Sort by
Sort by

Nestlé podepsalo Evropský pakt o plastech, do budoucnosti bez odpadu investuje až 50 mld. Kč

Evropský pakt o plastech
Zpět na Tiskové Zprávy
Praha

Dnes se společnost Nestlé připojila k Evropskému paktu o plastech. Pakt je v souladu s ambicemi společnosti dosáhnout závazku 100 % recyklovatelných nebo opakovaně použitelných obalů a do roku 2025 snížit používání čistých plastů o jednu třetinu. Nestlé také před nedávnem oznámilo investici 50 mld. Kč do rozvoje oběhové ekonomiky pro plasty.

„Během posledních padesáti let došlo k dramatickému zvýšení využívání plastu. To je potřeba změnit. Proto jsme uvítali možnost podepsat Evropský pakt o plastech. Našim společným cílem je přechod na oběhové hospodářství zlepšením sběru, třídění a recyklace v Česku, na Slovensku a také v celé Evropě. Už nyní vyrábíme například láhve pro některé naše značky pouze z použitých plastů. Chceme zajistit, aby všechny naše obaly mohly být recyklovány a obaly vyrobené z recyklovaných plastů byly zároveň vhodné pro opětovné použití v potravinářském sektoru,“ říká Vratislav Janda, ředitel pro korporátní záležitosti Nestlé Česko a Slovensko.

Evropský pakt o plastech, iniciovaný Francií a Nizozemskem, má jediný cíl: urychlit přechod k oběhové ekonomice plastů. Pakt sdružuje přední společnosti, nevládní organizace a státy, které se zavázaly k dosažení těchto společných cílů do roku 2025:

  • Snížení spotřeby plastových výrobků a obalů vyrobených z primární suroviny nejméně o 20 %.
  • Zvýšení kapacity zařízení pro sběr a recyklaci plastových obalů v Evropě nejméně o 25 %.
  • Zvýšení podílu recyklovaných plastů v obalech v průměru nejméně na 30 %.

 

Výzva pro potravinářský sektor

Využití recyklovaných plastů v potravinářství je dnes velmi omezené. Hlavním problémem je, že většina současných recyklovaných plastů není vhodná pro balení potravin. Zároveň je nyní ekonomicky výhodnější vyrábět plastové obaly z primární suroviny než používat recyklované. Ve snaze najít řešení Nestlé nedávno vyčlenila až 50 mld. Kč na rozvoj oběhové ekonomiky s plasty. Částka bude využita na financování fondu pro start-upy vyvíjející nová obalová řešení, na výrobu recyklovaných obalů vhodných pro potravinářské účely a na rozvoj trhu s recyklovanými plasty, aby se výroba těchto plastů stala rentabilní. Do roku 2025 bude Nestlé dotovat jejich výrobu částkou 35,1 mld. Kč.

Snížení plastů v praxi. NESCAFÉ bez obalu

Snížit využívání plastů se snaží Nestlé už nyní. V současné době například testuje systém bez obalu pro výdej krmiva pro domácí mazlíčky Purina PetCare a rozpustné kávy NESCAFÉ. Výrobní závody v CZ a SK také počítají s úsporou 20 tun plastů ročně. V plánu je například ztenčit obal na tyčince Margot a další opatření.


Kontakt pro média:
Robert Kičina, manažer pro korporátní komunikaci, [email protected], +420 724 420 148


Nestlé je největším výrobcem potravin a nápojů na světě. Podniká v 189 zemích světa, zaměstnává 328 000 zaměstnanců. Posláním Nestlé je zvyšovat kvalitu života a přispívat ke zdravější budoucnosti. Nestlé nabízí široké portfolio výrobků a služeb pro lidi i jejich domácí mazlíčky. Jedná se o více než 2 000 značek, od globálních ikon jako je Nescafé nebo Nespresso až k místním značkám. Základem podnikání Nestlé je strategie rozvoje výživy, zdraví a vyváženého životního stylu. Společnost byla založena před více jak 150 lety ve švýcarském Vevey, kde dodnes sídlí. V Česku Nestlé vyrábí ve svých závodech ZORA Olomouc a SFINX Holešov cukrovinky pod značkami Orion, Kofila, Margot, BonPari, JOJO atd. a v závodě TIVALL Krupka chlazené a mražené vegetariánské pokrmy pod značkou Garden Gourmet. Na Slovensku v závodě Carpathia Prievidza vyrábí široký sortiment kulinářských výrobků pod značkami Maggi a Carpathia. Více na www.nestle.cz.

Zpět na začátek