Pomáháme společně

Pomáháme společně

Už jste postavili včelí hotel, chytáte dešťovku, osázeli jste si truhlíky a chtěli byste se připojit z zelené komunitě a pomoci prostředí více? Pusťte se do větších výzev na ochranu přírody. Existuje mnoho příležitostí a projektů, stačí si vybrat. Vyzkoušejte propojení digitálních technologií s poznáváním a mapováním svého okolí, nebo se zapojte do některé z mnoha dobrovolnických prospěšných akcí. Naučíte se nové věci, poznáte nová místa, načerpáte inspiraci, zažijete spoustu zábavy a budete hrdí na to, že pomáháte sobě, svému okolí i dalším generacím.

 

MAPUJTE PESTROST PŘÍRODY

Pomozte vědcům zmapovat, co všechno kolem Vás žije. Přispějete k poznání rozmanitosti přírody a určitě objevíte něco zajímavého, čeho jste si dříve ani nevšimli. Nemusíte být experti na přírodu, stačí na výletě s dětmi vyfotit rostlinu, houbu nebo živočicha a nahrát do aplikace iNaturalist, která Vám pomůže s určením. Udělejte si z obyčejné procházky badatelskou expedici a porovnejte si, komu z rodiny se podařilo nasbírat více vzácných druhů na svých fotografiích.

Zapojte se do poznávání městské přírody – Na jaře vyzkoušejte každoroční mezinárodní výzvu City Nature Challange, která využívá právě aplikaci iNaturalist. Připojte se a pomozte zmapovat pestrost přírody ve městě. V rámci výzvy spolu města soutěží o to, kolik fotografií a druhů se jejich obyvatelům podaří objevit. Praha loňský rok obsadila 40. místo ze 159 zapojených světových metropolí. Letošní ročník probíhá v Praze, Brně a Uherském Hradišti. Na podobném principu funguje i akce Živá zahrada, do které se letos můžete zapojit v období od 21. do 23. května.

DOBROVOLNICTVÍ

Nabídněte svou pomocnou ruku tam, kde je to potřeba. Záleží jen na Vás, co Vás zaujme a čemu budete chtít s rodinou věnovat svůj čas a energii. Získáte zajímavé zkušenosti a seznámíte se s novými lidmi, kteří mají stejný zájem o přírodu jako Vy. Pokud máte děti, vybírejte akce, které jsou pro děti vhodné. Děti se rádi cítí užitečné, chtějí pomáhat a napodobovat dospělé. Buďte svým dětem vzorem, aby pro ně v dospělosti byla pomoc přírodě přirozená součást života. Zážitek je lepší než slova.

Zapojení do dobrovolnických aktivit nabízí v průběhu roku různé neziskové organizace jako je třeba Hnutí Brontosaurus nebo ČSOP. Aktivit, do kterých se můžete zapojit je mnoho. Můžete sázet stromky, kosit louky, můžete se stát hlídkami, můžete sbírat odpadky, pečovat o les, mokřady, obnovovat úkryty pro živočichy, pomáhat v záchranné stanici atd.