Sort results by
Sort results by

Inovativní program Lepší životní úroveň je zaměřen na vymýcení dětské práce a jejích příčin.
Odstraňujeme příjmovou mezeru pěstitelů kakaa.

Pěstitelé kakaa čelí obrovským výzvám, od chudoby na venkově a rostoucích klimatických rizik až po nedostatečný přístup k finančním službám a základní infrastruktuře, jako jsou voda, zdravotní péče a vzdělávání.

Tyto faktory mohou vést k sociálním problémům, včetně rizika zaměstnávání dětí na rodinných farmách. Tím, že program pomáhá rodinám překonat mezeru v příjmech na živobytí, chrání děti a cílí na vymýcení dětské práce.

Pomáháme farmářům dosáhnout takového příjmu, aby se uživili.

Náš program Lepší životní úroveň (v angličtině Income Accelerator Program) má za cíl zlepšit živobytí rodin pěstitelů kakaa. Komplexním přístupem chceme dosáhnout dlouhodobého dopadu tím, že motivujeme k zápisu dětí do škol a zároveň podporujeme postupy regenerativního zemědělství a rovnost žen a mužů. Program Lepší životní úroveň odměňuje prostřednictvím peněžních příspěvků pěstitele kakaa za:

 • zápis do školy všech dětí v domácnosti ve věku 6-16 let,
 • zavádění správných zemědělských postupů, jako je prořezávání, které zvyšuje produktivitu plodin,
 • zemědělsko-lesnické činnosti, které zvyšují odolnost vůči klimatu, jako je například výsadba stinných stromů,
 • diverzifikaci příjmů, například pěstováním dalších plodin, chovem hospodářských zvířat, třeba kuřat, včelařstvím nebo zpracováním dalších produktů.

Přímá peněžní motivace povede k výraznému zvýšení příjmů.

Během prvních dvou let mohou pěstitelé kakaa získat ročně až 500 CHF, pokud se zapojí do programu a dosáhnou stanovených podmínek (viz výše – zápis dětí do škol, správné zemědělské postupy atd.). Jakmile se příjmy zemědělců zvýší díky diverzifikaci příjmů a lepším výnosům díky růstu produktivity, peněžní pobídka se sníží na 250 CHF.

Lepší životní úroveň pro všech 160 000 rodin pěstujících kakao.

Program Lepší životní úroveň, který začal v roce 2020 jako pilotní projekt s 1 000 rodin pěstitelů kakaa z Pobřeží slonoviny, přechází v roce 2022 do testovací fáze s 10 000 rodin a na základě průběžného hodnocení se bude rozšiřovat. Naším cílem je do roku 2030 oslovit všechny rodiny pěstitelů kakaa v našem globálním dodavatelském řetězci.

Stavíme na našich zkušenostech z Kakaového plánu Nestlé.

Program Lepší životní úroveň navazuje na práci, kterou již od roku 2009 zlepšujeme život drobných pěstitelů kakaa v rámci Kakaového plánu Nestlé (Nestlé Cocoa Plan). To, co jsme se z tohoto programu naučili, je základem programu Lepší životní úroveň.

Students and graduates

Příležitosti pro rozvoj

Ve společnosti Nestlé nabízíme lidem na počátku kariéry skvělé příležitosti po celém světě.

Každý z našich trhů nabízí kandidátům na začátku jejich kariéry různé programy, od učňovských stáží a stáží na Trainee pozicích, až po absolventské programy a stáže. Inzerujeme všechna naše volná místa na stránce… a více o každém programu najdete na našich webových stránkách v jednotlivých zemích. Nestlé pomáhá mladým lidem na celém světě získat naplňující práci a kariéru také prostřednictvím iniciativy Nestlé needs YOUth.

Pro zaměstnance na počátku kariéry

Nestlé YOUth Influencer program

Nestlé YOUth Influencer Program je ambasadorský program, ve kterém se vy - vysokoškoláci, stanete ambasadorem Nestlé pro svou univerzitu!

Jako YOUth Influencer budete vedoucí akcí souvisejících s Nestlé na akademické půdě a mnoho dalšího. Na konci své role budete mít také příležitost prozkoumat život ve společnosti Nestlé.

Nestle academy

Pro mladé lidi, kteří chtějí odstartovat svou kariéru

Nestlé needs YOUth vybavuje mladé lidi dovednostmi a pracovními zkušenostmi, které potřebují, aby se jim dařilo lépe uplatnit na pracovním trhu. Zaměřuje se na zaměstnanost/zaměstnatelnost, podnikání jako takové a podnikání v zemědělství a má řadu iniciativ na různých trzích, například:

Nesternship

Vzhledem k tomu, že pandemie způsobila zrušení programů stáží, mnoho mladých talentů z celého světa bylo uvězněno ve svých domovech s omezenými příležitostmi zdokonalit se. Nestlé kvůli tomu představilo první regionální (hlavně virtuální) program stáží - Nesternship.

Jako Nestern máte šanci rozšířit své schopnosti, získat pracovní zkušenosti a rozšířit svůj obzor, a to vše z pohodlí domova.

Students

Nestlé Management Trainee Program

Nestlé Management Trainee Program je intenzivní manažerský program, který je zaměřen na rozvoj potenciálních jednotlivců jako budoucích lídrů.

Čerství absolventi budou mít skutečně pohlcující učební zkušenosti, které jim poskytnou holistický pohled na podnikání a vzájemné vztahy mezi různými funkcemi v celém hodnotovém řetězci.

Students

Zjistěte více o

Working at Nestlé

Komunita lidí se společným cílem

V Nestlé přinášíme sílu potravin pro zlepšení života nás i příštích generací. Za tímto účelem se neustále snažíme posouvat hranice toho, co je možné v oblasti potravin, nápojů a řešení v oblasti výživy.

