Hry pro nejmenší

Hry pro nejmenší

Využijte přírodu pro rozvoj dětí. Čím menší dítě, tím větší potřebu má objevovat svět kolem sebe a tím důležitější je, aby si vybudovalo pozitivní vztah ke svému životnímu prostředí. Příroda nabízí téměř nekonečné množství příležitostí pro nové zážitky a objevování. A nemusíte zbytečně kupovat nové hračky či dlouze cestovat do super heren! Ušetříte nejen peníze, ale také přírodní zdroje jako materiál a energii. Vyrazte na společný výlet na místa, kde můžete přírodu opravdu zažít.

 

HRY S KAMÍNKY

Zdánlivě obyčejné kameny nabízí mnoho her i rozvoj tvořivosti a koordinace. Otestujte staré pravidlo: čím jednodušší hračka, tím víc nabízí možností, jak si s ní hrát. Navíc kameny jsou všude kolem nás, ve městech, podél cest, u potoka i na zahradě. Nekupujte nové hračky, které se rychle omrzí, využijte přírodu jako hračkářství.

Lezení po kamenech – Vyberte si pro výlet místo, kde jsou kameny tak akorát pro Vaše děti. Kameny a malé skalky jsou skvělé prolézačky, které děti určitě využijí. Nechte je pod dohledem lézt a seskakovat z kamenů, dávat si výzvy a posouvat hranice toho, co zvládnou. Je to dokonalý rozvoj motoriky pro malé i větší a trénování odhadu, co dokážou.

Balancování s oblázky – Co si zkusit venkovní zkoušku rovnováhy? Úkol je jednoduchý: během výletu si každý najděte svůj oblázek a zkoušejte, kdo udrží kamínek nejdéle při chůzi, otáčení, podřepu, na hřbetu ruky či na rameni. Je to hra, při které někdy malí zvládnou víc než ti velcí. Pusťte se do toho společně a uvidíte, že smíchu a radosti venku zažijete opravdu mnoho.

Malování na kamínky – když už jste objevili mnoho různých kamínků, šutrů, oblázků a kamenů možná si děti některé oblíbí a vezmou je do hry jako své panáčky. Nemusíme tak kupovat žádné hrací figurky, stačí si ven přibalit tužku nebo pastelky. Na kameny výborně chytají akvarelky či progresky. Děti si pomalují svůj kamínek, dají mu jméno, tím se z něj stane jejich postavička, pan Kamínek, a můžou pro něj vymýšlet různé příběhy, postavit mu dům, vzít ho na výpravu mechem, výlet po pařezech či ve větvích. Díky Kamínkovi se děti ponoří do malých světů plných fantazie a dobrodružství.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Malování a hledání kamínků v přírodě je teď velmi oblíbené. Klidně to taky vyzkoušejte, jen vždy myslete na to, kde jste. V chráněných oblastech nechte kameny na svých místech. Pro malování doporučujeme používat co nejvíc přírodní barvy: tužky, pastelky, případně voskovky. Vyhněte se hodně chemickým barvám.

 

HRY S VĚTREM

Vítr je skvělý spoluhráč. Vždy je po ruce. I když nefouká, stačí se rozběhnout a hned se dostaví radost i vítr ve vlasech. Přibalte si na výlet pár šátků. Dovolí Vám rozehrát mnoho her plných pohybu, řádění a uvolnění. Děti se skvěle vylítají, pročistí hlavu a o to víc pak budou objevovat krásy a tajemství okolí a upevní to jejich vztah ke krajině a přírodě. Vyrobte si vlajku nebo rovnou křídla a vyzkoušejte, jaké je to být ptákem.

Co budete potřebovat?

  • šátek, šálu, či lehkou látku
  • suchou rovnou větývku
  • provázky či kolíčky
  • chuť se proběhnout

Postup na výrobu vlajky:

  1. Děti si najdou suchou větývku, která jim padne do ruky. Zkontrolujte, aby na ní nebyly ostré výčnělky.
  2. Nechte děti přivázat nebo přikolíčkovat na větev šátek nebo látku. Lepší je zachytit látku na více místech.
  3. A hurá na testování. Děti vyběhnou a zkoušejí, jak látka vlaje, jak mění směr, co s ní dělá zrychlení nebo zpomalení běhu. Můžete děti vyzvat, ať secvičí malé taneční nebo cirkusové představení.

Postup na výrobu křídel:

  1. Větší šátek (na délku rozpětí dětských paží), pomozte dětem připevnit k rukám. Zachyťte šátek na několika místech, aby držel: kolem zápěstí, za rukáv trika, za výstřih za krkem.
  2. Nechte popustit uzdu jejich fantazii. Děti, které rády prožívají hry plné fantazie na vlastní kůži, ocení, když jim někdy narostou křídla. „Vznesou“ se do oblak a užijí si hry plné létání.

 

HMATOVÝ PYTLÍK

Pro rozvoj přirozeného vztahu k přírodě je zásadní si věci doslova osahat a děti rádi sahají na všechno kolem, tak proč tohoto nevyužít i pro přírodu. Vyrazte společně na místa, kde se můžete přírody dotknout a užít si každý den novou zásobu materiálů, přírodnin a objevů pro rozvoj hmatové citlivosti. Pro děti je to zásadní fáze smyslového rozvoje a vztahu k přírodě. Taková hra se jen tak neomrzí!

Poznávání rukou pro nejmenší děti – Objevujte společně s dětmi různá (i známá) místa rukama. Jaká je kůra, větvička, šiška, tráva, oříšek, mech, ulita atd. Společně si ukažte, co kdo objevil a zjistěte, jak moc to bylo příjemné. Pro tuto hru je důležité vybrat hezké a bezpečné přírodní místo, aby hmatové zážitky byly všem milé.

Hmatový pytlík aneb zkouška poznávacích schopností – Sesbírejte pár bezpečných přírodních materiálů v okolí, vložte je do neprůhledného pytlíku, každý postupně vložte ruku do pytlíku, zašátrejte, něco chyťte, ohmatejte, vytáhněte prázdnou ruku ven z pytlíku a napište si na papír, co to bylo, aniž byste to ukazovali ostatním. Nakonec odkryjte výsledky a určete nejlepšího hmatáka 😉 Pokud všechno poznáte, přidejte další záludnosti jako jsou ulity, choroše, pírka, listí atd. a uvidíte, co koho překvapí.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Když už jste si dost užili s přírodninami, zkuste do hmatového pytlíku vložit i nějaké předměty vyrobené člověkem (gumičku, klíč, víčko, kapesník atd.) a porovnávejte, co a proč bylo příjemnější na dotek.