Objevování přírody

Objevování přírody

Příroda je plná tajemství a příležitostí k objevování. Nechte děti poodhalit její záhady na vlastní kůži! Pokud máte doma malé badatele, určitě je bude bavit výroba vlastní meteostanice nebo poznávání zvířat podle jejich stop. Nejde ani tak o znalosti, ale o povídání a otázky, které bádání může v dětech podnítit. Zkoumavá mysl se bude dětem hodit v pozdějším věku, a hlavně jejich zájem o přírodu může v budoucnu pomoci k její ochraně.

 

NA BOSO

Zakuste různé přírodní povrchy na vlastní kůži a utužte si zdraví a imunitní systém. Najděte si bezpečná místa a postupně své i dětské nohy zvykejte na nové povrchy – v trávě, mechu, po příjemné kamenité cestě, kládách, kalužích, hlíně či v potůčcích a rybníčcích. Chůze naboso podporuje správný vývoj klenby, rozvoj rovnováhy, otužilost, a dokonce zlepšuje krevní oběh. Mimo to pomáhá zpomalit a zvýšit citlivost k prostředí, kde právě jste. Rozhodně si tuto přírodní terapii zdarma nenechte ujít.

Vyzkoušejte bosonohou stezku: Na mnoha místech vznikají tzv. bosonohé stezky. Jsou to chodníky či cestičky vybudované z různých materiálů, po kterých je příjemná výzva chodit bosky. Najděte kolem sebe nejbližší bosonohou stezku a naplánujte si rodinný výlet. Pokud si chcete zážitek vyzkoušet doma na zahradě, můžete si vyrobit dočasnou stezku z krabic nebo bedýnek.

Co budete potřebovat?

  • krabice či bedýnky
  • přírodniny příjemné pro nožky: písek, kůru, šišky, hlínu, jemné piliny, oblázky, suchou trávu, větvičky atd.

Postup na postavení stezky naboso:

  1. Do řady krabic či bedýnek nasypete různé pro nožky příjemné přírodniny.
  2. Děti či dospělí mohou postupně procházet a šlápnout do každé bedýnky, do které je to láká. Chození na boso by mělo být pro velké i malé příjemný zážitek. Jen tak se může spojit pozitivní vzpomínka s kladným vztahem k přírodě.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud už zvládáte snadno chození v chladné trávě, otestujte i chození ve vodě - tzv. kneipping (podle Sebastiana Kneippa). Princip Kneippovy terapie je založen na horkých a studených sprchách, mácháních, koupelích a obkladech. Střídání teplé a studené vody rozšiřuje tepny, stimuluje průtok krve a posiluje imunitní systém. Kneipping je oblíbenou součástí výletů v Rakouských Alpách – na mnoha místech najdete ochlazovací bazénky, proudy či nádrže i bosonohé stezky, které oceníte zvláště v horkých letních dnech.

 

STEZKY PLNÉ PŘÍRODY

Máte ve svém okolí naučnou stezku? Naučné stezky obvykle vedou skrz nejkrásnější část krajiny v okolí a bývají doplněné o interaktivní zastavení, rébusy a hry pro děti. Byla by škoda vynechat výlet do přírody, zvláště, pokud máte stezku téměř za humny. Prozkoumejte seznam naučných stezek, zda se některá nenachází poblíž Vašeho bydliště a poznejte krajinu kolem Vás, její vzácné druhy rostlin a živočichů a další přírodní zajímavosti.

Než vyrazíte, zapojte děti do příprav a připomeňte si, jak se v přírodě chovat. Stačí respektovat pár pravidel:

  1. Nepodceňujte přípravu. Výlet plánujte dle schopností nejmenšího/nejslabšího výletníka ve skupině. Zabalte, co je potřeba (dle místa, délky i ročního období).
  2. Na výletě se chovejte jako na návštěvě. Buďte ohleduplní a nerušte hlukem divoká zvířata ani ostatní návštěvníky. Chraňte krásná místa i vše živé a z přírody si odnášejte hlavně zážitky a fotky.
  3. Buďte zodpovědní, neriskujte a dodržujte bezpečnostní pokyny.
  4. Nenechávejte po sobě žádné stopy. Vše, co si sebou na výlet přinesete, si také odneste zpátky domů.
  5. Pomáhejte chránit zelené ostrovy přírody. Nejen svým chováním během výletu, ale zapojte se i aktivně do dobrovolnických akcí podle našich dalších tipů.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Abyste si výlet do přírody opravdu užili, hodí se nepřetěžovat populární místa, která navštěvují velké počty lidí. Zkuste prozkoumat internet a diskuzní fóra, poptat se starousedlíků. Příroda i Vy budete nadšení!