To je možné díky našim lidem. Stojí za silou našich značek, kvalitou našich produktů a budoucností našeho podnikání. Jejich nápady a úsilí posouvají naše hranice, pohánějí inovace a pomáhají nám neustále se zlepšovat, dodávat a uspět.

Zjistěte, jak můžete přispět k formování naší budoucnosti a mít vliv každý den.

Inovujte, čelte výzvám a podporujte změnu

Když se připojíte k Nestlé, připojíte se ke kolaborativnímu a agilnímu pracovnímu prostředí, které rozšiřuje vaše myšlení a podporuje inovace a podnikatelského ducha. Stanete se také součástí kultury Nestlé, která má kořeny v respektu, je oprávněna experimentovat a učit se z neúspěchu. Ve společnosti Nestlé očekáváme, že vystoupíte ze své komfortní zóny. Zde si můžete být jisti, že budete inovovat, čelit výzvám a řídit změny. Váš hlas bude naslouchán, oceňován a bude mít skutečný vliv, protože zkušenost nás naučila, že společně dosáhneme mnohem více, než můžeme sami.

Working at Nestlé

Najděte místo, kde se můžete učit, rozvíjet a růst

V téměř 190 zemích nabízíme globální platformu, kde se můžete učit a rozvíjet svůj plný potenciál. Nabízíme globální kariérní příležitosti napříč různými značkami a produkty a příležitost učit se z rozmanité škály dovedností a od kolegů kolem vás. Vyzýváme a posilujeme vás, abyste byli nejlepší verzí sebe sama.

Řiďte svůj pokrok a buďte zvědaví, flexibilní a ambiciózní se učit.

Working together

Přispějte do našeho výjimečného portfolia

Je pravděpodobné, že některé naše značky nebo obchodní divize již znáte. Naše portfolio pokrývá téměř všechny kategorie potravin a nápojů a doufáme, že zde najdete nějaké své oblíbené.

Working at Nestlé

Dopad

Věříme v sílu „dobra“, která zvyšuje kvalitu života. Využíváme náš globální rozsah, zdroje a odborné znalosti, abychom přispěli ke zdravější budoucnosti pro lidi a planetu. Připojíte se ke společnosti, která se zavázala mít pozitivní dopad.

Agripreneurs

Benefity

Když se připojíte k Nestlé, získáte řadu atraktivních zaměstnaneckých výhod:

 • Konkurenceschopné odměňování
  Budete odměněni za svůj přínos konkurenceschopným balíčkem platů a výhod. Můžete těžit ze spořících plánů, pojištění, půjček a zlevněných nebo bezplatných produktů Nestlé. Můžete dokonce získat slevu na maloobchodní produkty, služby a aktivity.
  Man drinks coffee
 • Možnosti specifické pro danou zemi
  Naše pracovní prostředí se velmi liší, takže v závislosti na vaší práci a vaší lokalitě byste mohli těžit z flexibilních pracovních příležitostí, dobrovolnických programů, možnosti přivést do práce domácího mazlíčka a mnoho dalšího.
  Woman with cat
 • Mezinárodní mobilita
  Nabízíme příležitosti k rozvoji vaší kariéry v různých zemích po celém světě. Globální mobilita hraje důležitou roli při rozvoji talentu Nestlé a našich značek.
  People
 • Zdraví a wellbeing v práci
  Naše programy v oblasti zdraví zaměstnanců vám pomohou rozvíjet a udržovat zdravý životní styl se zdravotními kontrolami, zdravotní péčí, kavárnami a fitness centry, sportem a dalšími aktivitami.
  Yoga session
 • Zaměstnanecká podpora
  Více než kdy jindy je důležité, abyste byli emocionálně podporováni v práci i doma, abyste byli odolní a cítili se dobře při každodenních činnostech. Poskytujeme přístup k důvěrným poradcům, kteří vám pomohou, když nastane neočekávaná událost nebo se budete cítit zahlceni prací.
  Coaching
 • Rodičovská dovolená
  Díky minimálně 18 týdnům placené rodičovské dovolené pro primární pečovatele a možnosti čerpat další dovolenou se váš nový rodinný život může skvěle rozjet. Vaše pracovní místo může poskytovat další výhody a zdroje, jako jsou vyhrazené kojící místnosti nebo jesle.
  Baby

Zjistěte více o

Ve výpočtu Nutri-Score se zohlední zastoupení živin ve výrobku následovně:

Krok 1

Živinám, které mohou mít méně pozitivní vliv na zdraví, jsou přiděleny body od 0 do 10. Čím vyšší je množství energie, nasycených mastných kyselin, cukru a soli ve 100 g (ml) výrobku, tím více bodů jednotlivé živiny dostanou.

Krok 2

Živinám s pozitivním vlivem v naší stravě – množství vlákniny, bílkovin, ovoce a zeleniny, ořechů a luštěnin ve 100 g (ml), se přidělí od 0 do 5 bodů.

Krok 3

Konečný výsledek se vypočítá tak, že se součet bodů z kroku 2 odečte od součtu bodů z kroku 1. Čím nižší je výsledné skóre, tím vyšší je nutriční kvalita potraviny. K příslušnému výsledku je pak přiřazeno písmeno Nutri-Score.

 

NS-tabulka-vypocet.jpg

 

Hodnota Nutri-Score je na výrobcích zobrazena barevným písmenem podle následující škály:

NS-skala.jpg

 

Výpočet Nutri-Score pro Nestlé Fitness Chocolate 375 g:

NS-Nestle-Fitness-Chocolate.jpg

 

NS-Nestle-Fitness-Chocolate-pozitivni-nutrienty.jpg

 

Jak se orientovat?

