Pomoc z přírody

Pomoc z přírody

Přineste si kousek přírody do kuchyně, koupelny nebo domácí lékárny. Získáte prostředky šetrnější k životnímu prostředí i k Vašemu tělu. Zužitkujte dary přírody jako to dělávaly naše babičky a zabavte celou rodinu. Výroba přírodní drogerie navíc provoní celý Váš byt.

 

DROGÉRIE Z PŘÍRODY

Vyrobte si šetrné a účinné čistící prostředky. Šetřit s nimi budete peníze i přírodu. Budete přesně vědět, jaké látky používáte, a proto může být Vaše domácnost zdravější a bezpečnější. Při výrobě doma ušetříte vodu a také spoustu jednorázových obalů, protože můžete používat třeba skleničku od kečupu, navíc opakovaně.

Ocet – Pomáhá odstraňovat vodní kámen. Nalejte šálek octa do myčky, pračky nebo rychlovarné konvice a pusťte ji naprázdno. Ocet také chrání před plísněmi a některými bakteriemi. Použijte ho místo desinfekčních prostředků nebo přidejte do vody na vytírání. Nejlépe se hodí pro úklid po malířích. Ocet také oživí barvu Vašeho koberce.

Jedlá soda – Pomáhá proti mastnotě, zápachu a skvrnách. Dejte sodu do vařící vody a do vzniklého roztoku ponořte například mřížku z plynového vařiče. Mastnota půjde rychle dolů. Jedlou sodu můžete využít i při praní pro odstranění zápachu a skvrn. Je to ekologicky nezávadný, levný a bezpečný prostředek. Skvěle čistí i odpady umyvadel. Nasypte trochu sody do odpadu dřezu, zalijte octem a sledujte z povzdáli chemickou reakci. Když šumění přestane, můžete vše spláchnout ještě horkou vodou.

Šťáva z citronu – Funguje podobně jako ocet, navíc si poradí i se rzí. Má také dezinfekční účinky.

Jak vyrobit voňavý ocet?

Pokud je pro vás vůně octa příliš silná, můžete si ho navonět. Naskládejte do sklenice pomerančové slupky a zalijte octem. Nechte 7 až 14 dní stát a pak ocet slijte.

Jak vyrobit voňavý prostředek na otírání nábytku, rámů oken nebo hraček?

Smíchejte 1 litr vody, 4 lžíce jedlé sody a 5 kapek esenciálního oleje (není podmínkou) s desinfekčními účinky (levandulový, rozmarýnový apod.).

Jak vyrobit domácí osvěžovač vzduchu?

Smíchejte 4 lžíce jedlé sody s 2–3 kapkami éterického oleje (levandule, skořice, citrusy) nebo s kousky sušené pomerančové kůry či jiných citrusů. Nasypejte do látkového pytlíku, zavažte a zavěste do místnosti.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Nepoužívejte ocet, pokud máte podlahu, která obsahuje vápenec (mramorovou nebo teraccota). Ocet by ji postupem času naleptal.

 

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA

Pokud toužíte po přírodní kosmetice bez zbytečných přísad a toxických látek, můžete si ji vyrobit doma sami z několika málo ingrediencí a zlomek peněz. A ještě se tím postaráte o zábavu pro děti a celou rodinu. K uskladnění Vašich výrobků pak můžete použít prázdné skleničky, lahvičky a další obaly, které byste jinak vyhazovali a tím chránit životní prostředí!

Domácí mýdlo – Výroba mýdla je už náročnější disciplína, ale pokud použijete hotovou mýdlovou hmotu, můžete se do toho pustit i s dětmi! Mýdlovou hmotu zakoupíte v obchodech a e-shopech s přírodní kosmetikou, stačí pak nakrájet na kousky a opatrně rozpustit nad mírným plamenem. Do rozpuštěné a mírně vychlazené hmoty můžete nechat děti nakapat glycerinové barvičky, vonné oleje i třeba nasypat okvětní plátky nebo drcená kávová zrna pro peelingový efekt! Mýdlo poté nalijte do formiček a nechte alespoň 24 hodin vychladnout.

Zkuste si vyrobit domácí kopřivový šampon. Co budete potřebovat?

 • hrst kopřiv a ořechových listů
 • 1 olivové nebo dětské mýdlo
 • tea tree a jiný éterický olej

Postup na výrobu šamponu:

 1. Povařte asi 5 minut hrst kopřiv a hrst ořechových listů. Nechte hodinu louhovat.
 2. Přidejte nastrouhané olivové nebo dětské mýdlo a krátce povařte.
 3. Přidejte několik kapek tea tree nebo oblíbeného éterického oleje. Nakonec přeceďte do lahvičky od vypotřebovaného šamponu.

Zubní pasta s uhlím – Na první pohled může vypadat černá zubní pasta děsivě, ale slibujeme Vám, že opravdu funguje! Aktivní uhlí skvěle absorbuje, a proto dokáže odstranit i skvrny ze zubů jako žádná jiná látka. Bělící pasta z aktivního uhlí je zcela přírodní a bez toxických látek.

Co budete potřebovat?

 • 2 lžíce aktivního uhlí
 • 1 a ½ lžíce kokosového oleje
 • 1 lžíce xylitolu
 • 5 kapek mátového nebo jiného esenciálního oleje
 • mísu a lžíci na míchání
 • skleničku, nádobku nebo jakýkoli obal

Postup na výrobu zubní pasty z aktivního uhlí:

 1. Ve vodní lázni rozehřejte tuhý kokosový olej.
 2. V míse smíchejte jemně namleté aktivní uhlí a xylitol, důkladně promíchejte.
 3. Do směsi opatrně nalijte rozehřátý kokosový olej a nakapejte potřebné množství esenciálního oleje.
 4. Míchejte, dokud není pasta bez hrudek, pak jednoduše vyškrábejte do Vámi vybraného obalu.

Podobným způsobem můžete vyrobit i klasickou bílou zubní pastu. Co budete potřebovat?

 • 2 lžičky kokosového oleje
 • 1 lžička jedlé sody
 • 3 kapky esenciálního oleje

Postup na výrobu domácí zubní pasty:

 1. Kokosový olej nechte rozpustit a vše důkladně rozmíchejte v malé mističce.
 2. Nechte ztuhnout (např. v lednici). Během tuhnutí občas promíchejte, jinak se bude soda usazovat na dně.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Na domácí kosmetiku jsou potřeba různě velké a tvarované nádobky. Myslete na to s předstihem a vytvořte si zásobu z důkladně vymytých skleniček od marmelád a jiných dobrot nebo vypotřebovaných obalů od běžné kosmetiky. Díky Vám neskončí obaly v koši, ale budou nadále sloužit.

Domácí zubní pasty je lepší nevyrábět ve velkém množství a raději dříve spotřebovat. Zároveň se hodí nenamáčet mokrý kartáček do pasty – vlhkost může podpořit množení bakterií.