Sort by
Sort by

Časté otázky a odpovědi o Nutri-Score

Jaký přínos má označení Nutri-Score pro spotřebitele?

Hlavním přínosem hodnocení Nutri-Score je to, že pomáhá spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí v rámci určité kategorie produktů. Spotřebitelé mohou například snadno porovnat výživovou hodnotu různých druhů pizzy a rozhodnout se pro tu, která má nejlepší známku (např. „B“ namísto „C“). Označení Nutri-Score může tedy spotřebitelům pomoci s vyváženou a pestrou stravou.

Jak se hodnocení Nutri-Score počítá?

Nutri-Score uděluje produktu hodnocení na základě vědeckého algoritmu. Ten bere v úvahu přísady, které jsou pro tělo prospěšné, a které je proto třeba podporovat. Jsou to například ořechy, ovoce, zelenina, vláknina, bílkoviny a olivové, ořechové a řepkové oleje. Zahrnuje také složky, které je třeba konzumovat s mírou, jako jsou cukry, , sodík (sůl) a nasycené mastné kyseliny a celkovou energii výrobku Hodnocení Nutri-Score vychází ze 100 g, nebo 100 ml produktu ve formě jeho konzumace.

Pokud jím pouze produkty s Nutri-Score „A“, znamená to, že jím zdravěji?

Ne. Nutri-Score je pouze vodítko pro informované rozhodnutí o nákupu. Pomáhá jednoduše rozpoznat rozdíly ve složení v rámci kategorie produktů a umožňuje snadnější rozhodování při nákupu potravin. Neposkytuje ale žádnou pomoc v otázce, jak by měla vypadat vyvážená strava. Pokud byste například jedli pouze müsli s hodnocením „A“, rozhodně by to nebylo vyvážené. Vyvážená strava vždy sestává z mnoha různých potravin ve správném množství a ve správném poměru.

Neměl bych jíst žádné produkty s hodnocením Nutri-Score „D“ nebo „E“?

Všechny potraviny, včetně těch, které jsou hodnoceny písmeny „D“ a „E“, mají ve vyvážené stravě své místo. Rozhodující je množství, které konzumujete. Proto koukněte na zadní stranu Nestlé obalů, kde najdete doporučenou porci stanovenou v souladu s racionální a vyváženou stravou. A nezapomínejte na aktivní životní styl.

Jaké je propojení mezi hodnocením Nutri-Score a změnami složení produktů?

Společnost Nestlé započala svou cestu nutričního vylepšování receptur výrobků před 20 lety a dosáhla již významného pokroku. Označení Nutri-Score pomáhá spotřebiteli snadněji zjistit, zda došlo k úpravě složení výrobku, například z C na B.

Kde bude společnost Nestlé hodnocení Nutri-Score zavádět?

Označení Nutri-Score Nestlé zavede u značek pocházejících ze závodů v kontinentální Evropě, které Nestlé vlastní ze sta procent, a tam, kde je to povoleno. Výrobky, které zobrazují tento intuitivní systém, jsou nyní k dispozici v osmi evropských zemích: Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Portugalsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Ve stejných zemích zavádí také náš závod na výrobu snídaňových cereálií Cereal Partners Worldwide (CPW) označení Nutri-Score na obalech svých produktů. Společnosti Nestlé a CPW jsou připraveny na zavedení hodnocení Nutri-Score i v dalších zemích, a to na základě jejich žádosti, nebo oznámení Evropské komise.

Jaká je časová osa pro implementaci označení Nutri-Score?

Označení Nutri-Score se již objevuje u několika obchodních značek společnosti Nestlé, včetně rostlinných výrobků značky Garden Gourmet, pizzy Buitoni, kulinářských výrobků značky Maggi, snídaňových cereálií Nestlé, na omáčkách a kečupech Thomy a kávových kapslích Nescafé Dolce Gusto.

Budete zavádět hodnocení Nutri-Score pouze u produktů s nejlepšími známkami?

Ne. Označení Nutri-Score budeme zavádět konzistentním způsobem bez ohledu na známku, kterou výrobek získá. Vnímáme to jako otázku transparentnosti vůči spotřebitelům.

Zpět na začátek