Systém Nutri-Score byl vyvinut proto, aby sloužil k porovnání stejných nebo podobných výrobků. Nemůžete porovnávat mrkev s čokoládou. Nutri-Score je transparentním pomocníkem při výběru oblíbených produktů v rámci jedné kategorie. Například porovnávejte pouze Nestlé cereálie mezi sebou nebo s konkurenčními výrobky, které taky používají Nutri-Score. Stejné pravidlo platí i pro další kategorie výrobků, např. pro kávové nápoje, dehydrované polévky a jídla nebo čokolády apod.

Stačí jeden pohled a okamžitě zjistíte, zda mají vaše oblíbené cereálie lepší složení než jiné značky cereálií. Nebo proteinová tyčinka, kávový nápoj, čokoláda či veggie burger. Nezní to dobře? Víme, že se zajímáte o složení potravin a nápojů a chcete, aby byl jejich výběr co nejjednodušší. Myslíme na to a představujeme vám Nutri-Score – jednoduchý evropský systém nutričního značení potravin a nápojů. Nutri-Score pomáhá díky své barevné stupnici k lepší orientaci a výběru nutričně vyváženějších potravin. Ale proč? A jak? Jaký je rozdíl mezi výrobky se zeleným Áčkem a červeným Éčkem? Vysvětlíme vám to!

Nutri-Score ABCDE
Co je Nutri-Score?
Nutri-Score je dobrovolný systém označování výživové hodnoty potravin a nápojů na přední straně obalu výrobku. Je snadno pochopitelný a poskytuje spotřebitelům rychlý přehled o výživovém profilu potraviny pomocí pěti barevně odlišených písmen. Pomůže vám jíst a pít vyváženě, zdravě a chutně.
Jak funguje Nutri-Score

Nutri-Score je založen na vědeckém algoritmu vyvinutém pro tento účel porovnání. Základem pro výpočet je podíl živin, které jsou v naší stravě důležité – množství vlákniny, bílkovin a také podíl ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin a podíl živin, které jsou vnímány méně pozitivně, jejichž příjem v naší stravě bychom si měli hlídat – nasycené mastné kyseliny, cukr a sůl a množství energie. Pro snazší představu je vše počítáno na 100 g (ml). Kombinace těchto hodnot dá finální barevný výsledek.

Jednoduše řečeno: Pokud je výrobek hodnocen v levé části spektra (písmeny „A“, nebo „B“) jsou v něm v převažující míře zastoupeny pozitivně vnímané nutrienty, např. vláknina nebo bílkoviny. Pokud je výrobek hodnocen v pravé části spektra („D“, nebo „E“) převažují v něm citlivě vnímané nutrienty, tzn. nasycené mastné kyseliny, cukr a sůl.

Nutri-Score A
Nutri-Score B
Nutri-Score C
Nutri-Score D
Nutri-Score E
Má váš oblíbený výrobek hodnocení „C“, „D“, nebo „E“?

Nevěšte hlavu, neznamená to, že je váš oblíbenec zdraví škodlivý. Jen byste měli více myslet na to, jaké množství tohoto výrobku sníte a konzumovat ho s rozmyslem a spíše pro potěšení. Nutri-Score nedělí potraviny na dobré a špatné, zdravé a nezdravé, a už vůbec ne na bezpečné a nebezpečné. Všechny potraviny uváděné na trh musí splňovat přísné požadavky na bezpečnost a kvalitu a mohou být součástí vyvážené stravy. Rozhodující je množství, které konzumujete. Proto koukněte na zadní stranu Nestlé obalů, kde najdete porci stanovenou v souladu s racionální a vyváženou stravou. A nezapomínejte na aktivní životní styl.

Vyvážený životní styl a vy

Příklady výrobků Nestlé s Nutri-Score
vitamin A
Produkt-A_220.png
vitamin B
Produkt-B_220.png
vitamin C
Produkt-C_220.png
vitamin D
Produkt-D_220.png
vitamin E
Produkt-E_220.png
Dostatek vody

Bez vody by nebyl život. Zapojte se do ochrany studánek, jezírek a potoků ve svém okolí a do šetrného hospodaření s vodou. V důsledku změn klimatu zažíváme stále častěji letní sucha, která následně střídají prudké deště a povodně. I drobné změny, které Vás nebudou stát žádnou námahu, mohou pomoci k zajištění dostatku vody!

 

OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK

Oslavte Den dětí o den dříve. Vydejte se už 31. 5. na výlet k nejbližší studánce a oslavte ho spolu se Dnem otvírání studánek vyčištěním studánky. O studánky se ovšem můžete starat po celý rok. Udržované studánky slouží jako zdroj vody pro zvířátka, a i Vám mohou poskytnout na výletě příjemné osvěžení.

Zásady čištění studánek:

 1. Studánky v okolí můžete vyhledat na mapě Ekologického institutu Veronica, kde najdete i informace o kvalitě vody. Některé studánky jsou pravidelně udržované, ale můžete narazit i na zapomenuté, které budou potřebovat větší úpravy. Pokud byste chtěli opravit zapomenutou studánku, je potřeba se domluvit s majitelem pozemku a poradit se s odborníky, jaké stavební řešení je na místě vhodné.
 2. Při čištění studánky je třeba vybrat bahno, nánosy listí ze dna, šišky, jehličí a uklidit její okolí. Vyčistěte odtok a pravidelně kontrolujte, zda je funkční. Studánka se pak čistí sama protékáním vody.
 3. Navršte v blízkosti pramene hromádku kamenů různé velikosti jako úkryt a zimoviště pro žáby, mloky a další obyvatele studánek. Při výběru místa na úkryt pro žabky se můžete inspirovat našimi tipy.
 4. Pokud je okolí studánky příliš bahnité, položte kolem několik placatých kamenů.
 5. Pečujte o studánku a její okolí dlouhodobě. Pozvěte přátele, aby se s Vámi do péče zapojili a pak si společně užívejte zurčící pramínek, chládek a klid.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pít ze studánek, které nemají aktuální rozbor vody, se nedoporučuje. V případě nouze byste měli vodu alespoň převařit. Pokud nenajdete v blízkém okolí studánku, věnujte svou péči potůčku nebo okolí řeky. I ty potřebují pravidelně čistit např. vysbírat odpadky z břehů.

