Sort by
Sort by

10 triků, jak šetřit jídlem

Nakupujte chytře
10-triku-jak-setrit-jidlem
Zná to snad každý z nás. Necháme si na lince banány přinesené z obchodu, aby zežloutly, zapomeneme na ně a po dvou dnech nám nezbude nic jiného, než je vyhodit. Ve spíži nám leží teď již tvrdá půlka chleba a nedokážeme se přemluvit dojíst zbytek včerejší večeře, kterou jsme si pečlivě uložili do ledničky.

V každodenním životě nad takovým plýtváním jídla jen mávneme rukou. Pokud si ale uvědomíme, kolik ho zbytečně vyhodíme za rok, ukážou se nám obrysy problému podstatně většího. Ať už zůstane nedojedené nebo uhnije předtím, než se vůbec dostane na talíř, až třetina světové produkce jídla přichází vniveč. V rozvojových zemích je tento problém nejvíce spojen s nedostatkem vhodných skladovacích prostorů. V zemích vyspělých, jako je například Česká republika, vězí problém hlavně v nás - samotných nakupujících. Celých 30 % veškerého jídla, které nakoupíme, skončí nakonec v koši, což je velká škoda. Vypěstování tohoto jídla přitom stálo spoustu pitné vody a energie, tedy zdrojů, kterými by se mělo šetřit. Zároveň nás to ale také stojí peníze. Proč tedy nezkusit chránit životní prostředí a zároveň naši peněženku? Následujících deset tipů by vám v tom mělo pomoci!

1. Nakupujte podle seznamu

Zní to sice jednoduše a dokonce to i jednoduché je, ale také se jedná o jednu ze základních věcí, jež pro sebe a své okolí můžete udělat. Zkuste si naplánovat, co budete vařit, na několik dnů dopředu a poté jeďte se seznamem na velký nákup. Ale hlavně se pak seznamu držte!

2. Mrazák je váš nejlepší kamarád

Váš mrazák vám může dvojím způsobem pomoci zredukovat množství vyhazovaného jídla. Dostali jste od babičky čerstvou zeleninu, kterou již ale nestihnete spotřebovat? Zmrazte ji! Zbyla vám omáčka od oběda navíc? Můžete si ji schovat do mrazáku a pak vytáhnout, až se vám zrovna nebude chtít vařit.

3. Naučte se rozpoznávat zkažené potraviny


 

Datum spotřeby není jediným ukazatelem čerstvosti potravin. Sledujte také, zda potravina mění barvu nebo zápach. Pokud ano, potravina je již zkažená. Pokud ale ne, je dost možné, že může být ještě pořád zkonzumována, pokud jste ji správně skladovali. Což nás přivádí k dalšímu bodu.

4. Skladujte na správném místě

Skladování potravin při správné teplotě může radikálně prodloužit jejich životnost. Každý typ potraviny má dokonce ve vaší lednici jiné adekvátní místo. Kvůli proudění vzduchu se například vyplatí ukládat čerstvé maso a uzeniny na prostřední poličky a zeleninu do spodních přihrádek.

5. Navařte si dopředu

Další snadné pravidlo. Pokud si navaříte dopředu, ušetříte čas, energii i peníze. Vámi připravené jídlo si pak můžete schovat do lednice a vytáhnout jej, když zrovna nebudete mít čas si uvařit.

6. Naložte si na talíř jen tolik, kolik sníte

Sice to může znít trošku nudně, nicméně se jedná o důležitý krok. Nejenže máte pod kontrolou to, kolik jídla nakonec skončí v koši, ale dobrý přehled získáte také o svém příjmu kalorií. Začněte s menší porcí, a pokud budete mít pořád hlad, přidejte si!

7. Přehledná lednička je základ

Stává se to asi každému. Přijdeme z nákupu a při dávání věcí do ledničky zjistíme, že spoustu potravin, které jsme nakoupili, doma už dávno máme. A dost možná jsme je ani nestihli zkonzumovat do data spotřeby.
Když se vám podaří si jednou za čas v ledničce uklidit, budete mít lepší přehled, jaké potraviny vám ještě zbyly a dokdy musí být spotřebovány. A nakonec i ušetříte.

8. Myslete na potravinové banky!

V každém větším městě v Čechách a na Slovensku dnes již můžete najít potravinové banky, které vámi darované jídlo předají potřebným. Pokud jedete na delší dovolenou a zbyly vám potraviny, které již nestihnete spotřebovat, zastavte se po cestě v potravinové bance. Můžete si být jisti, že vámi nakoupené jídlo nepřijde vniveč.

9. Kompostujte

Občas se i přes předešlé rady může stát, že v ledničce objevíte zapomenutý kus papriky nebo cibule, které už nejsou vhodné ke konzumaci. Pokud máte vy nebo třeba vaše maminka zahrádku, schovejte si starou zeleninu a zeleninové odřezky, které potom můžete dát na kompost.

10. Veďte si deníček

Pokud chcete předejít zbytečnému vyhazování jídla, určitě by vám pomohlo si vždy na konci týdne poznamenat, jak úspěšní jste byli. Vedení takového malého deníčku vám pomůže rozpoznávat, co se vám daří a co by se ještě dalo zlepšit.
Plýtvání jídla je civilizační problém a to nejmenší, co můžeme udělat pro jeho vyřešení, je začít nejprve sami u sebe. Tyto tipy jsou proto tím správným odrazovým můstkem.

Zpět na začátek