Dostatek vody

Bez vody by nebyl život. Zapojte se do ochrany studánek, jezírek a potoků ve svém okolí a do šetrného hospodaření s vodou. V důsledku změn klimatu zažíváme stále častěji letní sucha, která následně střídají prudké deště a povodně. I drobné změny, které Vás nebudou stát žádnou námahu, mohou pomoci k zajištění dostatku vody!

 

OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK

Oslavte Den dětí o den dříve. Vydejte se už 31. 5. na výlet k nejbližší studánce a oslavte ho spolu se Dnem otvírání studánek vyčištěním studánky. O studánky se ovšem můžete starat po celý rok. Udržované studánky slouží jako zdroj vody pro zvířátka, a i Vám mohou poskytnout na výletě příjemné osvěžení.

Zásady čištění studánek:

 1. Studánky v okolí můžete vyhledat na mapě Ekologického institutu Veronica, kde najdete i informace o kvalitě vody. Některé studánky jsou pravidelně udržované, ale můžete narazit i na zapomenuté, které budou potřebovat větší úpravy. Pokud byste chtěli opravit zapomenutou studánku, je potřeba se domluvit s majitelem pozemku a poradit se s odborníky, jaké stavební řešení je na místě vhodné.
 2. Při čištění studánky je třeba vybrat bahno, nánosy listí ze dna, šišky, jehličí a uklidit její okolí. Vyčistěte odtok a pravidelně kontrolujte, zda je funkční. Studánka se pak čistí sama protékáním vody.
 3. Navršte v blízkosti pramene hromádku kamenů různé velikosti jako úkryt a zimoviště pro žáby, mloky a další obyvatele studánek. Při výběru místa na úkryt pro žabky se můžete inspirovat našimi tipy.
 4. Pokud je okolí studánky příliš bahnité, položte kolem několik placatých kamenů.
 5. Pečujte o studánku a její okolí dlouhodobě. Pozvěte přátele, aby se s Vámi do péče zapojili a pak si společně užívejte zurčící pramínek, chládek a klid.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pít ze studánek, které nemají aktuální rozbor vody, se nedoporučuje. V případě nouze byste měli vodu alespoň převařit. Pokud nenajdete v blízkém okolí studánku, věnujte svou péči potůčku nebo okolí řeky. I ty potřebují pravidelně čistit např. vysbírat odpadky z břehů.

 

DEŠŤOVÁ VODA

Připravte se na stále častější letní sucho! Zadržujte dešťovou vodu, která je nejlepší na zalévání Vašich rostlin. Je měkká, správně teplá, na rozdíl od kohoutkové nezasoluje půdu, protože neobsahuje minerály, soli a ani chlór. A navíc je zadarmo! Při plánování stavby domu je možné uvažovat i o jejím využití na splachování nebo praní prádla.

Chytejte dešťovku – Pořiďte si nádrže na vodu, kam svedete okap. Využít můžete staré nádoby, nepotřebné sudy a kanystry, které si ozdobíte podle gusta.

Na co si dát pozor? – Aby se voda v nádrži nekazila, umístěte ji raději mimo přímé slunce a často vodu odebírejte. Je dobré zabezpečit okapovou rouru sítem, aby do nádrže netekly nečistoty ze střechy. Pozor, aby se z nádrže nestala past na žíznivá zvířata. Voda láká živočichy k pití i ke koupání. Ponořte do nádoby šikmo silnější větev nebo prkno, po kterém vylezou ven, nebo ji zakryjte.

Jak mohou chytat děti dešťovku a bavit se u toho? – Nechte děti experimentovat a hrát si s dešťovkou. Získají povědomí o zachytávání a hospodaření s vodou a je to skvělá příležitost k bádání. Mohou vytvořit vodní labyrint nebo třeba srážkoměr podle tohoto návodu.

Co budete potřebovat na vodní labyrint?

 • PET lahve, trychtýř, hadice, vodní mlýnky, kyblík
 • plot nebo stěnu, kam se dají přichytit hadice

Postup na stavbu vodního labyrintu:

 1. Pokud Vaše děti rádi plánují, můžete labyrint nejdříve společně načrtnout. Nebo se vrhněte rovnou do akce a připravte vhodné nádoby, hadice a můžete začít stavět.
 2. Na plot nebo jinou stěnu pomozte dětem připevnit hadice.
 3. Do horního otvoru mohou závitem vsunout uříznutou PET lahev nebo cokoliv jiného, co plní funkci trychtýře a bude zachytávat dešťovou vodu.
 4. Pod dolní konce hadic dejte nádoby na chytání vody.
 5. Zbývá už jen vymyslet, co budou sledovat. Jak rychle se která nádoba naplní? Jaký trychtýř bude lepší? Do které nádoby se vejde nejvíc?
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pro zeleň je lepší, když necháte dešťovou vodu vsáknout do půdy než odtéct do kanalizace. Pro zasakování se dají udělat na zahradě rýhy, nebo můžete vsakování podpořit výběrem povrchu – štěrk, dřevěné rošty nebo trávník, který se Vám navíc v parných dnech nebude pod nohama rozpalovat. Když necháte vodu vsáknout, doplňujete spodní vodu, podporujete odpařování a tím předcházíte suchu.

Zelenější domov

Je dokázáno, že i jen pohled do zeleně zlepšuje náladu a zvyšuje pozornost. Stromy, keře a byliny vyrábějí kyslík, fungují jako přírodní klimatizace, zvlhčovač, hluková stěna i aromalampa, řadě živočichů poskytují domov a potravu. Užívejte si zeleně plnými doušky a pečujte o zelené ostrovy v moři betonové džungle.

 

TRÁVNÍK JAKO ZAČÁTEK

Mějte krásný trávník a mějte v něm živo. Pozor na příliš krátce střižený travní koberec – je náchylný k vysychání a nenabízí potravu ani místo pro život drobným živočichům. Vyzkoušejte tzv. mozaikovité sečení. Když zůstane část trávníku neposečená, dáte tím hmyzu a dalším živočichům naději, že neztratí všechnu potravu či úkryt v jeden den. Zdraví trávníku i množství života v něm vzroste a Vás budou těšit krásně barevné, voňavé zelené plochy, které navíc zadrží větší množství dešťové vody a nebudou se Vám v létě pod nohama rozpalovat jako dlažba.