 

DEŠŤOVÁ VODA

Připravte se na stále častější letní sucho! Zadržujte dešťovou vodu, která je nejlepší na zalévání Vašich rostlin. Je měkká, správně teplá, na rozdíl od kohoutkové nezasoluje půdu, protože neobsahuje minerály, soli a ani chlór. A navíc je zadarmo! Při plánování stavby domu je možné uvažovat i o jejím využití na splachování nebo praní prádla.

Chytejte dešťovku – Pořiďte si nádrže na vodu, kam svedete okap. Využít můžete staré nádoby, nepotřebné sudy a kanystry, které si ozdobíte podle gusta.

Na co si dát pozor? – Aby se voda v nádrži nekazila, umístěte ji raději mimo přímé slunce a často vodu odebírejte. Je dobré zabezpečit okapovou rouru sítem, aby do nádrže netekly nečistoty ze střechy. Pozor, aby se z nádrže nestala past na žíznivá zvířata. Voda láká živočichy k pití i ke koupání. Ponořte do nádoby šikmo silnější větev nebo prkno, po kterém vylezou ven, nebo ji zakryjte.

Jak mohou chytat děti dešťovku a bavit se u toho? – Nechte děti experimentovat a hrát si s dešťovkou. Získají povědomí o zachytávání a hospodaření s vodou a je to skvělá příležitost k bádání. Mohou vytvořit vodní labyrint nebo třeba srážkoměr podle tohoto návodu.

Co budete potřebovat na vodní labyrint?

 • PET lahve, trychtýř, hadice, vodní mlýnky, kyblík
 • plot nebo stěnu, kam se dají přichytit hadice

Postup na stavbu vodního labyrintu:

 1. Pokud Vaše děti rádi plánují, můžete labyrint nejdříve společně načrtnout. Nebo se vrhněte rovnou do akce a připravte vhodné nádoby, hadice a můžete začít stavět.
 2. Na plot nebo jinou stěnu pomozte dětem připevnit hadice.
 3. Do horního otvoru mohou závitem vsunout uříznutou PET lahev nebo cokoliv jiného, co plní funkci trychtýře a bude zachytávat dešťovou vodu.
 4. Pod dolní konce hadic dejte nádoby na chytání vody.
 5. Zbývá už jen vymyslet, co budou sledovat. Jak rychle se která nádoba naplní? Jaký trychtýř bude lepší? Do které nádoby se vejde nejvíc?
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pro zeleň je lepší, když necháte dešťovou vodu vsáknout do půdy než odtéct do kanalizace. Pro zasakování se dají udělat na zahradě rýhy, nebo můžete vsakování podpořit výběrem povrchu – štěrk, dřevěné rošty nebo trávník, který se Vám navíc v parných dnech nebude pod nohama rozpalovat. Když necháte vodu vsáknout, doplňujete spodní vodu, podporujete odpařování a tím předcházíte suchu.

 

PÍTKO A KOUPÁTKO

Udělejte si ze zahrady nebo balkónu oázu klidu a pozvěte k sobě motýly, ptáky a jiná drobná stvoření na doušek dobré vody. V horkých dnech a ve městech to zvlášť ocení. Ptáčci se i rádi vykoupou. Vytipujte si klidné a bezpečné místo, kde byste jim mohli vytvořit občerstvovací stanici v podobě misky s trochou přírodního materiálu a vody. I malé věci mohou mít velký význam. Vaše pítko bude místem setkávání ptáčků, motýlů, včel a jiných hmyzáků a v noci možná přijde i krtek nebo další žíznivci. Voda do zahrad, parků a záhonků patří. Myslete na to, aby bylo pítko pro zvířátka opravdu bezpečné a mělo vždy na hladině nějaký plovák.

Co budete potřebovat na pítko pro zvířátka?

 • misku, kbelík, lavor nebo květináč
 • kamínky,větvičky a dřívka nebo listy
 • vodu

Postup na výrobu pítka:

 1. Vyberte někde ve stínu klidné chráněné místo, kde nebude třeba bojovat s větrem a kde na nové návštěvníky dobře uvidíte.
 2. Misku na vodu dejte nejlépe přímo na zem, vyskládejte do ní kamínky a větvičky, které budou sloužit jako plovák a miska se místo pítka nestala omylem vodní pastí. Plovák je důležitý, aby měli zvířecí kamarádi kde bezpečně přistát a odkud snadno odlétnout či odejít.
 3. Pak už stačí jen pítko zalít vodou.

Pokud chcete vytvořit koupátko a pítko pro ptáky, vezměte nádobu o něco větší, ale ne hlubší než 15 cm, a najděte pro ni bezpečné vyvýšené místo. Ideálně takové, kam na koupající se ptáky nevyskočí kočka.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud se rozhodnete někde v okolí pítko nebo koupátko postavit, je důležité si naplánovat i pravidelnou výměnu a doplňování vody. V mělkých nádobách se voda rychle zahřeje a po čase se vypaří.

