Hračkářství bez odpadu

Hračkářství bez odpadu

Příroda je nekonečné hračkářství, které má otevřeno 365 dní v roce, vše je zde zdarma a během roku se nabídka mění. Ukažte dětem podle našich tipů, kde a jak si v přírodě zahrát své vlastní hry, vybudovat stavby či vyrobit figurky. Při hře venku s přírodním materiálem nevzniká zbytečný odpad a také nebudete muset hračky uklízet. Hrou s prostými nástroji rozvíjíte u dětí tvořivost, fantazii i citlivost vůči přírodním materiálům.

 

OTESTUJTE HRY RODIČŮ

Jaké byly Vaše oblíbené hry, když jste byli ještě děti? Zavzpomínejte a vyzkoušejte společně jednoduché hry, které provázely dětství Vaší generace. Zabavíte se s rodinou venku na celé odpoledne a nemusíte nic kupovat! Proberte se starou krabicí u babičky na půdě, nebo využijte to, co máte doma.

Kuličky – Stačí jen pár kuliček (a nemusí to být nutně Vaše původní skleněnky) a hned můžete svým dětem ukázat, co vše se s nimi dá podniknout. Naučte děti, jak se cvrnká do důlku, postavte si na zahradě v hlíně nebo v písku kuličkovou dráhu, poschovávejte kuličky jako poklad a nechte děti samotné vymyslet vlastní vykutálené hry.

Skákání přes gumu – Pořiďte si gumu nebo pruženku z galanterie a využijte příležitost, jak si s dětmi zvednout fyzičku, zasmát se, pročistit si hlavu a rozhýbat celé tělo. Skákat můžete jen tak, do rytmu s říkankou (pamatujete si na Pekař peče housky?), nebo trénovat skákací sestavu. Při té se skáčou dané skoky přes gumu, kterou během hry posouváte stále výše.

Pohybové hry s říkadly – Možná i pro Vás bude trochu výzva vzpomenout si na všechny hry s říkankami. Můžete začít u Cukr-káva-limonáda-čaj-rum-bum, kdy se ostatní snaží dostat co nejdříve k dítěti, které říká říkanku. Nebo hru s barvami Čáp ztratil čepičku. Oblíbená je také hra plná zvířecích pohybů Honzo vstávej. Odvážní a starší mohou vyzkoušet i Krvavé koleno.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud si nejste jistí, jak se hry hrají, doporučujeme se podívat na internet, kde najdete i ilustrační videa např. pod heslem Retrohrátky. A až si vše s dětmi vyzkoušíte, můžete si společně povídat a vyprávět, jak jste si hráli jako malí Vy, co byly nejlepší hry a místa na hraní. Děti tak získají inspiraci a chuť na další hru.

 

DUBOVÉ PEXESO

Ukažte dětem, že mnoho hraček si můžete vyrobit doma a nemusíte produkovat zbytečný odpad. Začít můžete třeba u netradičního dubového pexesa! Nejprve musíte zjistit, kde ve Vašem okolí rostou duby a jaké tvary žaludů jsou pro výrobu pexesa nejvhodnější. Děti potrénují při vyrábění zručnost a trpělivost a při hraní a zvedání kloboučků za stopku si procvičí i špetkový úchop, který je později důležitý pro psaní.

Co budete potřebovat?

  • žaludové kloboučky
  • akvarelové pastelky různých barev, případně voskovky, měkkou tužku
  • kus bílého prostěradla (či jiná kontrastní podložka pro větší přehlednost při hře) – není nutné, lze hrát i např. na pařezu

Postup na výrobu dubového pexesa:

  1. Vyrazte s dětmi do lesa nebo do parku najít dub. Sesbírejte žaludové kloboučky, pokud možno podobně velké. Žaludy samotné můžete určitě taky využít – např. si můžete vypěstovat ze žaludu strom podle našeho návodu.
  2. Vyberte si různě barevné akvarelky nebo voskovky a vybarvěte vnitřky kloboučků – vždy dva kloboučky stejnou barvou. Akvarelovými barvami mohou děti samy vybarvit vnitřek kloboučku. S voskovkami jim budete muset pomoct. Ty je dobré nahřát nad ohněm (svíčkou, vařičem) a rozehřátým koncem voskovky udělat rychle do kloboučku tečku. Je to příležitost ukázat dětem, že je potřeba pracovat s ohněm opatrně.
  3. Obraťte kloboučky barvou dolů a vyzkoušejte svůj postřeh při hraní pexesa.
  4. Vytvořte si obal na dubové pexeso. Najděte doma nepoužívanou krabičku, kelímek od jogurtu nebo jinou nádobu k recyklaci, nechte ji dětmi vyšperkovat malůvkami a uschovejte v ní žaludové kloboučky.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Nejlíp se Vám bude pracovat s dubem červeným, protože má velké kloboučky, ale vystačíte si i s běžnými druhy dubů (zimní, letní).

 

FIGURKY Z PŘÍRODY

Děti mají většinou spoustu figurek na hraní doma. Pro hraní venku je ale ideální vyrobit si figurky z přírodního materiálu, který máte kolem sebe. Nebudete tak muset řešit ztracené součástky, zašpiněné šaty a podobné tragédie. Vyrobit se dá všechno – postavičky, zvířátka, auta, stroje… a vše stoprocentně originální. Stačí jen trocha fantazie. Hledejte společně, kdo se v jakém materiálu skrývá, ponořte se do nového dimenze zábavy, tvořivosti a příběhů. Ušetříte nervy, peníze a nezbude po Vás žádný odpad, až figurky děti omrzí.

Šišková rodinka – Během procházky nasbírejte různě veliké šišky, raději od různých jehličnanů. Až najdete příjemné místo k zastávce, můžete je jednoduše vytáhnout a zpestřit si výlet scénkou ze života rodiny Šiškových. Z největší (např. smrkové) šišky může být táta pan Šiška, z nejmohutnější (např. borovicové) šišky může být těhotná maminka paní Šišková a z malých, drobných a jemných šištiček (např. modřínových) vznikne tlupa neposedných dětí. Z kaštanů si můžete vytvořit zvířátka, z kůry korýtka nebo přístřešky, trávu, pírka, prázdné ulity, pecky oříšky a mnoho dalšího jde proměnit v pohádkové postavy jako třeba víly, čaroděje, draky, lesní delfíny, zkrátka co Vás napadne. Do šišek jdou dobře zasunovat větvičky i lístky, takže stačí jen popustit uzdu fantazii.

Větvičkovi – Najděte větvičkové skřítky Větvánky a rozvíjejte u dětí fantazii, pozornost, zručnost a citlivost k přírodním materiálům. Ideální je si nějaký příběh Vetvánků před výletem přečíst a pak je vyrazit ven hledat. Vezměte si s sebou na nůž nebo zahradnické nůžky a dětem přibalte tužku nebo fixu, ať mají taky důležitý úkol. Jak uvidíte na zemi větvičku ve tvaru podle Vašich představ, můžete začít tvořit. Děti baví hledat nové postavičky a vyprávět krátké příběhy o jejich životě, jak se kdo jmenuje, jaké má vlastnosti, de bydlí a kdo ho objevil.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Snažte se nepoužívat živé části rostlin, většinu všeho, co potřebujete najdete už suché a spadlé. Výrobou figurek je príma zábava také do propršených nebo sychravých dnů, stačí si je nasbírat do zásoby a máte postaráno o výtvarné a divadelní odpoledne hezky v suchu třeba a teplým hrníčkem Granka 😊. A až se vyjasní, můžete jít Větvánky zabydlet zpátky do přírody.