Jak sekat trávník chytřeji a šetrněji:

Naplánujte si, kde a kdy budete trávník sekat. Rozhodněte se, zda:

 • častěji sekat jen širší pěšinky pro chození
 • sekat postupně pásy
 • sekat na krátko jen v okolí domu a vzdálenější části zahrady nechat divočejší
 • nebo si nazónovat celý pozemek a nechat kouty divočiny, kde se seká jen 1x ročně

Pochlubte se sousedům a inspirujte ostatní. Ukažte jim, jaké nové druhy se u Vás objevují a o kolik méně vody potřebuje vysoký trávník na zalévání oproti krátce střiženému, protože dokáže lépe zadržet a uchovat dešťovku.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud zelené travnaté plochy kolem sebe nevlastníte, ale přesto chcete změnit jejich údržbu, zkuste se domluvit na místním úřadě nebo odboru životního prostředí. Společně můžete vytipovat místa, kde lidé chodí a kde naopak může dostat prostor vyšší tráva. Některá města dokonce vysazují nově pásy lučního kvítí!

 

PIKNIK A TÁBORÁK

Vydejte se do parku nebo lesa a vychutnejte si nejen dobré jídlo, ale i příznivý vliv zeleně na Vaši náladu, zdraví i kondici. Takový skvělý zážitek může nastartovat Váš zájem o zelená místa kolem Vás, o jejich ochranu a o péči o ně. Avšak nezapomínejte dodržovat několik jednoduchých zásad, díky kterým nebude Váš pobyt v přírodě škodit životnímu prostředí!

Pravidla povedeného pikniku a táboráku:

 • Zabalte vše potřebné – jídlo, pití, deky na sezení, základní kusy nádobí (hlavně nůž). Pro balení můžete využít i vlastnoručně vyrobené voskované ubrousky. Nepotřebujete s sebou půl kuchyně. I jednoduchost je zážitek a výzva pro improvizaci na místě. Pokud plánujete rozdělávat oheň, zjistěte si, kde a kdy je to možné .
 • Najděte vhodné místo a vyrazte alespoň na část cesty pěšky. Budete mít větší zážitek, cestou můžete nasbírat klacíky, které použijete na opékání a hezky Vám vyhládne.
 • Pokud plánujete táborák, ověřte, jak moc je sucho, a tedy zda je vhodné oheň vůbec rozdělávat. Také sledujte, co je kolem Vás a zakládejte oheň dál od stromů a keřů, sena, sklizeného pole a na místě, kde není suchá tráva nebo staré listí. Táborák můžete udělat alespoň 50 metrů od lesa. Ne v lese a ani ne na vykácené části lesa. Než odejdete, přesvědčte se, že je oheň úplně uhašený a není nikde žádný žhavý uhlík.
 • Respektujte okolí. Zbytečně nerušte ostatní návštěvníky a zvířata.
 • Užívejte si prostředí. Zahrajte si jednoduché hry, čtěte si knihu každý sám nebo i společně, malujte, nebo koukejte do nebe a odpočívejte.
 • Nenechte po sobě žádné stopy, zkontrolujte, že po Vás nic nezůstalo a držte se pravidla, že místo opouštím vždy ve stejném nebo lepším stavu.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pro venkovní vaření jsou skvělá přenosná ohniště. Dovolí Vám vařit, péct i grilovat, a přitom nespálit půdu a jinak zelená, živá místa. I v půdě to totiž žije.

Výlety za zážitky

Někde jsou hory a skály, jinde zas túje a rybníky, někde Vám ukážou, jak vyrobit sýr nebo levandulový olej a jinde Vás zavedou na dno jezera, kde budete moci pozorovat ryby, jak Vám plavou nad hlavou. Každý kraj má svá tajemství a své kouzlo. Užijte si rozmanitost přírody, kterou máte za humny a možná o ní ani nevíte a využijte společný volný čas aktivně. Objevujte i méně známá místa, podnikněte cyklovýlet a zkoušejte nové věci jako třeba spaní venku. Při plánování výletů využijte našich tipů, jak cestovat šetrněji, aby se z krás přírody mohli těšit i budoucí generace.

 

NÁRODNÍ PARKY

Zažijte českou divočinu na vlastní kůži. Nejznámější neznamená nejlepší, naopak, méně známé cíle nebo odlehlejší stezky Vám můžou zajistit ještě větší zážitek z místa, kde se nebudete mačkat se zástupy jiných turistů. Objevte jiná krásná místa a pochlubte se svým známým. Ulevíte tak nejnavštěvovanějším místům i svým nervům. Inspirovat se můžete třeba na stránkách Vyletnik.cz a zkontrolovat možné trasy a zajímavosti v okolí v aplikaci nebo na Mapy.cz. Pokud chcete zažít jedinečný východ nebo západ slunce v přírodě, můžete si najít přístřešek nebo boudu pro přenocování na některé z interaktivních map – třeba na Bivaky a přístřešky nebo Boudy.info.

Krkonošský národní park – Na ta nejznámějších místa, jako je Sněžka, může denně přijít až 5000 návštěvníků, někdy dokonce až dvojnásobek. Při takové návštěvnosti se příroda jen těžko chrání. Zkuste raději nové hravé naučné stezky v Krkonoších. Správa parku je záměrně vybudovala v níže položených místech, aby ukázala, že je zajímavé vyrazit i jinam než na hřeben nejvyšší hory. Při plánování můžete využít pěkný web s výlety do neznámých Krkonoš.

NP Šumava – Správa parku spolu s CHKO Šumava nabízí od loňska 37 tras Modravou, za bobry, vlky i do „zakázaných“ míst, kam se můžete podívat s průvodcem. Pro výlety za rašeliništi, karovými jezery, či pralesními porosty se můžete inspirovat třeba zde, nebo můžete jít podle turistických map nebo doporučení infocenter jako obvykle.

NP Podyjí – Tento jihomoravský park plný meandrů, skalních útvarů a kamenných moří je jedním z mála zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Díky tzv. „údolnímu fenoménu“ zde můžete obdivovat vřesoviště, vzácné teplomilné rostliny i podhorské druhy a podobně rozmanitá je i zdejší živočišná říše. Za poslední rok návštěvnost Podyjí skokově stoupla. V porovnání s KRNAPem je území Podyjí opravdu malinké, takže méně navštěvovaná tu už prakticky nejsou. V okolí je ale řada míst, která jsou nádherná a návštěvu si zaslouží. Například údolí řeky Rokytné. Výhodou pro Vás může být i to, že není tak striktně chráněno jako Podyjí a budete moc chodit i mimo značené trasy a podobně.

