Potravinové banky plní ve společnosti důležitou roli. Shromažďují potraviny a distribuují je charitativním a dobročinným organizacím i lidem v nouzi. Zvláště v dnešní době jsou pro společnost velmi důležité. Z toho důvodu Nestlé již od roku 2016 spolupracuje s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj. Jejím prostřednictvím tak pravidelně pomáhá nejen lidem v nouzi, ale například také dětem a matkám samoživitelkám.
V roce 2020 společnost Nestlé dodala do Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj celkem 30 tun potravin. V průměru to vychází na 60 000 porcí jídla. „Ve spolupráci pokračujeme i nadále. Máme za sebou již první dodávku produktů v letošním roce, která se uskutečnila 11. února. Další dodávky budou v blízké době následovat,“ vyjádřila se Martina Šilhánová, CSR/CSV manažerka Nestlé CZ&SK, která má celý projekt týkající se Potravinové banky na starost. „Jedná se o produkty různých značek, jejichž obaly jsou pomačkané či jinak poškozené. Výrobky však nikdy nesmí být kontaminovány,“ dodala Martina Šilhánová.
Ředitelkou Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj je PhDr. Věra Doušová, které jsme položili pár otázek.
Mohla byste nám popsat, co se během koronavirové krize v potravinových bankách změnilo?
Přibylo nejen mnoho jednotlivců a rodin, kteří jsou závislí na naší potravinové pomoci, ale také mnoho organizací, které začaly pro své klienty potraviny dovážet. V roce 2019 si denně chodilo pro potravinovou pomoc okolo 2-30 lidí. Kromě toho jsme potraviny vydávali i 160 organizacím. V roce 2020 jsme již dávali potraviny 100-300 lidem denně a počet organizací stoupl na 250. Přibyly hlavně městské části Prahy, obce a města.
Jak konkrétně se koronavirus dotkl fungování vaší potravinové banky?
Koronavirová krize se bohužel dotkla i nás. V roce 2020 jsme pracovali vždy s omezeným počtem zaměstnanců. Museli jsme tak podávat větší výkony, než jsme byli zvyklí, ale nakonec jsme to zvládli a náš kolektiv to stmelilo.
Odkud získáváte potraviny, které darujete potřebným?
Potraviny dostáváme od jednotlivých dárců, firem, škol, pracovních skupin, zájmových sdružení a obcí, které vyhlásí sbírku. Kromě toho také dvakrát ročně organizuje ČFPB celonárodní sbírku potravin. V létě navíc jezdíme paběrkovat na pole a dostáváme také neprodané ovoce a zeleninu od místních farmářů. Následně potraviny svážíme (celý týden kromě soboty) našimi šesti dodávkovými vozy z potravinových řetězců a od výrobců.