Sort by
Sort by

Tipy pro správné životní návyky vašich dětí

Jaké potraviny prospívají našemu tělu
Tipy-pro-spravne-zivotni-navyky-vasich-deti
Náš rodinný život bývá nabitý každodenním shonem. Občas ani nemáme čas zastavit se a zapřemýšlet, zda své děti vedeme ke zdravému životnímu stylu. Jak tedy můžeme rozpoznat, které návyky jsou správné a které ne? Děti dnešní generace přeci jen žijí trošku jinak, než tomu bylo za našeho dětství.

Slovenský průzkum o stravování dětí realizovaný v rámci projektu zdravé výživy „Viem, čo zjem“, který je součástí projektu „Nestlé pre zdravie detí“, přináší zajímavé výsledky. Průzkum se realizoval v srpnu letošního roku na vzorku 907 respondentů, kterými byli rodiče dětí ve věku 8 až 11 let. Ukážeme si tedy čtyři doporučení pro návyky dětí a poté je porovnáme s výsledky v naší studii.

Slazené nápoje

Doporučení:Vaše zlatíčka by měla konzumovat minimum slazených nápojů, zvlášť pokud jsou v předškolním věku.
Průzkum „Viem, čo zjem“: Vysoká konzumace slazených nápojů přinesla neuspokojivé výsledky. Slazené nápoje jsou u dětí velice oblíbené. Čtvrtina z nich je pije denně a od pondělí do pátku si dopřeje víc jak 1,5 litru.

Paní Martina radí:

„Vždy jsem ráda pila limonády nebo ovocné sirupy ředěné vodou. Moje malá dcerka na ně byla také zvyklá, došlo mi ale, že to pro ni v takové míře není dobré. Přešla jsem tedy na vodu s citrónem. Teď mám radost pokaždé, když chce dcera pít vodu, tak jako její maminka.“

 

Televize a tablety

V dnešní době dostávají děti přístup k multimediálním zařízením již v poměrně útlém věku. Rozhodně by k nim ale neměly mít neomezený přístup.
Doporučení: Děti starší dvou let by před obrazovkou, ať už tabletu nebo televizní, neměly sedět více jak dvě hodiny denně. Děti mladší dvou let by se nejdříve měly naučit hrát si se svými hračkami.
Studie: Jen 2 % dětí mladších dvou let nemá přístup k multimediálním zařízením. Většina rodičů předškoláků zato ale naštěstí dodržuje pro své ratolesti doporučený denní limit dvou hodin.

Ve zdravém těle zdravý duch

 

Jedním z nejdůležitějších faktorů správného vývoje dětí je jejich každodenní pohyb. Ujistěte se tedy, že ho mají dostatek.
Doporučení: Nechte svoje děti „vylítat“. Alespoň hodina pohybu denně by pro vaše dítko v předškolním věku měla stačit.
Průzkum „Viem, čo zjem“: Pozitivním zjištěním je, že podíl dětí, které se mimo školu vůbec nevěnují sportovním aktivitám, je minimální (6 %). Téměř dvě třetiny dětí sportují alespoň 3-krát týdně, zbytek alespoň jednou týdně. Vyvážený příjem a výdej energie zaručují rovnováhu v těle, proto pohyb v dětském věku je pro zdraví dětí velmi důležitý.
Pokud máte tu možnost, vezměte svojí ratolest na dětské hřiště ve vašem okolí. Dítě si hraním s ostatními dětmi naučí budovat sociální vztahy a zároveň se pořádně vyřádí.

Ovoce a zelenina

Doporučení: 5 menších porcí zeleniny nebo ovoce denně.
Průzkum „Viem, čo zjem“: Ukázalo se, že většina dětí (79 %) konzumuje ovoce a zeleninu alespoň 3-krát až 4-krát týdně, polovina z nich jen jednu porci ovoce a zeleniny denně, což je málo. Odborníci doporučují 5 porcí ovoce a zeleniny denně.

Asi je vám jasné, že se doporučené návyky dětí v předškolním věku úplně neshodují s realitou odhalenou ve studii. Jedna z oblastí, ve které se rodičům daří své děti vést správným směrem, je jejich denní dávka pohybu. Se správnou výživou to již ale není tak slavné. U předškoláků je jejich výživa hlavně na zodpovědnosti rodičů. Děti ve školách by poté měly ke správné životosprávě být vedeny hlavně svými učiteli. V tom školám napomáhá program Nestlé pro zdraví dětí, který ve spolupráci s doporučeními od Společnosti pro výživu ročně proškolí na 27 800 dětí v Čechách a na Slovensku o tom, jak se stravovat správně.

Průzkum "Viem, čo zjem" [PDF 1,3MB]

Zpět na začátek