NP České Švýcarsko – Pro rodiny s dětmi připravila Správa NP České Švýcarsko několik aktivit v přírodě. V okolí Vysoké Lípy můžete navštívit naučnou stezku Česká silnice a během její prohlídky si zahrát hledačku za pokladem na téma historie zdejšího území. Na Mezní Louce se na interaktivní a naučné Rysí stezce se zábavnou formou seznámíte se zajímavostmi národního parku. Malebné Kyjovské údolí u Krásné Lípy Vám pro změnu na malém okruhu nabídne chrakteristický ráz pískovcových oblastí s vyhlídkami, hrádkem a údolím říčky Křinice. K prohlídce tohoto okruhu si můžete stáhnout průvodce pro rodiče s dětmi. Během návštěvy národního parku je třeba v současné době dbát na bezpečnost a sledovat možné uzávěry cest z důvodu poškození lesních porostů kůrovcovou kalamitou.

Desatero veselého cestovatele:

 1. Zkontrolujte si aktuální dostupnost a případnou otvírací dobu Vašeho cíle.
 2. Nezapomeňte se dobře nasnídat a zabalit svačinku, abyste cestou zvládli všechno, co Vás čeká. Hladový turista je mrzutý turista. Když si do batohu přihodíte také GRANKO kakaové mléko, uvidíte, jak Vám přijde cestou k chuti.
 3. Ostrouhaná tužka, nabitý telefon nebo foťák Vám pomůžou zachovat ty nejlepší vzpomínky.
 4. Na horách si počasí dělá, co se mu zachce. Ale v puntíkaté pláštěnce Vás žádné jeho vrtochy nerozhodí.
 5. Sluneční brýle, kšiltovka a opalovací krém k výletům patří stejně jako puntíkatý hrnek ke kakau.
 6. Jít po směrovkách je dobrodružství, ale mít mapu v záloze je taky fajn.
 7. Pro pěšáky i cyklisty platí v národních parcích pravidlo, že je potřeba dodržovat návštěvní řád. Hlavně v klidovém území národního parku nechodit mimo značené cesty a v celém národním parku na kole jezdit jen po cyklotrasách.
 8. Rozhlížejte se pořádně kolem sebe, ať Vám cestou nic neunikne.
 9. Správný cestovatel se obléká jako cibule. 3 tenčí vrstvy Vás zahřejí líp než 1 pořádný svetr. Navíc je budete moct ubírat a přidávat podle potřeby.
 10. Dobré boty jsou základ dobrého výletu. Zkontrolujte si před cestou jejich stav, ať Vás cestou nepřekvapí.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud se chcete inspirovat, kam na výlet s dětmi, můžete využít GRANKO cestovatelský deník. Najdete v něm 40 tipů na cesty všeho druhu se spoustou zajímavostí z české a slovenské přírody, ale i třeba pohádková místa a nápady, jak si to tam užít a pěkně si všechno poznamenat. A pokud si chcete zaznamenávat zážitky s divočinou po celý rok, můžete si založit i vlastní velký deník do divočiny.

 

NA KOLE

Vydejte se na výlet na kole. Když zvolíte přiměřený terén, délku trasy a rychlost, užijete si cestou hodně zábavy a poznáte kus přírody. Kolo je ekologický dopravní prostředek, po výletu tudíž můžete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro přírodu i pro svoji fyzickou kondici.

Jak naplánovat cyklovýlet ke spokojenosti všech i přírody?

 1. Lákavý cíl – Vyberte si pěkné místo na piknik nebo kiosek, kde na Vás bude čekat něco na zub nebo zkuste geocatching na kole. Najděte i nějaká místa cestou ideální pro zastávku. Když pojedete s dětmi, zkombinujte jízdu, hraní a objevování, aby je to bavilo. Nejen děti mají rády pestrost. Cílem může být i cesta samotná. Pokud nepatříte k těm, kteří rádi šlápnou do pedálů a nechají se překvapit, můžete využít některou z mnoha možností plánování tras – třeba Šlappeto.cz nebo Nakole.cz.
 2. Nepřeceňte síly – Aby to byla zábava pro všechny, přizpůsobte trasu i tempo vždy nejslabšímu.
 3. Vyrazte včas – K samotné trase přičtěte i přestávky. Určitě se budete chtít někde zdržet a budete klidnější, když špatně odbočíte, nebo se Vám bude líbit jet jinudy.
 4. Dělejte si přestávky – Zpestřete si cestu pohledem do krajiny, návštěvou zajímavého místa, koupáním nebo prostě jen občerstvením. Pro děti můžete mít připravené jednoduché hry.
 5. Vybavte se – Vezměte si vhodné oblečení, dostatek pití a něco dobrého k jídlu. Vychutnejte si svačinku z vlastnoručně vyrobených ekologických voskovaných ubrousků.
 6. Myslete na přírodu – Nenechte po svém výletě žádné stopy. Jezděte po cestách a vyhněte se přejíždění kořenů stromů. Může to být lákavé, ale stromům se to líbit nebude. Adrenalin si můžete užít v bike parku. Po každém zastavení se přesvědčte, že po Vás na místě nic nezbylo. Zvířata se bez odpadků rádi obejdou.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud máte malé děti, co si na kole rádi jen tak jezdí, zkuste nastartovat jejich fantazii. Vyrobte si z kartonu třeba koňské hlavy. Přidělejte je na kola a děti už se postarají o to, aby si představili, že běží na koni prérií, stopují lupiče, kteří přepadli dostavník nebo cokoliv jiného.

Vlastnoruční výroba

Potřebujete dárek, nebo si chcete udělat něco pro radost? Stačí zapojit fantazii a uvidíte, kolik krásných i praktických věcí dokážete sami jednoduše vyrobit z přírodních materiálů kolem Vás. Starým věcem můžete dát nový smysl a budete tak šetřit zdroje. Zapojte do výroby i děti, naučte se společně nové věci a odpočiňte si na chvíli od světa technologií.

 

VOSKOVANÝ UBROUSEK

Vyrobte si ekologické voskované ubrousky a už nebudete chtít žádné jiné. Nejen, že krásně vypadají, ale nahradí Vám spousty igelitových pytlíků, alobal či papírové ubrousky, a navíc je můžete použít mnohokrát. Využijete je na svačinky do školy nebo na výlet i pro skladování v lednici. Používáním voskovaných ubrousků si jídlo uchováte čerstvější, výrazně snížíte množství odpadu a užijete si skvělou zábavu při jejich výrobě. Je to opravdu snadné!

Co budete potřebovat?

