Pomáháme společně

Pomáháme společně

Už jste postavili včelí hotel, chytáte dešťovku, osázeli jste si truhlíky a chtěli byste se připojit z zelené komunitě a pomoci prostředí více? Pusťte se do větších výzev na ochranu přírody. Existuje mnoho příležitostí a projektů, stačí si vybrat. Vyzkoušejte propojení digitálních technologií s poznáváním a mapováním svého okolí, nebo se zapojte do některé z mnoha dobrovolnických prospěšných akcí. Naučíte se nové věci, poznáte nová místa, načerpáte inspiraci, zažijete spoustu zábavy a budete hrdí na to, že pomáháte sobě, svému okolí i dalším generacím.

 

MAPUJTE PESTROST PŘÍRODY

Pomozte vědcům zmapovat, co všechno kolem Vás žije. Přispějete k poznání rozmanitosti přírody a určitě objevíte něco zajímavého, čeho jste si dříve ani nevšimli. Nemusíte být experti na přírodu, stačí na výletě s dětmi vyfotit rostlinu, houbu nebo živočicha a nahrát do aplikace iNaturalist, která Vám pomůže s určením. Udělejte si z obyčejné procházky badatelskou expedici a porovnejte si, komu z rodiny se podařilo nasbírat více vzácných druhů na svých fotografiích.

Zapojte se do poznávání městské přírody – Na jaře vyzkoušejte každoroční mezinárodní výzvu City Nature Challange, která využívá právě aplikaci iNaturalist. Připojte se a pomozte zmapovat pestrost přírody ve městě. V rámci výzvy spolu města soutěží o to, kolik fotografií a druhů se jejich obyvatelům podaří objevit. Praha loňský rok obsadila 40. místo ze 159 zapojených světových metropolí. Letošní ročník probíhá v Praze, Brně a Uherském Hradišti. Na podobném principu funguje i akce Živá zahrada, do které se letos můžete zapojit v období od 21. do 23. května.

DOBROVOLNICTVÍ

Nabídněte svou pomocnou ruku tam, kde je to potřeba. Záleží jen na Vás, co Vás zaujme a čemu budete chtít s rodinou věnovat svůj čas a energii. Získáte zajímavé zkušenosti a seznámíte se s novými lidmi, kteří mají stejný zájem o přírodu jako Vy. Pokud máte děti, vybírejte akce, které jsou pro děti vhodné. Děti se rádi cítí užitečné, chtějí pomáhat a napodobovat dospělé. Buďte svým dětem vzorem, aby pro ně v dospělosti byla pomoc přírodě přirozená součást života. Zážitek je lepší než slova.

Zapojení do dobrovolnických aktivit nabízí v průběhu roku různé neziskové organizace jako je třeba Hnutí Brontosaurus nebo ČSOP. Aktivit, do kterých se můžete zapojit je mnoho. Můžete sázet stromky, kosit louky, můžete se stát hlídkami, můžete sbírat odpadky, pečovat o les, mokřady, obnovovat úkryty pro živočichy, pomáhat v záchranné stanici atd.

MAPOVÁNÍ PTAČÍHO NEBEZPEČÍ

Zkuste se na své okolí podívat ptačíma očima. Vydejte se na průzkum okolí a zmapujte, co je a co není pro ptáky dobré. Pokud při svém mapování objevíte, že někde chybí krmítka s něčím na zub, pítka nebo budky, naplánujte, jak by se dalo pomoci, co zvládnete sami a na co bude lepší se spojit síly s někým dalším. Získáte tak přátele, které baví dělat něco pro své okolí stejně jako Vás a společně přispějete k ochraně našich opeřenců. Za odměnu je budete moci s radostí pozorovat, jak krouží kolem Vás a poslouchat jejich zpěv. Inspiraci, co ptákům nabídnout najdete v sekcích Péče o zvířata.

Jaká nebezpečí na ptáky číhají?

  • velké prosklené plochy, do kterých mohou narazit, protože si myslí, že je to zeleň, která se v nich zrcadlí
  • krmítka přístupná kočkám
  • nedostatek bezpečných míst pro hnízdění a budek
  • nedostatek vody v dosahu zejm. v letních měsících

Skleněné nebezpečí – Našli jste skleněné plochy, v kterých se zrcadlí příroda či nebe? Tam kde je to možné, zkuste nebezpečí omezit. Nalepte na velká skleněná okna obrázky. Nemusí jít o siluety dravců. Důležitější než tvar, je hustota obrázků nalepených na sklo. Ideálně by měly být od sebe vzdálené 10–15 cm. Můžete vyzdobit okna, která jsou Vaše, nebo se domluvit třeba se školou nebo s vlastníkem prosklených autobusových zastávek. To bývají častá nebezpečná místa pro ptáky. Podělte se o takovou informaci s kamarády a pomozte společně předcházet takovým nástrahám.

Místo pro odpočinek – V dnešní krajině s obrovskými lány polí, je někdy pro ptáky hledání potravy náročné. Velké plochy polí znemožňují ptákům si odpočinout a ztěžují jim lov. Ptáci musejí hledat oddech daleko od lovišť, což je pro ně vysilující. Posedy a berličky usnadní dravcům a sovám lov a můžou tak řešit třeba kalamitní výskyt hrabošů přirozenou cestou i bez použití chemie. Berličky jsou jednoduchá bidýlka ve tvaru písmene T s dosedací ploškou dlouhou 20–30 cm. Mohou být dřevěná případně kovová. Výška berličky může být 150–200 cm. Čím vyšší, tím mají ptáci lepší rozhled. Umístit je můžete přímo na pole, nebo využít meze a příkopy bez stromů a keřů po obvodu pozemku.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Ke skleněnému nebezpečí doporučujeme se podívat na krátké video Jedna silueta nefunguje od České společnosti ornitologické nebo na skvělé instruktážní video Zelené domácnosti. Pokud byste se rozhodli umístit berličky pro dravce na pozemek, který není Váš, je třeba se nejdříve domluvit s majitelem.