Dostatek vody

Dostatek vody

Bez vody by nebyl život. Zapojte se do ochrany studánek, jezírek a potoků ve svém okolí a do šetrného hospodaření s vodou. V důsledku změn klimatu zažíváme stále častěji letní sucha, která následně střídají prudké deště a povodně. I drobné změny, které Vás nebudou stát žádnou námahu, mohou pomoci k zajištění dostatku vody!

 

OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK

Oslavte Den dětí o den dříve. Vydejte se už 31. 5. na výlet k nejbližší studánce a oslavte ho spolu se Dnem otvírání studánek vyčištěním studánky. O studánky se ovšem můžete starat po celý rok. Udržované studánky slouží jako zdroj vody pro zvířátka, a i Vám mohou poskytnout na výletě příjemné osvěžení.

Zásady čištění studánek:

 1. Studánky v okolí můžete vyhledat na mapě Ekologického institutu Veronica, kde najdete i informace o kvalitě vody. Některé studánky jsou pravidelně udržované, ale můžete narazit i na zapomenuté, které budou potřebovat větší úpravy. Pokud byste chtěli opravit zapomenutou studánku, je potřeba se domluvit s majitelem pozemku a poradit se s odborníky, jaké stavební řešení je na místě vhodné.
 2. Při čištění studánky je třeba vybrat bahno, nánosy listí ze dna, šišky, jehličí a uklidit její okolí. Vyčistěte odtok a pravidelně kontrolujte, zda je funkční. Studánka se pak čistí sama protékáním vody.
 3. Navršte v blízkosti pramene hromádku kamenů různé velikosti jako úkryt a zimoviště pro žáby, mloky a další obyvatele studánek. Při výběru místa na úkryt pro žabky se můžete inspirovat našimi tipy.
 4. Pokud je okolí studánky příliš bahnité, položte kolem několik placatých kamenů.
 5. Pečujte o studánku a její okolí dlouhodobě. Pozvěte přátele, aby se s Vámi do péče zapojili a pak si společně užívejte zurčící pramínek, chládek a klid.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pít ze studánek, které nemají aktuální rozbor vody, se nedoporučuje. V případě nouze byste měli vodu alespoň převařit. Pokud nenajdete v blízkém okolí studánku, věnujte svou péči potůčku nebo okolí řeky. I ty potřebují pravidelně čistit např. vysbírat odpadky z břehů.

 

DEŠŤOVÁ VODA

Připravte se na stále častější letní sucho! Zadržujte dešťovou vodu, která je nejlepší na zalévání Vašich rostlin. Je měkká, správně teplá, na rozdíl od kohoutkové nezasoluje půdu, protože neobsahuje minerály, soli a ani chlór. A navíc je zadarmo! Při plánování stavby domu je možné uvažovat i o jejím využití na splachování nebo praní prádla.

Chytejte dešťovku – Pořiďte si nádrže na vodu, kam svedete okap. Využít můžete staré nádoby, nepotřebné sudy a kanystry, které si ozdobíte podle gusta.

Na co si dát pozor? – Aby se voda v nádrži nekazila, umístěte ji raději mimo přímé slunce a často vodu odebírejte. Je dobré zabezpečit okapovou rouru sítem, aby do nádrže netekly nečistoty ze střechy. Pozor, aby se z nádrže nestala past na žíznivá zvířata. Voda láká živočichy k pití i ke koupání. Ponořte do nádoby šikmo silnější větev nebo prkno, po kterém vylezou ven, nebo ji zakryjte.

Jak mohou chytat děti dešťovku a bavit se u toho? – Nechte děti experimentovat a hrát si s dešťovkou. Získají povědomí o zachytávání a hospodaření s vodou a je to skvělá příležitost k bádání. Mohou vytvořit vodní labyrint nebo třeba srážkoměr podle tohoto návodu.

Co budete potřebovat na vodní labyrint?

 • PET lahve, trychtýř, hadice, vodní mlýnky, kyblík
 • plot nebo stěnu, kam se dají přichytit hadice

Postup na stavbu vodního labyrintu:

 1. Pokud Vaše děti rádi plánují, můžete labyrint nejdříve společně načrtnout. Nebo se vrhněte rovnou do akce a připravte vhodné nádoby, hadice a můžete začít stavět.
 2. Na plot nebo jinou stěnu pomozte dětem připevnit hadice.
 3. Do horního otvoru mohou závitem vsunout uříznutou PET lahev nebo cokoliv jiného, co plní funkci trychtýře a bude zachytávat dešťovou vodu.
 4. Pod dolní konce hadic dejte nádoby na chytání vody.
 5. Zbývá už jen vymyslet, co budou sledovat. Jak rychle se která nádoba naplní? Jaký trychtýř bude lepší? Do které nádoby se vejde nejvíc?
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pro zeleň je lepší, když necháte dešťovou vodu vsáknout do půdy než odtéct do kanalizace. Pro zasakování se dají udělat na zahradě rýhy, nebo můžete vsakování podpořit výběrem povrchu – štěrk, dřevěné rošty nebo trávník, který se Vám navíc v parných dnech nebude pod nohama rozpalovat. Když necháte vodu vsáknout, doplňujete spodní vodu, podporujete odpařování a tím předcházíte suchu.

 

PÍTKO A KOUPÁTKO

Udělejte si ze zahrady nebo balkónu oázu klidu a pozvěte k sobě motýly, ptáky a jiná drobná stvoření na doušek dobré vody. V horkých dnech a ve městech to zvlášť ocení. Ptáčci se i rádi vykoupou. Vytipujte si klidné a bezpečné místo, kde byste jim mohli vytvořit občerstvovací stanici v podobě misky s trochou přírodního materiálu a vody. I malé věci mohou mít velký význam. Vaše pítko bude místem setkávání ptáčků, motýlů, včel a jiných hmyzáků a v noci možná přijde i krtek nebo další žíznivci. Voda do zahrad, parků a záhonků patří. Myslete na to, aby bylo pítko pro zvířátka opravdu bezpečné a mělo vždy na hladině nějaký plovák.

Co budete potřebovat na pítko pro zvířátka?

 • misku, kbelík, lavor nebo květináč
 • kamínky,větvičky a dřívka nebo listy
 • vodu

Postup na výrobu pítka:

 1. Vyberte někde ve stínu klidné chráněné místo, kde nebude třeba bojovat s větrem a kde na nové návštěvníky dobře uvidíte.
 2. Misku na vodu dejte nejlépe přímo na zem, vyskládejte do ní kamínky a větvičky, které budou sloužit jako plovák a miska se místo pítka nestala omylem vodní pastí. Plovák je důležitý, aby měli zvířecí kamarádi kde bezpečně přistát a odkud snadno odlétnout či odejít.
 3. Pak už stačí jen pítko zalít vodou.

Pokud chcete vytvořit koupátko a pítko pro ptáky, vezměte nádobu o něco větší, ale ne hlubší než 15 cm, a najděte pro ni bezpečné vyvýšené místo. Ideálně takové, kam na koupající se ptáky nevyskočí kočka.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud se rozhodnete někde v okolí pítko nebo koupátko postavit, je důležité si naplánovat i pravidelnou výměnu a doplňování vody. V mělkých nádobách se voda rychle zahřeje a po čase se vypaří.