 • kus hezké látky (velikost, dle Vašich potřeb), látka by měla mít ideálně gramáž kolem 110-120 g/m2, aby se Vám s ubrouskem dobře pracovalo
 • včelí vosk (lze koupit na internetu či použít kvalitní svíčku z včelího vosku)
 • plech, pečící papír a stěrku na rozetření
 • entlovací (zubaté) nůžky, nebo jehlu a nit pro obšití

Postup na výrobu voskovaného ubrousku:

 1. Připravte si látku. Zastřihněte okraje entlovacími nůžkami proti třepení nebo látku obšijte. Rozměry běžných ubrousků jsou 30x30 cm, ale můžete si vytvořit i obdélníkový tvar např. na rohlíky či bagety.
 2. Na plech si připravte pečící papír. Předehřejte si troubu na cca 90–110 °C.
 3. Vosk nastrouhejte na hrubém struhadle (nebo lze přímo koupit i pecičky včelího vosku).
 4. Látku položte na plech a posypte kousky nastrouhaného vosku. Podobně jako děláte posyp na koláč.
 5. Plech i s látkou a voskem vložte do trouby a po pár minutách, kdy se vosk rozpustí a vpije do látky ho opět vyndejte.
 6. Rychle rozetřete stěrkou vosk rovnoměrně po celé látce a ubrousek pak, než vosk ztuhne vyndejte z plechu a nechte vychladnout.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud si chcete vyrobit ubrousků víc, je rychlejší si rozpustit vosk v hrnci (ve vodní lázni podobně jako např. čokoládu). Rozpuštěný vosk pak natírejte štětcem na látku z obou stran a nechte zaschnout.

 

KVĚTINOVÁ PŘÁNÍ

Potěšte své blízké voňavým květinovým přáním. Z vlastnoručně vyrobených přání bývá největší radost a jejich výroba nezatěžuje přírodu. Vše může odstartovat malá procházka po rozkvetlé louce či truhlík květů za oknem. Pro dobu, kdy je květů dostatek, si jich pár nasbírejte a vylisujte.

Provoněné přání – Nasbírejte a vylisujte si kvítka. Přeložte pevnější papír či čtvrtku nebo si vyrobte jiný tvar a usušené květy opatrně nalepte. Můžete použít lepící pásku, tavnou pistoli nebo květ přetřít dvěma vrstvami lepidla, které po zaschnutí zprůhlední. Pak už jen přidejte krásně napsané přání či pozvání na společný výlet nebo piknik.

Květinový nebo rostoucí papírRozemelte kusy starého papíru, smíchejte je s vodou, hmotu rozprostřete na síto nebo noviny do požadovaného tvaru a než papír zaschne, vložte do něj usušené květy či čerstvé okvětní lístky. Můžete zkusit zapracovat i menší semínka lučních a okrasných květin. Takto vyrobený papír nechte vyschnout a pak na něj můžete napsat přání. Obdarovaní dostanou nejen krásné přání, ale i překvapení z toho, co jim vyroste, když si ho po přečtení zahrabou do květináče nebo záhonku.

Fialkový cukr – Připojte k přání i něco originálního na zub. Máte v okolí dostatek fialek, nebo už vám fialky na zahradě pomalu odkvétají? Nasbírejte si dvě až tři hrsti květů a usušte. Stačí na vzduchu, není třeba v sušičce ani v troubě. Když květy zcela uschnou, rozdrobte je v prstech a jemný fialkový prášek smíchejte s cukrem, nejlépe krystalovým. Množství cukru by mělo být stejné či maximálně 2x větší než množství fialek. Po promísení vznikne krásně nafialovělý cukr, který báječně voní. Stačí ho uzavřít do malé sklenky, převázat mašlí a dáreček je na světě!

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pro snadnější výrobu se hodí pracovat spíš s jemnými tenkými kvítky (např. vlčí mák, fialka) nebo jen okvětními lístky (růže, slunečnice). Květy, které jsou velké a obsahují hodně vody, se suší dlouho a často při tom ztratí svou barvu (např. pampeliška) nebo jsou málo ploché (např. sedmikráska).

Pomoc z přírody

Přineste si kousek přírody do kuchyně, koupelny nebo domácí lékárny. Získáte prostředky šetrnější k životnímu prostředí i k Vašemu tělu. Zužitkujte dary přírody jako to dělávaly naše babičky a zabavte celou rodinu. Výroba přírodní drogerie navíc provoní celý Váš byt.

 

DROGÉRIE Z PŘÍRODY

Vyrobte si šetrné a účinné čistící prostředky. Šetřit s nimi budete peníze i přírodu. Budete přesně vědět, jaké látky používáte, a proto může být Vaše domácnost zdravější a bezpečnější. Při výrobě doma ušetříte vodu a také spoustu jednorázových obalů, protože můžete používat třeba skleničku od kečupu, navíc opakovaně.

Ocet – Pomáhá odstraňovat vodní kámen. Nalejte šálek octa do myčky, pračky nebo rychlovarné konvice a pusťte ji naprázdno. Ocet také chrání před plísněmi a některými bakteriemi. Použijte ho místo desinfekčních prostředků nebo přidejte do vody na vytírání. Nejlépe se hodí pro úklid po malířích. Ocet také oživí barvu Vašeho koberce.

Jedlá soda – Pomáhá proti mastnotě, zápachu a skvrnách. Dejte sodu do vařící vody a do vzniklého roztoku ponořte například mřížku z plynového vařiče. Mastnota půjde rychle dolů. Jedlou sodu můžete využít i při praní pro odstranění zápachu a skvrn. Je to ekologicky nezávadný, levný a bezpečný prostředek. Skvěle čistí i odpady umyvadel. Nasypte trochu sody do odpadu dřezu, zalijte octem a sledujte z povzdáli chemickou reakci. Když šumění přestane, můžete vše spláchnout ještě horkou vodou.

Šťáva z citronu – Funguje podobně jako ocet, navíc si poradí i se rzí. Má také dezinfekční účinky.

Jak vyrobit voňavý ocet?

Pokud je pro vás vůně octa příliš silná, můžete si ho navonět. Naskládejte do sklenice pomerančové slupky a zalijte octem. Nechte 7 až 14 dní stát a pak ocet slijte.

Jak vyrobit voňavý prostředek na otírání nábytku, rámů oken nebo hraček?

Smíchejte 1 litr vody, 4 lžíce jedlé sody a 5 kapek esenciálního oleje (není podmínkou) s desinfekčními účinky (levandulový, rozmarýnový apod.).

Jak vyrobit domácí osvěžovač vzduchu?

Smíchejte 4 lžíce jedlé sody s 2–3 kapkami éterického oleje (levandule, skořice, citrusy) nebo s kousky sušené pomerančové kůry či jiných citrusů. Nasypejte do látkového pytlíku, zavažte a zavěste do místnosti.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Nepoužívejte ocet, pokud máte podlahu, která obsahuje vápenec (mramorovou nebo teraccota). Ocet by ji postupem času naleptal.

