Pohyb a dobrodružství

Pohyb a dobrodružství

Mají Vaše děti stále dost energie, chvíli neposedí a neustále poletují po bytě? Nebo naopak většinu dne jen sedí před obrazovkou, s knížkou nebo se stavebnicí? Každé dítě je jiné, ale všechny pro zdravý vývoj potřebují každý den: čerstvý vzduch a dostatek pohybu. Proto se nechte inspirovat našimi tipy a vyrazte ven za dobrodružstvím! Vy budete mít klidnější domácnost a děti se nejen vyřádí, ale také zažijí přírodu jako příjemné místo plné dobrodružství a nezapomenutelných zážitků, které budou chtít v budoucnu ochraňovat!

 

PIRÁTSKÝ POKLAD

Nestárnoucí hra s hledáním pokladu může mít mnoho podob. K dobrodružství stačí krabička se starou hračkou nebo malá sladkost, ohořelá mapa a moře dětské fantazie! Nebaví Vaše děti hraní na piráty? Vymyslete poklad třeba od lesních skřítků, víl, mimozemšťanů, indiánů nebo jiných oblíbených postav. Děti se naučí orientovat v přírodě, luštit šifry, procvičí si logické myšlení. Díky zážitkům v přírodě si vybudují pevný vztah ke svému prostředí a poznají, proč je důležité jej chránit.

Jak na hledání pokladu?

 1. Připravte si poklad a schovejte jej na vhodném a bezpečném místě. Poklad nemusí být nic velkého, někdy stačí uklidit v šuplících. Pár dávno zapomenutých hraček, sbírka barevných peříček, nějaká zajímavost.
 2. Vytvořte mapu k pokladu. Vezměte obyčejný papír a vyznačte na něj trasu s několika orientačními body. Pro autentičtější zážitek nechte okraje mapy opatrně, nad umyvadlem nebo kuchyňským dřezem, ohořet.
 3. Pro starší děti můžete vyzkoušet šifry (křížovky, osmisměrky, obrázkové rébusy, morseovku), nápis v cizím jazyce nebo neviditelný inkoust. Nejsnazší je nápis citrónovou šťávou či mlékem, který v teplu svíčky vystoupí z papíru. S odhalením skrytého tajemství nad svíčkou dětem pomozte!

Tipy na neviditelné inkousty:

 • UV fixa: lze přečíst pod UV lampičkou.
 • Zmizík: nápis se vyjeví po přetření štětcem namočeným v inkoustu.
 • Gumovací propiska: pro znovuobjevení nápisu stačí dát papír do mrazáku.
 • Bramborový nebo kukuřičný škrob rozpuštěný ve vodě: pro vyvolání přetřete jodovou tinkturou (např. desinfekcí s jódem) nebo zahřejte nad svíčkou.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Podruhé nechte přípravu hry na dětech. Leckdy překvapí, s jakou důmyslností a originalitou jsou schopny honbu za pokladem pro sourozence, kamarády nebo i své rodiče, nachystat.

 

BUNKR V PŘÍRODĚ

Děti jsou rození stavitelé. Doma stačí přehodit deku přes stůl nebo palandu a už je bunkr na světě. Ale jak se stavba rozrůstá, často pohltí polovinu domácnosti. Zábava je to veliká, ale při náročném úklidu dochází dětem, a často i rodičům, energie a nadšení. Proto je ideální postavit s dětmi bunkr venku! Stačí najít vhodné místo u stromu, stavebního materiálu najdete v přírodě určitě dostatek. Děti si vyzkouší spolupráci, procvičí prostorové myšlení i zručnost a z přírody si odnesou zážitky, díky kterým nikdy nezapomenou na její důležitost.

Co budete potřebovat?

 • vhodné místo, kde lze stavět (u stromu na zahradě nebo v lese)
 • stavební materiál dle Vaší fantazie jako spadlé větve, síť, může se hodit i deka, kolíčky a provázky

Postup na stavbu bunkru:

 1. Děti většinou nepotřebují ke stavění bunkrů příliš vyzývat. Když mají materiál, pustí se do stavění samy. Nechte je stavět samostatně, pokud si o pomoc neřeknou. Děti nepotřebují dokonalé stavby, děti potřebují vlastní výzvy, umění se domlouvat, překonávat překážky, chybovat a znovu zkoušet. Jsou to důležité dovednosti, které právě nadšené stavění bunkrů u dětí rozvíjí.
 2. Nejmenším dětem často stačí postavit z větví či suché trávy hnízdečko na zemi. Už to jim často odstartuje mnoho her a příběhů.
 3. Starší ocení, když se mohou pustit do větších staveb a někdy se i na místo vracet v průběhu několika dní. Postupně svůj bunkr či hřiště vylepšovat a rozšiřovat.
 4. Vyzkoušet můžete týpí z větví, nebo zemnici v dolíku mezi stromy, pokud je to bezpečné. Na střechu můžete použít trávu svázanou do otýpek, lopuchy nebo velké kapradí, pokud je jich v okolí dostatek.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
V lese využijte pouze materiál, který najdete ležet na zemi. Nikdy netrhejte živé větve ani nepoškozujte mechový porost. Naopak natrhat můžete kapradí, lopuchové listy a trávu, tam kde je rostlin dostatek. Vždy myslete na to, že by mělo víc zůstat na místě, než otrháte.