 

ŘEKA TEČE PŘES NÁŠ DOMOV

Domácnost je součást vodního cyklu, a i my můžeme ovlivnit, jak čistá a zdravá voda bude kolem nás. V současnosti je odhad průměrné denní spotřeby okolo 100 litrů na osobu za rok, z toho je pouze 5 –10 litrů použito na přípravu jídla a pití. Většina pitné vody v domácnosti se znečistí při koupání a ručním mytí nádobí pod tekoucí vodou (až 200 litrů za 10 minut). Některé věci můžete ovlivnit jen těžko, ale to, jak pečujete o vodu, která protéká Vaším domovem, můžete změnit hned. Pomůžete nejen větší čistotě vody, ale hlavně sobě a prostředí, ve kterém žijete.

Kolik vody spotřebováváme? – Zkuste si sepsat, kolik jaké vody za týden spotřebováváte. Kolik jí vypijete, kolik potřebujete vody na vaření, sprchování, čištění zubů, splachování, zalévání a další činnosti. Můžete si sepsat i tabulku a porovnat jednotlivé členy domácnosti. A společně pak vyhodnotit, jaké zlepšováky domů zavést, abyste s vodou šetřili jako např.:

 • Omezit množství chemie, kterou do vody oplachujete – stačí používat přírodní prostředky (tipy najdete v sekci Pomoc z přírody)
 • Neplýtvat – zastavovat kohoutek při čištění zubů nebo mytí vlasů, regulovat splachování, používat myčku, atp.
 • Šetřit vodou při vaření – vařte v páře, používejte pokličku a velikost hrnců podle potřeby, zjistěte, kolik vody na přípravu opravdu potřebujete (vše nemusí být ponořené)

GRANKO TIP: Požádejte babičku, jestli by nenašla ještě ve spíži speciální hrnec s dvojitým dnem, ve kterém se dříve běžně ohřívalo mléko ve vodní lázni a zjistěte, proč to ráda používala. Pokud je hrnec stále použitelný, vyzkoušejte ho společně pro přípravu šálku teplého Granka a uvidíte, jak Vám zachutná.

Odkud k nám voda přitéká? – V roli detektivů můžete ještě vydržet. Pokuste se odhalit, kde berete vodu. Ve studni? V potrubí? A kde se bere voda v potrubí? Prozkoumejte mapu a podívejte se, jak daleko k Vám voda putuje. A kdo by byl hodně zvědavý, může zkusit vypátrat i co se s vodou všechno musí udělat, než ji můžete pít.

Kam voda od nás odtéká a co se s ní děje? – Teď už chybí jen vypátrat, kam voda mizí, když odteče do odpadu. Putuje do nějaké čističky? Co se s ní pak děje? Na proces čištění odpadních vod se můžete podívat online na videu.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Důležité je si uvědomit, co a proč do odpadu v koupelně nebo v umyvadle nepatří. Do odpadu se nemá vylévat velké množství tuků (které po ztuhnutí ucpe potrubí), léky (které mohou ovlivnit kvalitu vody i vývoj živočichů), silné chemikálie (které mohou ubližovat životnímu prostředí nebo i baktériím čistícím vodu v čističkách odpadních vod).

 

POKUSY S VODOU

Pokusy jsou důležité pro pochopení zákonitostí a principů v přírodě. Aby děti, a nejen ony, poznaly svět, potřebují si ho osahat, očichat, okoukat. Pokusy jsou dobrý způsob, jak na vlastní kůži poznávat přírodní jevy. Začněte jednoduchými pokusy s vodou a tím probuďte u dětí zájem o poznávání a učení se nových věcí.

Vytvořte si svoji malou domácí čističku vody. Pitnou vodu tím sice nezískáte, ale o něco čistší užitkovou určitě ano. Větší kameny zachytí větvičky a listy, písek nebo filtrační papír zase ty drobnější nečistoty. Důležitou složkou je aktivní uhlí, které na sebe váže jedovaté látky.

Co budete potřebovat na domácí čistírnu vody?

 • prázdná 2 l PET láhev s uříznutým dnem
 • 0,5 l sklenice
 • 2 hrsti písku
 • 2 hrsti štěrku
 • aktivní uhlí (třeba z lékárny)
 • vata
 • filtrační papír nebo filtr na překapávanou kávu

Jak na stavbu domácí čistírny vody:

 1. PET lahev postavte do sklenice odříznutým dnem vzhůru.
 2. Do hrdla vložte filtrační papír složený do kornoutu.
 3. Na filtrační papír dejte vrstvu vaty. Pak nasypte písek a na něj kamínky a aktivní uhlí.
 4. Do takto připravené čističky nalijte špinavou vodu třeba z kaluže (bahnitou s drobnými větvičkami nebo listy) a pozorujte vodu, jaká voda vytéká do sklenice. Co se s ní stalo?
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Podívejte se na díl seriálu Michaelovy pokusy věnovaný vodě v archivu České televize.

Zelenější domov

Je dokázáno, že i jen pohled do zeleně zlepšuje náladu a zvyšuje pozornost. Stromy, keře a byliny vyrábějí kyslík, fungují jako přírodní klimatizace, zvlhčovač, hluková stěna i aromalampa, řadě živočichů poskytují domov a potravu. Užívejte si zeleně plnými doušky a pečujte o zelené ostrovy v moři betonové džungle.

 

TRÁVNÍK JAKO ZAČÁTEK

Mějte krásný trávník a mějte v něm živo. Pozor na příliš krátce střižený travní koberec – je náchylný k vysychání a nenabízí potravu ani místo pro život drobným živočichům. Vyzkoušejte tzv. mozaikovité sečení. Když zůstane část trávníku neposečená, dáte tím hmyzu a dalším živočichům naději, že neztratí všechnu potravu či úkryt v jeden den. Zdraví trávníku i množství života v něm vzroste a Vás budou těšit krásně barevné, voňavé zelené plochy, které navíc zadrží větší množství dešťové vody a nebudou se Vám v létě pod nohama rozpalovat jako dlažba.

