Sort by
Sort by

Proč Nestlé podporuje Nutri-Score v Evropě?

Proč Nestlé podporuje nutriční hodnocení Nutri-Score v Evropě?

Věříme, že by naši spotřebitelé měli být při výběru potravin a nápojů schopni činit informovaná rozhodnutí. Naše odpovědnost je poskytovat spotřebitelům transparentní a srozumitelné informace o našich výrobcích, a to včetně jejich složení a nutričních hodnot.

V červnu 2019 jsme představili Nutri-Score – systém označovaní nutričních hodnot na přední straně obalu – jako námi preferovaný systém pro kontinentální Evropu. Od té doby jej zavádíme v maximálním povoleném rozsahu. Systém označování Nutri-Score nabízí hodnocení potravin a nápojů tím, že na základě jejich nutriční hodnoty dává každému z produktů barevně odlišenou známku od A po E.

Více informací na www.nestle.cz/nutriscore

Naše podpora pro Nutri-Score odráží náš závazek týkající se správné výživy a informovaných rozhodnutí. Lidé stále více touží vědět, co jejich potraviny a nápoje obsahují. Chceme jim poskytovat jasné informace o výživové hodnotě. Vědecké důkazy a podpora spotřebitelů ukazují, že hodnocení Nutri-Score je řešením, které v kontinentální Evropě funguje.

Marco Settembri
Marco Settembri generální ředitel Nestlé pro Evropu

 

Jaký přínos má označení Nutri-Score pro spotřebitele?

Hlavním přínosem hodnocení Nutri-Score je to, že pomáhá spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí v rámci určité kategorie produktů. Spotřebitelé mohou například snadno porovnat výživovou hodnotu různých druhů pizzy a rozhodnout se pro tu, která má nejlepší známku (např. „B“ namísto „C“). Označení Nutri-Score může tedy spotřebitelům pomoci s vyváženou a pestrou stravou.

Jak se hodnocení Nutri-Score počítá?

Nutri-Score uděluje produktu hodnocení na základě vědeckého algoritmu. Ten bere v úvahu přísady, které jsou pro tělo prospěšné, a které je proto třeba podporovat. Jsou to například ořechy, ovoce, zelenina, vláknina, bílkoviny a olivové, ořechové a řepkové oleje. Zahrnuje také složky, které je třeba konzumovat s mírou, jako jsou cukry, sodík (sůl) a nasycené mastné kyseliny a celkovou energii výrobku. Hodnocení Nutri-Score vychází ze 100 g, nebo 100 ml produktu ve formě jeho konzumace.

Pokud jím pouze produkty s Nutri-Score „A“, znamená to, že jím zdravěji?

Ne. Nutri-Score je pouze vodítko pro informované rozhodnutí o nákupu. Pomáhá jednoduše rozpoznat rozdíly ve složení v rámci kategorie produktů a umožňuje snadnější rozhodování při nákupu potravin. Neposkytuje ale žádnou pomoc v otázce, jak by měla vypadat vyvážená strava. Pokud byste například jedli pouze müsli s hodnocením „A“, rozhodně by to nebylo vyvážené. Vyvážená strava vždy sestává z mnoha různých potravin ve správném množství a ve správném poměru. To je i náplní Nestlé strategie Good for You.

Neměl bych jíst žádné produkty s hodnocením Nutri-Score „D“ nebo „E“?

Všechny potraviny, včetně těch, které jsou hodnoceny písmeny „D“ a „E“, mají ve vyvážené stravě své místo. Rozhodující je množství, které konzumujete. Proto koukněte na zadní stranu Nestlé obalů, kde najdete doporučenou porci stanovenou v souladu s racionální a vyváženou stravou. A nezapomínejte na aktivní životní styl.

Jaké je propojení mezi hodnocením Nutri-Score a změnami složení produktů?

Společnost Nestlé započala svou cestu nutričního vylepšování receptur výrobků před 20 lety a dosáhla již významného pokroku. Označení Nutri-Score pomáhá spotřebiteli snadněji zjistit, zda došlo k úpravě složení výrobku, například z „C“ na „B“.

Kde bude společnost Nestlé hodnocení Nutri-Score zavádět?

Označení Nutri-Score Nestlé zavádí u značek pocházejících ze závodů v kontinentální Evropě, které Nestlé vlastní ze sta procent, a tam, kde je to povoleno. Výrobky, které zobrazují tento intuitivní systém, jsou nyní k dispozici v osmi evropských zemích: Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Ve stejných zemích zavádí také náš závod na výrobu snídaňových cereálií Cereal Partners Worldwide (CPW) označení Nutri-Score na obalech svých produktů. Společnosti Nestlé a CPW jsou připraveny na zavedení hodnocení Nutri-Score i v dalších zemích, a to na základě jejich žádosti, nebo oznámení Evropské komise.

Budete zavádět hodnocení Nutri-Score pouze u produktů s nejlepšími známkami?

Ne. Označení Nutri-Score budeme zavádět konzistentním způsobem bez ohledu na známku, kterou výrobek získá. Vnímáme to jako otázku transparentnosti vůči spotřebitelům.

Kdy se nové bodové hodnocení objeví na výrobcích Nestlé?

Bylo navrženo dvouleté přechodné období, které umožní výrobcům přejít na nový algoritmus. Aby se zajistila srozumitelnost pro spotřebitele a zabránilo se zbytečnému plýtvání obalovým materiálem, bude změna loga na obalu probíhat postupně v průběhu definovaného přechodného období.

Zpět na začátek