Sort by
Sort by

5 způsobů jak v domácnosti šetřit vodou

Vodu musíme chránit
5-zpusobu-jak-v-domacnosti-setrit-vodou
Voda je nejen důležitým přírodním zdrojem, který bychom měli chránit, ale také čím dál tím dražším artiklem. To znamená, že pokud z naší průměrné denní spotřeby 120 litrů něco ušetříme, jsme rázem šetrnější jak k matičce Zemi, tak i k naší peněžence. Následujících pět tipů vám v tom zaručeně pomůže!

Utáhněte si kohoutek

V koupelně je naše denní spotřeba vody největší, tak začneme tedy tam. Už jako malé děti nás učili, že zuby se mají čistit alespoň dvě minuty. Pokud ale tyto dvě minuty necháte puštěný kohoutek, zbytečně proteče až 12 litrů vody. Zkuste být retro a pořiďte si k čištění zubů kelímek. Ročně tak může vaše rodina ušetřit až několik tisíc korun.

Raději sprchu

Dalším zaručeným způsobem, jak šetřit vodou je omezit koupání ve vaně a raději si dopřát sprchu. Naplněním vany totiž spotřebujete zhruba 150 litrů vody, zatímco sprchováním jen 50 litrů. Pokud máte pro koupání slabost, tak zapřemýšlejte nad investicí do šetrnější, u nohou zúžené vany, s menší spotřebou. Časem se vám to rozhodně vyplatí.

Mytí nádobí

Pokud zrovna nejde o rychlé opláchnutí dvou talířů, tak se vám rozhodně nevyplácí mýt nádobí pod tekoucí vodou. Dřezem totiž může za jedno mytí protéct až 200 litrů pitné vody, které vás vyjdou zhruba na 10 korun. Při jednom mytí nádobí za den jsme tedy na konci roku o 4 000 korun chudší. Pro planetu i naší peněženku je tedy mnohem šetrnější variantou napustit dřez vodou. Úplně nejlepší ale je, pokud tu možnost máte, koupit si myčku. Ta na jedno mytí spotřebuje pouhých 10 litrů vody.

Vaše zahrádka

Pokud vlastníte zahrádku, máte jedinečnou možnost jak ušetřit poměrně velké množství vody. Pořiďte si velkou nádobu, kterou umístěte na příhodné místo, například pod okap. Zachytíte tak spoustu dešťové vody, která je pro zalévání zahrádky ideální a vás nic nestojí.

I při praní se dá šetřit 

Vaše pračka je dalším důležitým spotřebičem, který hraje velkou roli ve spotřebě vody ve vaší domácnosti. Pokud máte doma starší pračku, je možné, že na jedno vyprání zbytečně spotřebujete i 100 litrů vody. Některé nové pračky mají spotřebu až desetkrát menší. Pokud nechcete hned investovat do nového spotřebiče, existují i další cesty, jak omezit spotřebu vody. Naplánujte si každý prací cyklus tak, aby byla plně využita kapacita pračky. Špinavé prádlo si předem roztřiďte a naplánujte si, který den budete prát bílé oblečení a kdy zase barevné. Důležitým krokem je také správné zvolení pracího programu. Ne vždy je potřeba prát na dvouhodinový režim, vyzkoušejte i jiné a šetrnější programy.

Šetření vodou ve velkém

Každý z nás může použít tyto jednoduché tipy pro domácnost a pomoct tak k ochraně jednoho z nejdůležitějších přírodních zdrojů. Jak se ale šetří ve velkém třeba v potravinářství?
Chránit vodu se daří i největším česko-slovenským výrobcům. V závodech Zora Olomouc a Sfinx Holešov jsme od roku 2010 ušetřili 111 992 m³ vody, což představuje spotřebu 855 obyvatel obou měst za jeden rok.  A to je určitě cesta, kterou bychom se my všichni, jako obyvatelé této planety, měli vydat.