Sort by
Sort by

Závod Zora

1898

Počátky závodu Zora sahají až do konce 19. století.

Vše začalo provoláním olomouckých maloobchodníků k upisování akcií nového podniku pro výrobu cukrovinek a čokolády. Nový podnik pod názvem »První společná moravská továrna na cukrovinky a čokoládu v Olomouci, zapsané společenstvo s obmezených ročením« tak vznikl 25. listopadu 1898. Výroba byla zahájena v pronajatých prostorách Občanské záložny na Dolním náměstí v historickém centru města 12. června 1899.

1908

V roce 1910 se výroba přemísťuje do nové moderní továrny.

Nové výrobky byly velmi oblíbené zvláště na venkově a bylo nutné výrobu rychle rozšířit.

Z toho důvodu se firma mění na akciovou společnost – »Akciová továrna na cukrovinky a čokoládu v Olomouci« – a od roku 1908 nesou výrobky samotnou značku Zora, jako symbol lepší budoucnosti. O dva roky později se výroba stěhuje do zcela nové a s ohledem na požadavky výroby a hygieny velice moderně řešené továrny. Tehdy se nacházela v předměstské obci Hodolanech při železniční trati, dnes je tento areál závodu již součástí města Olomouce.

1933

Značka Zora dosahuje v meziválečných letech významných obchodních úspěchů .

Zvyšující se poptávka po cukrovinkách vedla k dalšímu rozšiřování výroby a výrobkového sortimentu. Ceník z roku 1933 má 663 položek. Zora nabízí různé čokolády – vanilkovou, na vaření, zlomkovou čokoládu k jídlu, různé druhy čokoládových tyčinek, čokoládové figurky, také kakao, kakaové máslo a kakaová zrna.

Mezi pochoutkami a zvláštnostmi vynikaly různé druhy čokoládových dezertů - Olomoucký, Berlínský a Vídeňský, Brněnský a další. Dále jsou v sortimentu želé, lízátka na tyčince a různé druhy oplatek. Neméně bohatá byla také nabídka nečokoládových cukrovinek – lékořicové, gumové, různé pastilky a dražé, smetanové a ruské karamely, drops a furé.

Zvláštní oddělení továrny nabízelo také výrobu zejména zdravotních, přírodních a luxusních specialit podle přání a receptur odběratelů, tj. především lékáren a lékařů. Například pro obecního a železničního lékaře v Hodolanech vyráběla Zora »Prsní karamely«, zaručené bylinné bonbony z nejčistších horských bylin.

1948

I v poválečném období vyráběla Zora výrobky vysoké kvality.

Znárodněním koncem 40. let vznikla »Zora, továrna na čokoládu a cukrovinky, národní podnik«, do které byly začleněny i další cukrovinkářské firmy. V 60. letech v rámci změn průmyslu čokolády a cukrovinek byla ZORA začleněna do národního podniku »Československé čokoládovny« se sídlem v Praze a byla jeho jedním z největších závodů. Vyráběly se stále velmi kvalitní výrobky, což potvrdily stříbrné a zlaté medaile získané na mezinárodních Olympiádách pořádaných v Bruselu, Paříži a v Praze. Medaile získaly figurky z mléčné a hořké čokolády, tyčinka Milena a také různé druhy čokolád.

Zora zůstala významnou součástí podniku ve všech následujících organizačních strukturách, až po »Čokoládovny, státní podnik« z roku 1988, který se v roce 1991 stal akciovou společností.

1991

Na přelomu tisíciletí se závod Zora se stal největším tuzemským výrobcem tabulkových čokolád a bonbonier.

Po vstupu společnosti Nestlé do Čokoládoven, a.s., došlo k rozsáhlé rekonstrukci výroby čokoládových hmot v závodě. Byla postavena nová hala a vybavena nejmodernějšími technologiemi na výrobu vysoce jemných čokoládových hmot. V roce 1995 byla zprovozněna další linka na výrobu čokolád a čokoládových tyčinek. V roce 1999 byla do závodu ZORA soustředěna výroba tabulkových čokolád a plněných čokoládových bonbónů mnoha druhů, které jsou součástí bonbonier nebo vánočních kolekcí.

Mezi nejoblíbenější výrobky ze Zory patří tradiční řada čokolád s přísadami Studentská pečeť a tyčinka Margot uváděné na trh pod značkou ORION.

2002

Současná ZORA je domovem značky ORION

Tradice značky Orion se datuje již od roku 1896, kdy manželé Maršnerovi vyráběli čokoládu a cukrovinky na pražských Vinohradech. Zde postupným rozšiřováním výroby vznikla továrna, která byla v rámci poválečných změn v roce 1952 přemístěna do Modřan.

V letech 2002 – 2003 byly do závodu ZORA převedeny výrobní linky na finální čokoládové výrobky z modřanského závodu ORION. Od roku 2004 je ZORA novým „domovem“ pro nejsilnější tuzemskou čokoládovou značku ORION.

Stoupající objemy výroby jsou dokladem obchodních úspěchů výrobků ze Zory, kterým se dostalo i dalších ocenění jakým je například prestižní cena Zlatý SIAL, kterou získala na konci roku 2004 v Paříži řada čokoládových cukrovinek ORION Modré z Nebe.

2007

Novinka mezi cukrovinkami – aerovaná čokoláda

Instalací nové linky na aerovanou čokoládu ORION AERO, která zahájila sériovou výrobu začátkem roku 2007, posílil závod svůj podíl na výrobě čokoládových cukrovinek uváděných na trh pod tradiční značkou ORION. Zároveň zvýšil rozsah svého konkurenceschopného výrobního portfolia, které je exportováno jak do střední a východní, tak také do západní Evropy.