Jak sekat trávník chytřeji a šetrněji:

Naplánujte si, kde a kdy budete trávník sekat. Rozhodněte se, zda:

 • častěji sekat jen širší pěšinky pro chození
 • sekat postupně pásy
 • sekat na krátko jen v okolí domu a vzdálenější části zahrady nechat divočejší
 • nebo si nazónovat celý pozemek a nechat kouty divočiny, kde se seká jen 1x ročně

Pochlubte se sousedům a inspirujte ostatní. Ukažte jim, jaké nové druhy se u Vás objevují a o kolik méně vody potřebuje vysoký trávník na zalévání oproti krátce střiženému, protože dokáže lépe zadržet a uchovat dešťovku.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud zelené travnaté plochy kolem sebe nevlastníte, ale přesto chcete změnit jejich údržbu, zkuste se domluvit na místním úřadě nebo odboru životního prostředí. Společně můžete vytipovat místa, kde lidé chodí a kde naopak může dostat prostor vyšší tráva. Některá města dokonce vysazují nově pásy lučního kvítí!

 

PIKNIK A TÁBORÁK

Vydejte se do parku nebo lesa a vychutnejte si nejen dobré jídlo, ale i příznivý vliv zeleně na Vaši náladu, zdraví i kondici. Takový skvělý zážitek může nastartovat Váš zájem o zelená místa kolem Vás, o jejich ochranu a o péči o ně. Avšak nezapomínejte dodržovat několik jednoduchých zásad, díky kterým nebude Váš pobyt v přírodě škodit životnímu prostředí!

Pravidla povedeného pikniku a táboráku:

 • Zabalte vše potřebné – jídlo, pití, deky na sezení, základní kusy nádobí (hlavně nůž). Pro balení můžete využít i vlastnoručně vyrobené voskované ubrousky. Nepotřebujete s sebou půl kuchyně. I jednoduchost je zážitek a výzva pro improvizaci na místě. Pokud plánujete rozdělávat oheň, zjistěte si, kde a kdy je to možné .
 • Najděte vhodné místo a vyrazte alespoň na část cesty pěšky. Budete mít větší zážitek, cestou můžete nasbírat klacíky, které použijete na opékání a hezky Vám vyhládne.
 • Pokud plánujete táborák, ověřte, jak moc je sucho, a tedy zda je vhodné oheň vůbec rozdělávat. Také sledujte, co je kolem Vás a zakládejte oheň dál od stromů a keřů, sena, sklizeného pole a na místě, kde není suchá tráva nebo staré listí. Táborák můžete udělat alespoň 50 metrů od lesa. Ne v lese a ani ne na vykácené části lesa. Než odejdete, přesvědčte se, že je oheň úplně uhašený a není nikde žádný žhavý uhlík.
 • Respektujte okolí. Zbytečně nerušte ostatní návštěvníky a zvířata.
 • Užívejte si prostředí. Zahrajte si jednoduché hry, čtěte si knihu každý sám nebo i společně, malujte, nebo koukejte do nebe a odpočívejte.
 • Nenechte po sobě žádné stopy, zkontrolujte, že po Vás nic nezůstalo a držte se pravidla, že místo opouštím vždy ve stejném nebo lepším stavu.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pro venkovní vaření jsou skvělá přenosná ohniště. Dovolí Vám vařit, péct i grilovat, a přitom nespálit půdu a jinak zelená, živá místa. I v půdě to totiž žije.

 

KOMPOSTOVÁNÍ

Nejjednodušší, co můžete pro přírodu i pro sebe udělat, je dávat bioodpad na svůj malý kompost místo do koše. Organicky rozložitelný odpad tvoří obvykle 40–60 % objemu našich košů. Ušetříte peníze za svoz odpadu i jeho množství na skládkách a dáte zbytkům z ovoce a zeleniny šanci, aby se z nich stalo vysoce kvalitní organické hnojivo, který zdarma využijete jako skvělé hnojivo do svých truhlíků nebo záhonků a tím si zaručíte lepší úrodu. Dnes už si můžete vybrat i z nabídky designových kompostérů vhodných i do malého bytu.

Kompostér nebo vermikompostéry do bytu – Domácí kompostéry jsou vhodné spíš pro menší domácnost nebo kancelář. Můžete volit z široké nabídky nejrůznějších obchodů. Vermikompostéry využívají schopnost žížal přeměňovat biologické zbytky na vysoce kvalitní organické hnojivo. Stačí jim jen dávat zbytky z kuchyně a ony už udělají vše za Vás. Navíc Vás můžou bavit svým jemným chroustáním a Vy tak získáte nenáročného domácího mazlíčka. Jako krásný průvodce veselého kompostování Vám může posloužit tato mini brožura.

Kompost na zahradě – Máte-li zahradu, můžete mít větší kompost, kam se vejde všechen zahradní i kuchyňský odpad. Zahradních kompostérů je mnoho různých typů z různých materiálů, stačí si vybrat z nabídky prodejců nebo si jej postavit svépomocí z dřevěných prken.

Společné kompostování – Zeptejte se na Vašem obecním úřadě, jestli je možné instalovat popelnici na bioodpad, která se pravidelně vyváží. V některých obcích ta možnost je a Vy byste tak mohli i ušetřit za směsný odpad. Nebo se domluvte se sousedy a zkuste komunitní kompostování.

Jak založit kompost?