 

PŘÍRODNÍ KOSMETIKA

Pokud toužíte po přírodní kosmetice bez zbytečných přísad a toxických látek, můžete si ji vyrobit doma sami z několika málo ingrediencí a zlomek peněz. A ještě se tím postaráte o zábavu pro děti a celou rodinu. K uskladnění Vašich výrobků pak můžete použít prázdné skleničky, lahvičky a další obaly, které byste jinak vyhazovali a tím chránit životní prostředí!

Domácí mýdlo – Výroba mýdla je už náročnější disciplína, ale pokud použijete hotovou mýdlovou hmotu, můžete se do toho pustit i s dětmi! Mýdlovou hmotu zakoupíte v obchodech a e-shopech s přírodní kosmetikou, stačí pak nakrájet na kousky a opatrně rozpustit nad mírným plamenem. Do rozpuštěné a mírně vychlazené hmoty můžete nechat děti nakapat glycerinové barvičky, vonné oleje i třeba nasypat okvětní plátky nebo drcená kávová zrna pro peelingový efekt! Mýdlo poté nalijte do formiček a nechte alespoň 24 hodin vychladnout.

Zkuste si vyrobit domácí kopřivový šampon. Co budete potřebovat?

 • hrst kopřiv a ořechových listů
 • 1 olivové nebo dětské mýdlo
 • tea tree a jiný éterický olej

Postup na výrobu šamponu:

 1. Povařte asi 5 minut hrst kopřiv a hrst ořechových listů. Nechte hodinu louhovat.
 2. Přidejte nastrouhané olivové nebo dětské mýdlo a krátce povařte.
 3. Přidejte několik kapek tea tree nebo oblíbeného éterického oleje. Nakonec přeceďte do lahvičky od vypotřebovaného šamponu.

Zubní pasta s uhlím – Na první pohled může vypadat černá zubní pasta děsivě, ale slibujeme Vám, že opravdu funguje! Aktivní uhlí skvěle absorbuje, a proto dokáže odstranit i skvrny ze zubů jako žádná jiná látka. Bělící pasta z aktivního uhlí je zcela přírodní a bez toxických látek.

Co budete potřebovat?

 • 2 lžíce aktivního uhlí
 • 1 a ½ lžíce kokosového oleje
 • 1 lžíce xylitolu
 • 5 kapek mátového nebo jiného esenciálního oleje
 • mísu a lžíci na míchání
 • skleničku, nádobku nebo jakýkoli obal

Postup na výrobu zubní pasty z aktivního uhlí:

 1. Ve vodní lázni rozehřejte tuhý kokosový olej.
 2. V míse smíchejte jemně namleté aktivní uhlí a xylitol, důkladně promíchejte.
 3. Do směsi opatrně nalijte rozehřátý kokosový olej a nakapejte potřebné množství esenciálního oleje.
 4. Míchejte, dokud není pasta bez hrudek, pak jednoduše vyškrábejte do Vámi vybraného obalu.

Podobným způsobem můžete vyrobit i klasickou bílou zubní pastu. Co budete potřebovat?

 • 2 lžičky kokosového oleje
 • 1 lžička jedlé sody
 • 3 kapky esenciálního oleje

Postup na výrobu domácí zubní pasty:

 1. Kokosový olej nechte rozpustit a vše důkladně rozmíchejte v malé mističce.
 2. Nechte ztuhnout (např. v lednici). Během tuhnutí občas promíchejte, jinak se bude soda usazovat na dně.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Na domácí kosmetiku jsou potřeba různě velké a tvarované nádobky. Myslete na to s předstihem a vytvořte si zásobu z důkladně vymytých skleniček od marmelád a jiných dobrot nebo vypotřebovaných obalů od běžné kosmetiky. Díky Vám neskončí obaly v koši, ale budou nadále sloužit.

Domácí zubní pasty je lepší nevyrábět ve velkém množství a raději dříve spotřebovat. Zároveň se hodí nenamáčet mokrý kartáček do pasty – vlhkost může podpořit množení bakterií.

Pomáháme společně

Už jste postavili včelí hotel, chytáte dešťovku, osázeli jste si truhlíky a chtěli byste se připojit z zelené komunitě a pomoci prostředí více? Pusťte se do větších výzev na ochranu přírody. Existuje mnoho příležitostí a projektů, stačí si vybrat. Vyzkoušejte propojení digitálních technologií s poznáváním a mapováním svého okolí, nebo se zapojte do některé z mnoha dobrovolnických prospěšných akcí. Naučíte se nové věci, poznáte nová místa, načerpáte inspiraci, zažijete spoustu zábavy a budete hrdí na to, že pomáháte sobě, svému okolí i dalším generacím.

 

MAPUJTE PESTROST PŘÍRODY

Pomozte vědcům zmapovat, co všechno kolem Vás žije. Přispějete k poznání rozmanitosti přírody a určitě objevíte něco zajímavého, čeho jste si dříve ani nevšimli. Nemusíte být experti na přírodu, stačí na výletě s dětmi vyfotit rostlinu, houbu nebo živočicha a nahrát do aplikace iNaturalist, která Vám pomůže s určením. Udělejte si z obyčejné procházky badatelskou expedici a porovnejte si, komu z rodiny se podařilo nasbírat více vzácných druhů na svých fotografiích.

Zapojte se do poznávání městské přírody – Na jaře vyzkoušejte každoroční mezinárodní výzvu City Nature Challange, která využívá právě aplikaci iNaturalist. Připojte se a pomozte zmapovat pestrost přírody ve městě. V rámci výzvy spolu města soutěží o to, kolik fotografií a druhů se jejich obyvatelům podaří objevit. Praha loňský rok obsadila 40. místo ze 159 zapojených světových metropolí. Letošní ročník probíhá v Praze, Brně a Uherském Hradišti. Na podobném principu funguje i akce Živá zahrada, do které se letos můžete zapojit v období od 21. do 23. května.

DOBROVOLNICTVÍ

Nabídněte svou pomocnou ruku tam, kde je to potřeba. Záleží jen na Vás, co Vás zaujme a čemu budete chtít s rodinou věnovat svůj čas a energii. Získáte zajímavé zkušenosti a seznámíte se s novými lidmi, kteří mají stejný zájem o přírodu jako Vy. Pokud máte děti, vybírejte akce, které jsou pro děti vhodné. Děti se rádi cítí užitečné, chtějí pomáhat a napodobovat dospělé. Buďte svým dětem vzorem, aby pro ně v dospělosti byla pomoc přírodě přirozená součást života. Zážitek je lepší než slova.

