Sort by
Sort by

5 důvodů, proč děláte svět lepší každým ranním šálkem kávy

5 důvodů, proč děláte svět lepší každým ranním šálkem kávy
Pokud si jako miliony dalších lidí po celém světě dáváte každý den po probuzení šálek své oblíbené kávy, mohlo by vás zajímat, jaký je příběh této pochutiny předtím, než si ji vychutnáte. Jaký život žije takový farmář pěstující kávu? A jak námi koupená káva ovlivňuje zbytek světa?

Každý z nás může udělat mnohé pro to, aby náš každodenní šálek kávy zanechal co nejmenší stopu na životním prostředí. Ať už recyklací obalů nebo vařením jen takového množství vody, kolik je na náš šálek kávy potřeba, můžeme přispět svojí troškou do mlýna.
Co ale společnosti, které vám kávu prodávají? Nestlé nakupuje od farmářů více kávových zrn než kdokoliv jiný na světě a je jejím největším výrobcem. Má tak jedinečnou příležitost pozitivně ovlivnit dopad na společnost. Jak do toho všeho zapadá váš ranní šálek kávy? To si ukážeme v následujících pěti bodech.

Práce pro další generace

V některých oblastech světa si produkcí kávy zajištuje živobytí velké množství obyvatel. Globální oteplování, nákazy kávových palem, zastaralé farmářské techniky a přesun lidí z farmářských oblastí do měst jsou jedny z faktorů ohrožující toto odvětví a naši oblíbenou surovinu.
Není to ale jen o kávě.  Zajištění práce, na kterou může být budoucí generace farmářů hrdá, je pro Nestlé prioritou. Ročně vzděláváme desítky tisíc farmářů v oblastech udržitelného rozvoje, díky čemuž mají pak větší sklizeň, tím pádem i větší příjmy a vyšší kvalitu života. Vše je to o dlouhodobých cílech a snaze pomoci.

Rovnoprávnost

V mnoha zemích světa se pěstování kávy věnují hlavně muži, nemusí tomu tak být ale vždy. Například v Keni je už sběr kávy primárně v ženské režii. Často jim ale bohužel není dána příležitost, aby se dostaly na vedoucí pozice. Právě proto byl vytvořen tréninkový program Nestlé gender and youth, v němž se ženy učí, jak se stát dobrými pěstitelkami kávy a těmi nejlepšími ve svém oboru. Nabyté vědomosti potom mohou předávat svým dcerám a ostatním členům komunity. A co víc, absolventky tohoto programu se můžou chlubit reálnými výsledky. V prvních třech letech tréninku byl zjištěn nárůst produkce kávy na plantážích vedených ženami o 83 %!

Pokles chudoby

Živobytí farmářů kávy přímo závisí na ceně produktu na světových trzích. Každé velké snížení cen se jich hluboce dotkne a zastaví investice do následujících let. Velké výkyvy cen v minulosti bohužel dohnaly mnoho farmářů k zastavení produkce a následnému krachu.
Díky pomoci při zefektivnění výrobního procesu, snížení nákladů na produkci a zvýšení kvality sklizně jsou farmáři chráněni proti výkyvům cen na trhu. Názorným příkladem jsou programy značky na Filipínách zaměřující se na ochranu vody a půdy, jejichž užitečnost se vždy projeví hlavně v obdobích sucha. Nabídka bezplatných bankovních služeb dále zabezpečuje farmářům stálou pozici na trhu a pomáhá jim investovat do zlepšení úrovně vlastního živobytí. Další programy zaměřující se na ochranu čistoty vody, výuku dětí a zdraví obyvatelstva napomáhají k udržení kvalitního života.

Životní prostředí

Nescafé Plan
6 miliard korun jako investice do budoucnosti

Budoucnost naší planety je jedno z nejdůležitějších témat současnosti. Zaučováním farmářů v nových postupech šetření a recyklace vody se dosahuje vyšší produkce, která je zároveň šetrná k životnímu prostředí. Kombinací tradičních a po generace zdokonalovaných postupů pěstování kávy s vědomostmi specialistů z Nestlé je možné zajistit udržitelnou produkci kávy, šetrnou k okolnímu prostředí a oblastní biodiverzitě. Právě proto byl vytvořen Nescafé Plan. Iniciativa, ve které se Nestlé zavázalo chránit životní prostředí a v budoucnu investovat přes 6 miliard korun.

Budoucnost kávy

Zdraví kávových palem je jedna z nejdůležitějších věcí v životě farmářů. Jak již bylo řečeno, mnoho rodin v rozvojových oblastech světa je na produkci této plodiny závislých. Naneštěstí je tato rostlina vysoce náchylná k nákazám, které dokážou zničit celé plantáže. Proto se Nescafé rozhodlo úzce spolupracovat s Kolumbijskou federací producentů kávy a darovat farmářům 28 milionů nových, nákaze odolných, sazenic. A to bez jakýchkoliv závazků.
Je jasné, že produkce kávy pro svět může udělat mnoho dobrého. A to je něco, nad čím by každý z nás měl přemýšlet, až si příště bude vychutnávat ranní šálek naší oblíbené kávy.