 1. Kompostér postavte na rovnou plochu a přímo na půdu.
 2. Na dno umístěte větve, abyste zajistili přístup vzduchu.
 3. Otevřete větrací otvory, některé komposty se jednou za rok přehazují, aby se vzniklý humus provzdušnil.
 4. Nedávejte do kompostu jen jeden druh odpadu, ale střídejte trávu, zbytky od zeleniny apod.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Co se může dát do kompostu? Informujte se v Kompostovací poradně. Zahradní odpad: tráva, listí, seno, sláma, plevel, dřevní štěpka, hlína, vychladlý popel a uhlí ze dřeva. Kuchyňský odpad: káva, čajové sáčky, podrcené skořápky z vajec, slupky ze zeleniny a ovoce, ořechové skořápky atd. Co nepatří do kompostu? Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat.

Výlety za zážitky

Někde jsou hory a skály, jinde zas túje a rybníky, někde Vám ukážou, jak vyrobit sýr nebo levandulový olej a jinde Vás zavedou na dno jezera, kde budete moci pozorovat ryby, jak Vám plavou nad hlavou. Každý kraj má svá tajemství a své kouzlo. Užijte si rozmanitost přírody, kterou máte za humny a možná o ní ani nevíte a využijte společný volný čas aktivně. Objevujte i méně známá místa, podnikněte cyklovýlet a zkoušejte nové věci jako třeba spaní venku. Při plánování výletů využijte našich tipů, jak cestovat šetrněji, aby se z krás přírody mohli těšit i budoucí generace.

 

NÁRODNÍ PARKY

Zažijte českou divočinu na vlastní kůži. Nejznámější neznamená nejlepší, naopak, méně známé cíle nebo odlehlejší stezky Vám můžou zajistit ještě větší zážitek z místa, kde se nebudete mačkat se zástupy jiných turistů. Objevte jiná krásná místa a pochlubte se svým známým. Ulevíte tak nejnavštěvovanějším místům i svým nervům. Inspirovat se můžete třeba na stránkách Vyletnik.cz a zkontrolovat možné trasy a zajímavosti v okolí v aplikaci nebo na Mapy.cz. Pokud chcete zažít jedinečný východ nebo západ slunce v přírodě, můžete si najít přístřešek nebo boudu pro přenocování na některé z interaktivních map – třeba na Bivaky a přístřešky nebo Boudy.info.

Krkonošský národní park – Na ta nejznámějších místa, jako je Sněžka, může denně přijít až 5000 návštěvníků, někdy dokonce až dvojnásobek. Při takové návštěvnosti se příroda jen těžko chrání. Zkuste raději nové hravé naučné stezky v Krkonoších. Správa parku je záměrně vybudovala v níže položených místech, aby ukázala, že je zajímavé vyrazit i jinam než na hřeben nejvyšší hory. Při plánování můžete využít pěkný web s výlety do neznámých Krkonoš.

NP Šumava – Správa parku spolu s CHKO Šumava nabízí od loňska 37 tras Modravou, za bobry, vlky i do „zakázaných“ míst, kam se můžete podívat s průvodcem. Pro výlety za rašeliništi, karovými jezery, či pralesními porosty se můžete inspirovat třeba zde, nebo můžete jít podle turistických map nebo doporučení infocenter jako obvykle.

NP Podyjí – Tento jihomoravský park plný meandrů, skalních útvarů a kamenných moří je jedním z mála zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Díky tzv. „údolnímu fenoménu“ zde můžete obdivovat vřesoviště, vzácné teplomilné rostliny i podhorské druhy a podobně rozmanitá je i zdejší živočišná říše. Za poslední rok návštěvnost Podyjí skokově stoupla. V porovnání s KRNAPem je území Podyjí opravdu malinké, takže méně navštěvovaná tu už prakticky nejsou. V okolí je ale řada míst, která jsou nádherná a návštěvu si zaslouží. Například údolí řeky Rokytné. Výhodou pro Vás může být i to, že není tak striktně chráněno jako Podyjí a budete moc chodit i mimo značené trasy a podobně.

NP České Švýcarsko – Pro rodiny s dětmi připravila Správa NP České Švýcarsko několik aktivit v přírodě. V okolí Vysoké Lípy můžete navštívit naučnou stezku Česká silnice a během její prohlídky si zahrát hledačku za pokladem na téma historie zdejšího území. Na Mezní Louce se na interaktivní a naučné Rysí stezce se zábavnou formou seznámíte se zajímavostmi národního parku. Malebné Kyjovské údolí u Krásné Lípy Vám pro změnu na malém okruhu nabídne chrakteristický ráz pískovcových oblastí s vyhlídkami, hrádkem a údolím říčky Křinice. K prohlídce tohoto okruhu si můžete stáhnout průvodce pro rodiče s dětmi. Během návštěvy národního parku je třeba v současné době dbát na bezpečnost a sledovat možné uzávěry cest z důvodu poškození lesních porostů kůrovcovou kalamitou.

Desatero veselého cestovatele:

 1. Zkontrolujte si aktuální dostupnost a případnou otvírací dobu Vašeho cíle.
 2. Nezapomeňte se dobře nasnídat a zabalit svačinku, abyste cestou zvládli všechno, co Vás čeká. Hladový turista je mrzutý turista. Když si do batohu přihodíte také GRANKO kakaové mléko, uvidíte, jak Vám přijde cestou k chuti.
 3. Ostrouhaná tužka, nabitý telefon nebo foťák Vám pomůžou zachovat ty nejlepší vzpomínky.
 4. Na horách si počasí dělá, co se mu zachce. Ale v puntíkaté pláštěnce Vás žádné jeho vrtochy nerozhodí.
 5. Sluneční brýle, kšiltovka a opalovací krém k výletům patří stejně jako puntíkatý hrnek ke kakau.
 6. Jít po směrovkách je dobrodružství, ale mít mapu v záloze je taky fajn.
 7. Pro pěšáky i cyklisty platí v národních parcích pravidlo, že je potřeba dodržovat návštěvní řád. Hlavně v klidovém území národního parku nechodit mimo značené cesty a v celém národním parku na kole jezdit jen po cyklotrasách.
 8. Rozhlížejte se pořádně kolem sebe, ať Vám cestou nic neunikne.
 9. Správný cestovatel se obléká jako cibule. 3 tenčí vrstvy Vás zahřejí líp než 1 pořádný svetr. Navíc je budete moct ubírat a přidávat podle potřeby.
 10. Dobré boty jsou základ dobrého výletu. Zkontrolujte si před cestou jejich stav, ať Vás cestou nepřekvapí.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud se chcete inspirovat, kam na výlet s dětmi, můžete využít GRANKO cestovatelský deník. Najdete v něm 40 tipů na cesty všeho druhu se spoustou zajímavostí z české a slovenské přírody, ale i třeba pohádková místa a nápady, jak si to tam užít a pěkně si všechno poznamenat. A pokud si chcete zaznamenávat zážitky s divočinou po celý rok, můžete si založit i vlastní velký deník do divočiny.