Zapojení do dobrovolnických aktivit nabízí v průběhu roku různé neziskové organizace jako je třeba Hnutí Brontosaurus nebo ČSOP. Aktivit, do kterých se můžete zapojit je mnoho. Můžete sázet stromky, kosit louky, můžete se stát hlídkami, můžete sbírat odpadky, pečovat o les, mokřady, obnovovat úkryty pro živočichy, pomáhat v záchranné stanici atd.

Stromy a rostliny

Objevte zeleň kolem sebe! Pečujte o ni, přineste si ji k sobě domů, pomozte s jejím rozšiřováním. Zelené rostliny jsou ten nejlepší osvěžovač a čistič vzduchu. Stromy Vám poskytnou stín a utlumí hluk. Zeleň pomáhá i se zpevňováním svahů nebo břehů řek a zadržováním vody. Rostliny, trávníky, stromy a lesy poskytují domov živočichům i příjemnější prostředí pro Váš odpočinek.

 

OBR ZE SEMÍNKA

Také cítíte tu pohodu a klid, když se podíváte do koruny košatého stromu? Zelené světlo, stín, klidné šustění listí, to vše nám dávají stromy. Stromy jsou důležitým útočištěm pro hmyz, ptáky nebo třeba veverky. Poskytují jim nejen ubytování, ale i svoje květy, plody i listí jako potravu. Poznejte, jak se z malého semínka rodí obr. Společně s dětmi si vyzkoušejte, jaké to je zasadit strom, ať už na vlastní zahradě, nebo zapojením do organizované dobrovolnické akce.

Co budete potřebovat?

 • semena stromů, která najdete v přírodě (např. ze šišek, žalud, bukvice, kaštan apod.)
 • květináč (postačí kelímek od jogurtu, karton od mléka a podobně)
 • zeminu

Jak vypěstovat vlastní strom:

 1. Vyrazte na výlet do lesa. Hledejte na zemi žaludy nebo bukvice. Na jaře najdete už i naklíčená semena, vyberte raději ta, máte jistotu, že jsou živá a měla by růst.
 2. Zasaďte semínko, žalud nebo bukvici opatrně do květináče jen těsně pod povrch a pozorujte, jak rostou. Někdy to docela dlouho trvá, něž ze semínka vyroste stromek. Buďte trpěliví.
 3. Časem bude stromeček potřebovat větší květináč. Pokud se vašemu domácímu stromečku bude dařit můžete ho časem vysadit. Každý zasazený strom přispěje k ozelenění a zpříjemnění Vašeho okolí.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Při vysazování stromu myslete na to, že z Vaší malé sazeničky vyroste velký strom. Najděte proto místo, kde nebude ani za dvacet let překážet. Anebo se zapojte do plánovaného ozeleňování vykácených míst. Domluvte se správcem lesa a pomozte zalesnit vykácené holiny. Využijte semena místních listnatých stromů, které jsou přirozenou součástí naší krajiny. Na výletě v lese sbírejte žaludy a bukvice. Pak se projděte po holině, udělejte sem tam dolíček, do kterého schovejte semeno stromu. Na podzim posbírejte jehnědy břízy, uchovejte je na suchém místě a až napadne sníh, vysypte je na zasněžené holině. Břízy rostou rychle, ochraňují holiny před vysycháním a semenáčky dalších stromů před přímým slunkem. Podobnou funkci mají i jeřáby nebo osiky.

 

ROZKVETLÉ OKNO

Vypěstujte si kousek přírody doma. Ozeleňte si balkón nebo okno bylinkami, ovocem a zeleninou. Kvetoucí okno vykouzlí úsměv na Vaší tváři i na tváři kolemjdoucích. Kvetoucí rostliny lahodí hmyzu, který je pomáhá opylovat a zajistí Vám bohatou úrodu. Pomocí našich tipů můžete dobroty na balkoně pěstovat i ekologicky!

Co můžete zužitkovat?

 • ruličky od toaletního papíru, staré sítko
 • nádobu na květiny: smaltovanou misku nebo lavor s otvorem ve dně, starý proutěný koš vystlaný netkanou textilií, bedýnky

Tipy na udržitelné ozelenění oken:

 1. Ruličky toaletního papíru použijte na výsev, papír se časem rozloží a Vám to usnadní přesazování. Snadnější práci budete mít i při výsevu do sítka, které pak při přesazování odstraníte.
 2. Při výběru rostlin berte v úvahu, jestli je Vaše okno nebo balkón obrácený na jižní nebo severní stranu. Podle toho vyberte květiny, které mají rády slunce nebo raději stín. Na balkóny a okna se třeba hodí bylinky jako petržel, pažitka, máta, meduňka, šalvěj, levandule, tymián, rozmarýn, bazalka, lichořeřišnice, ale i ovoce a zelenina jako jsou rajčata, papriky, hrách, ředkvičky nebo jahody. S výběrem pomohou určitě v zahradnictví.
 3. Protože i malý balkón spotřebuje během sezóny hodně vody, zkuste na zalévání využít tzv. šedou vodu z domácnosti. Je to voda neznečištěná mycími prostředky – například po omývaní zeleniny.
 4. Jestli máte možnost, chytejte dešťovou vodu. Rostlinám navíc víc chutná.
 5. Zkuste zmenšit spotřebu vody tím, že půdu kolem rostlin pokryjete třeba slámou, listím, štěpkou, mulčovací kůrou nebo světlými kamínky a zabráníte tak přílišnému odpařování.
Péče o zvířata

Staňte se kamarády s Vašimi zvířecími sousedy. Ať už máte domov blízko lesa, luk, zahrádek či ve městě, vytvořte jim úkryt a nabídněte něco k snědku. Když se jim u Vás bude líbit, získáte skvělé pomocníky. Ochrání Vaši zahrádku před škůdci, pomohou Vám k dobré úrodě nejen jablek a poskytnou spoustu zábavy při jejich pozorování.

 

PTAČÍ STAVEBNINY

Usnadněte ptákům jejich hnízdění. Pro ptáky je těžké usadit se v naší blízkosti, protože v zastavěných místech bývá nedostatek křovisek, starých dutých stromů a přírodního materiálu na stavbu hnízd. Přilákejte ptáky ke svým domovům, mnozí z nich jsou dokonalí ochránci zahrad a úrody. Věděli jste, že například sýkorka spořádá za jeden rok až 75 kg různých larviček, housenek, mušek a broučků?

