sensational sausage! O minulých Vánocích jsem tyto klobásky připravil pro celou svoji rodinu. Ovšem to, že v nich není ani kousek masa, jsem jim zatajil. Představte si, že si toho nikdo z nich nevšiml! Pravdu zjistili až poté, co jsem jim to sám řekl. Všichni byli chutí velmi mile překvapení.


Neváhejte a vyzkoušejte také rostlinná jídla. Pokud stále váháte, navštivte webovou stránku https://www.gardengourmet.cz, na které si můžete projít naše skvělé recepty. Věříme, že vás nadchnou a vy díky nim zjistíte, že rostlinné potraviny mohou být nejen zdravé, ale i chutné.

 

plant-based-sausage-feed.jpg

Zpět na začátek