 

NA KOLE

Vydejte se na výlet na kole. Když zvolíte přiměřený terén, délku trasy a rychlost, užijete si cestou hodně zábavy a poznáte kus přírody. Kolo je ekologický dopravní prostředek, po výletu tudíž můžete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro přírodu i pro svoji fyzickou kondici.

Jak naplánovat cyklovýlet ke spokojenosti všech i přírody?

 1. Lákavý cíl – Vyberte si pěkné místo na piknik nebo kiosek, kde na Vás bude čekat něco na zub nebo zkuste geocatching na kole. Najděte i nějaká místa cestou ideální pro zastávku. Když pojedete s dětmi, zkombinujte jízdu, hraní a objevování, aby je to bavilo. Nejen děti mají rády pestrost. Cílem může být i cesta samotná. Pokud nepatříte k těm, kteří rádi šlápnou do pedálů a nechají se překvapit, můžete využít některou z mnoha možností plánování tras – třeba Šlappeto.cz nebo Nakole.cz.
 2. Nepřeceňte síly – Aby to byla zábava pro všechny, přizpůsobte trasu i tempo vždy nejslabšímu.
 3. Vyrazte včas – K samotné trase přičtěte i přestávky. Určitě se budete chtít někde zdržet a budete klidnější, když špatně odbočíte, nebo se Vám bude líbit jet jinudy.
 4. Dělejte si přestávky – Zpestřete si cestu pohledem do krajiny, návštěvou zajímavého místa, koupáním nebo prostě jen občerstvením. Pro děti můžete mít připravené jednoduché hry.
 5. Vybavte se – Vezměte si vhodné oblečení, dostatek pití a něco dobrého k jídlu. Vychutnejte si svačinku z vlastnoručně vyrobených ekologických voskovaných ubrousků.
 6. Myslete na přírodu – Nenechte po svém výletě žádné stopy. Jezděte po cestách a vyhněte se přejíždění kořenů stromů. Může to být lákavé, ale stromům se to líbit nebude. Adrenalin si můžete užít v bike parku. Po každém zastavení se přesvědčte, že po Vás na místě nic nezbylo. Zvířata se bez odpadků rádi obejdou.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud máte malé děti, co si na kole rádi jen tak jezdí, zkuste nastartovat jejich fantazii. Vyrobte si z kartonu třeba koňské hlavy. Přidělejte je na kola a děti už se postarají o to, aby si představili, že běží na koni prérií, stopují lupiče, kteří přepadli dostavník nebo cokoliv jiného.

 

VÝLET NA EKOFARMU

Zažijte návrat k přírodě a poznejte, jak si dříve běžně lidé vyráběli třeba domácí tvaroh nebo sýr a jak se staraly o své zemědělství a zvířata, nemuseli nic z daleka dovážet a dokázali být soběstační. Vyrazte na výlet na ekofarmu. Přesvědčíte se na vlastní kůži, jak vypadá ekologický způsob hospodaření a co všechno nám příroda dokáže poskytnout, když se o ni budeme dobře starat. Ochutnejte čerstvé a zdravé potraviny přímo na místě jejich vzniku. Strávíte příjemný den, dozvíte se spoustu nových věcí. Děti poznají hospodářská zvířata a jejich život zblízka a budou nadšené.

Pokud si chcete vyzkoušet péči o hospodářská zvířata nebo práci na poli, můžete na některých farmách zůstat i několik dní v rámci dobrovolnictví a přiložit ruku k dílu. Bude to od Vás vyžadovat opravdu plné nasazení, ale ten pocit a zkušenost bude stát za to. Co může být lepšího než vlastnoručně vyrobený jogurt s Grankem 😊 z mléka od krávy, o kterou jste se starali!

V České republice je 4 706 ekofarem (Registru ekologických podnikatelů) nejvíce jich je v Jihočeském kraji, takže se Vám určitě podaří najít nějakou ve svém okolí. S hledáním Vám může pomoct web Kudy z nudy. Když vyrazíte na ekofarmu v září, můžete výlet spojit s oslavou Měsíce biopotravin.

Ekofarmu dětem můžete přiblížit pomocí videa na ČT Déčko. Kromě ekofarem jsou přírodě blízké taky přírodní zahrady. I do těch je zajímavé se podívat. Najít si ji můžete také v seznamu podle krajů a vybrat si tu nejbližší.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Zachutnala Vám na farmě čerstvá zelenina? Zkuste si najít ve svém okolí svého zemědělce. Třeba v síti KPZ – Komunitou podporovaného zemědělství. Zajistíte si pravidelnou dodávku čerstvých místních potravin a zemědělci jistotu odbytu a spravedlivé ocenění jeho práce. Budete vědět, jakým způsobem byla zelenina vypěstovaná.