Nabídněte ptákům výstelku do hnízda – Mnoho ptáků si staví hnízda z tenkých větviček, stébel trav, kořínků, mechu a rostlin nebo v dutinách starých stromů. Na výstelku pak shánějí měkký materiál, aby byla vajíčka i holátka jako v bavlnce. Nabídněte jim na jaře místo krmení něco přírodního na vystlání hnízd. Co budete potřebovat? Např. košíček, krabičku, šišky, pírka (peří ze staré peřiny), vyčesané měkké psí chlupy, ovčí vlnu, suchou trávu. Měkkým a suchým materiálem naplňte připravené zásobníky a zavěste je na krytá místa, kam mohou ptáčci bezpečně přilétat. Jestli jste v zimě přikrmovali, využijte stejná místa, ptáci jsou zvyklí tam létat.

Nabídněte ptákům úkryty – Máte zahradu nebo místo kolem domu? Vysaďte vhodné keře, které Vám okolí zkrášlí a nabídnou Vám i ptákům jedlé nebo léčivé plody. Takové keře jsou například hloh, rakytník, trnka, šípková růže nebo líska. Okolo lidských obydlí si ptáci stavějí hnízda i v jehličnanech, kde jsou už na jaře schovaní.

Postavte ptačí budky – Jestli máte čas a chuť pustit se do náročnější pomoci, vybudujte ptačí budky. Ptáci, kteří hnízdí v dutinách stromů jako sýkorky, rehek nebo brhlík se k Vám rádi nastěhují. Každý druh ale potřebuje jiný typ budky. Při její výrobě se raději držte návodu. Ověřené informace a rady najdete na webových stránkách České společnosti ornitologické.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Většina ptáků u nás hnízdí od konce jara do začátku léta. Buďte v té době opatrní při stříhání živých plotů a dalších zahradnických úpravách keřů a stromů. Může se stát, že člověk nedopatřením při práci na zahradě ptačí hnízdo poruší.

 

VČELÍ HOTEL OTVÍRÁ

Nabídněte přístřešek tolik potřebným včelkám a jiným hmyzákům. Hmyz je malý a nenápadný, ale pro nás i pro celý ekosystém má zásadní význam. Hmyz opyluje velkou část kvetoucích rostlin. Zajišťuje tak úrodu semen a plodů, které jsou pak potravou pro nás i zvířata. Bez nich bychom si nepochutnali třeba na třešních, rybízu nebo okurkách, nebyla by slunečnicová semínka na olej nebo pro ptáky. Ve Vámi vybudovaném hotýlku bezpečně přečkají zimu a mohou se úspěšně rozmnožit. Nemusíte nic kupovat, stačí se poohlédnout po okolí a dát věcem nový smysl.

Co budete potřebovat?

 • přírodní materiál (šišky, kůru, klacíky, slámu a podobně)
 • dřevěná bedýnka
 • pletivo
 • hřebíky či připínací špendlíky
 • kladívko

Postup na výrobu hmyzího hotelu:

 1. Bedýnku rozdělte na menší části, ty naplňte přírodním materiálem, do kterého se může hmyz schovat (šišky, kůru, klacíky, slámu a podobně).
 2. Domek zakryjte pletivem s malými oky, kterými včelky samotářky a další hmyz snadno prolétne, ale ptačí zobáky se k nim nedostanou.
 3. Pro umístění vyberte místo, kde moc nefouká a neprší, například na stěně domu pod střechou, ideálně blízko záhonu s bylinkami.

Podrobnější návod na stavbu hmyzího hotelu.

Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pravidelně kontrolujte, zda Váš hotel nenapadly plísně či parazité a jednou za rok vyměňte hustou náplň za novou.

Objevování přírody

Příroda je plná tajemství a příležitostí k objevování. Nechte děti poodhalit její záhady na vlastní kůži! Pokud máte doma malé badatele, určitě je bude bavit výroba vlastní meteostanice nebo poznávání zvířat podle jejich stop. Nejde ani tak o znalosti, ale o povídání a otázky, které bádání může v dětech podnítit. Zkoumavá mysl se bude dětem hodit v pozdějším věku, a hlavně jejich zájem o přírodu může v budoucnu pomoci k její ochraně.

 

NA BOSO

Zakuste různé přírodní povrchy na vlastní kůži a utužte si zdraví a imunitní systém. Najděte si bezpečná místa a postupně své i dětské nohy zvykejte na nové povrchy – v trávě, mechu, po příjemné kamenité cestě, kládách, kalužích, hlíně či v potůčcích a rybníčcích. Chůze naboso podporuje správný vývoj klenby, rozvoj rovnováhy, otužilost, a dokonce zlepšuje krevní oběh. Mimo to pomáhá zpomalit a zvýšit citlivost k prostředí, kde právě jste. Rozhodně si tuto přírodní terapii zdarma nenechte ujít.

Vyzkoušejte bosonohou stezku: Na mnoha místech vznikají tzv. bosonohé stezky. Jsou to chodníky či cestičky vybudované z různých materiálů, po kterých je příjemná výzva chodit bosky. Najděte kolem sebe nejbližší bosonohou stezku a naplánujte si rodinný výlet. Pokud si chcete zážitek vyzkoušet doma na zahradě, můžete si vyrobit dočasnou stezku z krabic nebo bedýnek.

Co budete potřebovat?

 • krabice či bedýnky
 • přírodniny příjemné pro nožky: písek, kůru, šišky, hlínu, jemné piliny, oblázky, suchou trávu, větvičky atd.

Postup na postavení stezky naboso:

 1. Do řady krabic či bedýnek nasypete různé pro nožky příjemné přírodniny.
 2. Děti či dospělí mohou postupně procházet a šlápnout do každé bedýnky, do které je to láká. Chození na boso by mělo být pro velké i malé příjemný zážitek. Jen tak se může spojit pozitivní vzpomínka s kladným vztahem k přírodě.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Pokud už zvládáte snadno chození v chladné trávě, otestujte i chození ve vodě - tzv. kneipping (podle Sebastiana Kneippa). Princip Kneippovy terapie je založen na horkých a studených sprchách, mácháních, koupelích a obkladech. Střídání teplé a studené vody rozšiřuje tepny, stimuluje průtok krve a posiluje imunitní systém. Kneipping je oblíbenou součástí výletů v Rakouských Alpách – na mnoha místech najdete ochlazovací bazénky, proudy či nádrže i bosonohé stezky, které oceníte zvláště v horkých letních dnech.

 

STEZKY PLNÉ PŘÍRODY

Máte ve svém okolí naučnou stezku? Naučné stezky obvykle vedou skrz nejkrásnější část krajiny v okolí a bývají doplněné o interaktivní zastavení, rébusy a hry pro děti. Byla by škoda vynechat výlet do přírody, zvláště, pokud máte stezku téměř za humny. Prozkoumejte seznam naučných stezek, zda se některá nenachází poblíž Vašeho bydliště a poznejte krajinu kolem Vás, její vzácné druhy rostlin a živočichů a další přírodní zajímavosti.

