Sort by
Sort by

Henri Nestlé slaví dvousté narozeniny!

Späť na Tlačové Správy
Praha,

Henri NestléNestlé slaví dvousté výročí narození Henriho Nestlé, muže, jehož firma vyrábějící dětskou výživu se, po sloučení s Anglo-Swiss Condensed Milk Co. v roce 1905, rozrostla až na největšího výrobce značkových potravin a nápojů na světě.

Zaměření na vědecké inovace, cit pro marketing a ambice stát se globálním hráčem na trhu umožnily Henrimu Nestlé před dvěma stoletími vybudovat svůj prosperující podnik a ani dnes nepřestávají formovat a pohánět naši firmu.

“I po dvou staletích navazuje podnikání společnosti Nestlé na odkaz svého zakladatele,“ říká Paul Bulcke, generální ředitel Nestlé S.A.

“I když naše společnost od té doby několikanásobně zvýšila množství výrobků i trhů, na kterých podniká, zaměření na kvalitu a využití nejnovějších vědeckých poznatků k zlepšení výživových hodnot našich výrobků se nemění,“ dodal.

Henri Nestlé, vyučený lékárenský asistent z Frankfurtu nad Mohanem, se přestěhoval do švýcarského města Vevey ležícího na severovýchodním břehu Ženevského jezera, aby zde dále zdokonalil své vědecké znalosti.

Bylo to právě ve Vevey, kde v roce 1867 založil svou firmu na výrobu a prodej dětské výživy. A toto městečko zůstalo celosvětovým sídlem firmy až do dnešní doby.

Výrobky pana Nestlé v českých zemích

Nejstarší doložená zmínka na území České republiky je z roku 1890, 16. června toho roku byla zaregistrována grafická ochranná známka, etiketa pro Nestle’s Kindermehl. Základní sortiment byl dodáván do prodeje už v roce 1892.

Výrobky pana Nestlé v českých zemíchPřímé obchodní zastoupení firmy Nestlé v Praze pravděpodobně vzniklo nedlouho po vyhlášení samostatné Československé republiky, protože již v roce 1918 byl jmenován první ředitel společnosti pro toto území.

První závod společnosti byl uveden do provozu v roce 1936 v Moravském Krumlově. Nestlé se tak stalo prvním výrobcem sušeného mléka a dětské výživy v ČSR.

Po několika letech byl v Hlinsku vybudován a uveden do provozu větší, moderní závod na výrobu mléčné kojenecké výživy a dalších mléčných výrobků. Nestlé pro své zaměstnance zde dokonce zřídilo novou železniční stanici, která je v provozu dodnes. Přímá kontinuita podnikání Nestlé v Československu byla přerušena znárodněním průmyslu v roce 1948.

Návrat Nestlé na český a slovenský trh nastal v roce 1992, kdy se společnost stala jedním z prvních a nejvýznamnějších zahraničních investorů.

Zrození Farine Lactée

Jedním ze závažných společenských problémů 19. století byla kojenecká úmrtnost. Kojenecká výživa sice existovala, její výroba byla ale komplikovaná a časově náročná a samotná výživa dětem příliš nechutnala. Mléko bylo navíc obtížné skladovat a nebylo vždy v dobré kvalitě.

Henri Nestlé věřil, že hlavními ingrediencemi, které děti potřebují, je kvalitní mléko, pšeničná mouka a cukr. Zásadní bylo odstranit z mouky škrob, aby byla pro děti lépe stravitelná. Použil tedy nejkvalitnější švýcarské mléko, které zkoncentroval, z mouky napekl tvrdé sušenky, které po rozemletí smíchal s mlékem, a sušením pak získal konečný výrobek.

“Je to objev zásadního významu, který má obrovskou budoucnost,“ nadšeně říkal Henri Nestlé o svém výrobku, mléčné moučce, kterou pojmenoval Farine Lactée.

Tato mléčná moučka šla poprvé do prodeje v roce 1867. Zředěnou ji dostalo i předčasně narozené dítě ze sousedství. Dítě se díky tomuto „zázračnému výrobku“ zotavilo, zpráva se rychle rozšířila a poptávka po páně Nestlé kojenecké výživě prudce stoupala.

Henri Nestlé navázal spolupráci s vědci a lékaři a přetavil jejich znalosti a vědomosti do úspěšného, snadno připravitelného výrobku. Byla to nejkompletnější dětská výživa své doby – jednoduchá na přípravu, vědecky podložená a chutnající dětem.

Mistr marketingu

firemní logo – ptačí rodinku v hnízdě
Vývoj loga Nestlé zde.

Nestlé, coby průkopník v marketingu, pozměnil rodinný erb a vytvořil firemní logo – ptačí rodinku v hnízdě. Dobře totiž chápal důležitost a sílu image a spojení se svým jménem. Společnost Nestlé odolala všem pokusům o změnu loga a ptačí hnízdo je symbolem firmy i nyní.

Od podzimu 1867 do března 1875, kdy Henri svou společnost prodal, se roční objem prodeje zvýšil z 8 600 plechovek kojenecké výživy na více než milion. V roce 1874 byl tento výrobek uveden na trh v 18 zemích světa, včetně Austrálie, Brazílie a Ruska.

 

Henri Nestlé zemřel 7. července 1890 a zůstává v paměti jako podnikatel, který použil své vědecké znalosti, aby naplnil potřeby společnosti. Díky jeho vytrvalosti a odhodlání se zrodila firma, která, stejně jako její zakladatel, i nadále využívá nejnovější poznatky z výzkumu, aby vylepšila výživovou hodnotu svých výrobků.

I když si lékárenský asistent z Vevey pravděpodobně nedokázal představit velikost, jaké jeho firma dosáhne, navazují dnešní cíle Nestlé – být světovým lídrem v oblasti výživy, zdraví a zdravého životního stylu – na zaměření svého zakladatele před 150 lety.

Tisková zpráva

 

Kontakt pro média:  

Vratislav Janda, tiskový mluvčí, [email protected], tel: +420 2 6132 2976
Andrea Brožová, korporátní komunikace, [email protected], tel: +420 724 420 148