Sort by
Sort by

Vyhlášení vítězů v soutěži Pro vodu

Zpět na Tiskové Zprávy
Praha

Vyhlášení vítězů v soutěži Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou

U příležitosti Světového dne vody společnost Nestlé a Nadace Partnerství ocenily 3 studentské týmy, které zvítězily v soutěži Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Úkolem soutěžících bylo navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v budovách, obcích a krajině. Autoři vítězných projektů – Mechatronická sprcha, Využití biodegradabilních nanovlákenných filtrů vyrobených z obnovitelných zdrojů k molekulární filtraci odpadních vod, Milovice – hledání města - převzali finanční odměny ve výši 30 tisíc korun z rukou zástupce Ministerstva školství Marka Zemana, ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty a zástupce společnosti Nestlé Martina Waltera. Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na www.soutezprovodu.cz.

Do studentské soutěže zaměřené na šetrné hospodaření s vodou se se svými nápady přihlásilo celkem 30 týmů. 9 z nich pak postoupilo do finále k osobní prezentaci před odbornou porotou, u níž si musely projekt obhájit. „Rozhodování o vítězi nebylo vůbec jednoduché, týmy byly na zvídavé dotazy poroty velmi dobře připravené. Jsme rádi, že se díky soutěži podařilo objevit zajímavá řešení, ať už v podobě speciální fasády z mechů a lišejníků, chytré sprchy nebo efektivní komunikační kampaně pro zemědělce,“ říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství.   

V kategorii hospodaření s vodou v budově nakonec zvítězil projekt Mechatronická sprcha absolventů strojní fakulty ČVUT v Praze. Navržený typ sprchy zajištuje při začátku sprchování požadovanou teplotu vody a odpouštěnou vodu zpětně využívá, a tak pomáhá snižovat spotřebu vody i energie. Nejúspěšnějším nápadem v kategorii hospodaření s vodou v obci se stal projekt Vojtěcha Kundráta z Masarykovy univerzity v Brně, který využívá rozložitelných nanovlákenných filtrů k zachycení obtížně odstranitelných sloučenin při čištění odpadních vod. Projekt by mohl v budoucnu pomoci řešit znečištění vod sloučeninami používanými v hormonální antikoncepci, které například ohrožují vodní živočichy. Ocenění v kategorii hospodaření s vodou v krajině převzal absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze Ondřej Vojtíšek za svůj návrh obnovení soustavy rybníků a revitalizaci krajiny v Milovicích.

„Finále soutěže nás příjemně překvapilo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem. Těší nás, že soutěž umožňuje zapojit nadšení a inovativní přístupy studentů. Mnohé projekty mohou být inspirací pro praxi měst, firem i jednotlivců,“ říká Martin Walter z Nestlé.

Studentská soutěž je součástí celoročního projektu „Nestlé pro vodu v krajině“, spuštěného v roce 2012. Projekt pokračuje odborným seminářem o vodě 22.dubna 2013 v sídle Nadace Partnerství v Brně. Zároveň se neziskové organizace mohou přihlásit se svými projekty na téma hospodaření s vodou do konce dubna 2013  o grantovou podporu.

Kontakt: [email protected] +420 261 322 976

 

Tisková zpráva