Stromy a rostliny

Stromy a rostliny

Objevte zeleň kolem sebe! Pečujte o ni, přineste si ji k sobě domů, pomozte s jejím rozšiřováním. Zelené rostliny jsou ten nejlepší osvěžovač a čistič vzduchu. Stromy Vám poskytnou stín a utlumí hluk. Zeleň pomáhá i se zpevňováním svahů nebo břehů řek a zadržováním vody. Rostliny, trávníky, stromy a lesy poskytují domov živočichům i příjemnější prostředí pro Váš odpočinek.

 

OBR ZE SEMÍNKA

Také cítíte tu pohodu a klid, když se podíváte do koruny košatého stromu? Zelené světlo, stín, klidné šustění listí, to vše nám dávají stromy. Stromy jsou důležitým útočištěm pro hmyz, ptáky nebo třeba veverky. Poskytují jim nejen ubytování, ale i svoje květy, plody i listí jako potravu. Poznejte, jak se z malého semínka rodí obr. Společně s dětmi si vyzkoušejte, jaké to je zasadit strom, ať už na vlastní zahradě, nebo zapojením do organizované dobrovolnické akce.

Co budete potřebovat?

 • semena stromů, která najdete v přírodě (např. ze šišek, žalud, bukvice, kaštan apod.)
 • květináč (postačí kelímek od jogurtu, karton od mléka a podobně)
 • zeminu

Jak vypěstovat vlastní strom:

 1. Vyrazte na výlet do lesa. Hledejte na zemi žaludy nebo bukvice. Na jaře najdete už i naklíčená semena, vyberte raději ta, máte jistotu, že jsou živá a měla by růst.
 2. Zasaďte semínko, žalud nebo bukvici opatrně do květináče jen těsně pod povrch a pozorujte, jak rostou. Někdy to docela dlouho trvá, něž ze semínka vyroste stromek. Buďte trpěliví.
 3. Časem bude stromeček potřebovat větší květináč. Pokud se vašemu domácímu stromečku bude dařit můžete ho časem vysadit. Každý zasazený strom přispěje k ozelenění a zpříjemnění Vašeho okolí.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Při vysazování stromu myslete na to, že z Vaší malé sazeničky vyroste velký strom. Najděte proto místo, kde nebude ani za dvacet let překážet. Anebo se zapojte do plánovaného ozeleňování vykácených míst. Domluvte se správcem lesa a pomozte zalesnit vykácené holiny. Využijte semena místních listnatých stromů, které jsou přirozenou součástí naší krajiny. Na výletě v lese sbírejte žaludy a bukvice. Pak se projděte po holině, udělejte sem tam dolíček, do kterého schovejte semeno stromu. Na podzim posbírejte jehnědy břízy, uchovejte je na suchém místě a až napadne sníh, vysypte je na zasněžené holině. Břízy rostou rychle, ochraňují holiny před vysycháním a semenáčky dalších stromů před přímým slunkem. Podobnou funkci mají i jeřáby nebo osiky.

 

ROZKVETLÉ OKNO

Vypěstujte si kousek přírody doma. Ozeleňte si balkón nebo okno bylinkami, ovocem a zeleninou. Kvetoucí okno vykouzlí úsměv na Vaší tváři i na tváři kolemjdoucích. Kvetoucí rostliny lahodí hmyzu, který je pomáhá opylovat a zajistí Vám bohatou úrodu. Pomocí našich tipů můžete dobroty na balkoně pěstovat i ekologicky!

Co můžete zužitkovat?

 • ruličky od toaletního papíru, staré sítko
 • nádobu na květiny: smaltovanou misku nebo lavor s otvorem ve dně, starý proutěný koš vystlaný netkanou textilií, bedýnky

Tipy na udržitelné ozelenění oken:

 1. Ruličky toaletního papíru použijte na výsev, papír se časem rozloží a Vám to usnadní přesazování. Snadnější práci budete mít i při výsevu do sítka, které pak při přesazování odstraníte.
 2. Při výběru rostlin berte v úvahu, jestli je Vaše okno nebo balkón obrácený na jižní nebo severní stranu. Podle toho vyberte květiny, které mají rády slunce nebo raději stín. Na balkóny a okna se třeba hodí bylinky jako petržel, pažitka, máta, meduňka, šalvěj, levandule, tymián, rozmarýn, bazalka, lichořeřišnice, ale i ovoce a zelenina jako jsou rajčata, papriky, hrách, ředkvičky nebo jahody. S výběrem pomohou určitě v zahradnictví.
 3. Protože i malý balkón spotřebuje během sezóny hodně vody, zkuste na zalévání využít tzv. šedou vodu z domácnosti. Je to voda neznečištěná mycími prostředky – například po omývaní zeleniny.
 4. Jestli máte možnost, chytejte dešťovou vodu. Rostlinám navíc víc chutná.
 5. Zkuste zmenšit spotřebu vody tím, že půdu kolem rostlin pokryjete třeba slámou, listím, štěpkou, mulčovací kůrou nebo světlými kamínky a zabráníte tak přílišnému odpařování.

 

TAJEMSTVÍ STROMŮ

Stromy mají pro náš život nezaměnitelný význam, a proto si zaslouží speciální péči. Ozdravují ovzduší a produkují kyslík, zvyšují vlhkost vzduchu a udržují vláhu, brání větru, poskytují stín, snižují teplotu vzduchu, prašnost a hlučnost, a i když už jsou staré a vyschlé, jsou domovem netopýrů, strakapoudů a jiných živočichů. Památné a významné stromy bývají spjaty se zajímavou historií a mohou být staré i přes 1000 let. Vydejte se pátrat do okolí po památných nebo významných stromech, objevte jejich tajemství a historii. Cestou si všímejte i ostatních stromů nebo alejí. Kdo by chtěl pomoci sázet nové stromy, může se zapojit do mnoha organizovaných akcí po celé republice.

Památné stromy – Jsou označeny cedulkou s malým státním znakem. Mají význam nejen pro přírodu, ale i jako historická a kulturní památka. Mohou být nápadně velké nebo staré, neroztodivnějšího tvaru, nebo i mladší, ale se zvláštním významem, spojené s důležitou událostí, s poselstvím určité historické skutečnosti nebo místa, kde rostou. Spadají do zvláštního režimu ochrany. Pokud objevíte strom, který by si zasloužil patřit mezi památné nebo významné stromy, můžete sami požádat o jeho zařazení do seznamu a přispět tak k jeho ochraně. Nemusíte se spoléhat jen na oficiální označení, strom, alej nebo les, na který chcete upozornit a můžete i sami označit informační cedulkou (samozřejmě ke stromu, ne na strom) a dát o něm tak vědět okolí.

Správné chování v lese:

 • Nerušte zvířata a hlídejte si Vašeho pejska, aby je neděsil a nenaháněl. Užívejte si šumění, praskání pod nohama, zvuk hmyzu a ptáků.
 • Pohybujte se po vyznačených cestách.
 • Sbírejte a trhejte opatrně, aby na místě vše rostlo i dál.
 • Neničte kůru stromů, která stromy chrání před škůdci a chorobami.
 • Nezapalujte oheň ani cigaretu.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud máte oblíbený strom a chcete ho ochránit nebo zviditelnit? Můžete ho přihlásit do soutěže Strom roku.