Než vyrazíte, zapojte děti do příprav a připomeňte si, jak se v přírodě chovat. Stačí respektovat pár pravidel:

 1. Nepodceňujte přípravu. Výlet plánujte dle schopností nejmenšího/nejslabšího výletníka ve skupině. Zabalte, co je potřeba (dle místa, délky i ročního období).
 2. Na výletě se chovejte jako na návštěvě. Buďte ohleduplní a nerušte hlukem divoká zvířata ani ostatní návštěvníky. Chraňte krásná místa i vše živé a z přírody si odnášejte hlavně zážitky a fotky.
 3. Buďte zodpovědní, neriskujte a dodržujte bezpečnostní pokyny.
 4. Nenechávejte po sobě žádné stopy. Vše, co si sebou na výlet přinesete, si také odneste zpátky domů.
 5. Pomáhejte chránit zelené ostrovy přírody. Nejen svým chováním během výletu, ale zapojte se i aktivně do dobrovolnických akcí podle našich dalších tipů.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Abyste si výlet do přírody opravdu užili, hodí se nepřetěžovat populární místa, která navštěvují velké počty lidí. Zkuste prozkoumat internet a diskuzní fóra, poptat se starousedlíků. Příroda i Vy budete nadšení!

Pohyb a dobrodružství

Mají Vaše děti stále dost energie, chvíli neposedí a neustále poletují po bytě? Nebo naopak většinu dne jen sedí před obrazovkou, s knížkou nebo se stavebnicí? Každé dítě je jiné, ale všechny pro zdravý vývoj potřebují každý den: čerstvý vzduch a dostatek pohybu. Proto se nechte inspirovat našimi tipy a vyrazte ven za dobrodružstvím! Vy budete mít klidnější domácnost a děti se nejen vyřádí, ale také zažijí přírodu jako příjemné místo plné dobrodružství a nezapomenutelných zážitků, které budou chtít v budoucnu ochraňovat!

 

PIRÁTSKÝ POKLAD

Nestárnoucí hra s hledáním pokladu může mít mnoho podob. K dobrodružství stačí krabička se starou hračkou nebo malá sladkost, ohořelá mapa a moře dětské fantazie! Nebaví Vaše děti hraní na piráty? Vymyslete poklad třeba od lesních skřítků, víl, mimozemšťanů, indiánů nebo jiných oblíbených postav. Děti se naučí orientovat v přírodě, luštit šifry, procvičí si logické myšlení. Díky zážitkům v přírodě si vybudují pevný vztah ke svému prostředí a poznají, proč je důležité jej chránit.

Jak na hledání pokladu?

 1. Připravte si poklad a schovejte jej na vhodném a bezpečném místě. Poklad nemusí být nic velkého, někdy stačí uklidit v šuplících. Pár dávno zapomenutých hraček, sbírka barevných peříček, nějaká zajímavost.
 2. Vytvořte mapu k pokladu. Vezměte obyčejný papír a vyznačte na něj trasu s několika orientačními body. Pro autentičtější zážitek nechte okraje mapy opatrně, nad umyvadlem nebo kuchyňským dřezem, ohořet.
 3. Pro starší děti můžete vyzkoušet šifry (křížovky, osmisměrky, obrázkové rébusy, morseovku), nápis v cizím jazyce nebo neviditelný inkoust. Nejsnazší je nápis citrónovou šťávou či mlékem, který v teplu svíčky vystoupí z papíru. S odhalením skrytého tajemství nad svíčkou dětem pomozte!

Tipy na neviditelné inkousty:

 • UV fixa: lze přečíst pod UV lampičkou.
 • Zmizík: nápis se vyjeví po přetření štětcem namočeným v inkoustu.
 • Gumovací propiska: pro znovuobjevení nápisu stačí dát papír do mrazáku.
 • Bramborový nebo kukuřičný škrob rozpuštěný ve vodě: pro vyvolání přetřete jodovou tinkturou (např. desinfekcí s jódem) nebo zahřejte nad svíčkou.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
Podruhé nechte přípravu hry na dětech. Leckdy překvapí, s jakou důmyslností a originalitou jsou schopny honbu za pokladem pro sourozence, kamarády nebo i své rodiče, nachystat.

 

BUNKR V PŘÍRODĚ

Děti jsou rození stavitelé. Doma stačí přehodit deku přes stůl nebo palandu a už je bunkr na světě. Ale jak se stavba rozrůstá, často pohltí polovinu domácnosti. Zábava je to veliká, ale při náročném úklidu dochází dětem, a často i rodičům, energie a nadšení. Proto je ideální postavit s dětmi bunkr venku! Stačí najít vhodné místo u stromu, stavebního materiálu najdete v přírodě určitě dostatek. Děti si vyzkouší spolupráci, procvičí prostorové myšlení i zručnost a z přírody si odnesou zážitky, díky kterým nikdy nezapomenou na její důležitost.

Co budete potřebovat?

 • vhodné místo, kde lze stavět (u stromu na zahradě nebo v lese)
 • stavební materiál dle Vaší fantazie jako spadlé větve, síť, může se hodit i deka, kolíčky a provázky

Postup na stavbu bunkru:

 1. Děti většinou nepotřebují ke stavění bunkrů příliš vyzývat. Když mají materiál, pustí se do stavění samy. Nechte je stavět samostatně, pokud si o pomoc neřeknou. Děti nepotřebují dokonalé stavby, děti potřebují vlastní výzvy, umění se domlouvat, překonávat překážky, chybovat a znovu zkoušet. Jsou to důležité dovednosti, které právě nadšené stavění bunkrů u dětí rozvíjí.
 2. Nejmenším dětem často stačí postavit z větví či suché trávy hnízdečko na zemi. Už to jim často odstartuje mnoho her a příběhů.
 3. Starší ocení, když se mohou pustit do větších staveb a někdy se i na místo vracet v průběhu několika dní. Postupně svůj bunkr či hřiště vylepšovat a rozšiřovat.
 4. Vyzkoušet můžete týpí z větví, nebo zemnici v dolíku mezi stromy, pokud je to bezpečné. Na střechu můžete použít trávu svázanou do otýpek, lopuchy nebo velké kapradí, pokud je jich v okolí dostatek.
Product placeholder

Moudrá sova radí:
V lese využijte pouze materiál, který najdete ležet na zemi. Nikdy netrhejte živé větve ani nepoškozujte mechový porost. Naopak natrhat můžete kapradí, lopuchové listy a trávu, tam kde je rostlin dostatek. Vždy myslete na to, že by mělo víc zůstat na místě, než otrháte.